Geçtiğimiz günlerde Öncü Haber’e ulaşan fabrika işçisi Erdi Çarıkçı, fabrikada geçirdiği iş kazası sonucu kaburgasının kırıldığını ve buna karşın fabrika yetkililerinin kendisini işten çıkararak tazminat ödemediğini iddia etmişti.

Öncü Haber’de konuya ilişkin yapılan haberin ardından söz konusu firmanın sahibi Muzaffer Leblebici avukatı aracılığıyla bir açıklama göndererek bütün iddiaları yalanlamıştı.

Yaşanan gelişmeler üzerine Haber Merkezimiz tarafsız ve ilkeli habercilik çizgisi gereği, fabrikaya giderek hem yöneticilerle hem de çalışanlarla röportaj yaptı.

“Belgelerimiz ve tutanaklarımız mevcut, iddialar gerçeği yansıtmıyor”

tyhtujhgk

Konuya ilişkin Öncü Haber mikrofonuna konuşan Fabrikanın Üretim Müdürü Gizem Deniz, fabrika yönetiminin İş Sağlığı ve Güvenliği noktasında maksimum hassasiyet gösterdiğini ve iddiaların gerçeği kesinlikle yansıtmadığını ifade ederek şunları söyledi;

“Yaklaşık 8 senedir bu fabrikada çalışıyorum. Erdi bey 3-4 aydır bizimle çalışan bir personelimizdi. İş başvurusu ve görüşmemizden itibaren tüm iş koşullarını anlattık kendisine. Kendisinin işi yapabileceğini ve işe de ihtiyacı olduğunu aktif olarak çalışacağını bu tür işlerde de daha önce çalıştığını söyledi. Sonra ki süreçte de çalışmaya devam ettik. Kendisiyle üretim alanında da akışı öğretmek yönünde de fazlasıyla ısrarcı olduk. 2-3 kere anlatıp kendisini de yetiştirmeye çalıştık.

Kaburgasının kırıldığı günle alakalı bizim bilgimiz yoktu. Yaklaşık 2 ay sonra başka bir iş kazası geçirdiğinde ki yine bize geç haber verdiği için tüm uygulamaları gerçekleştirdik. Hastaneye ve fabrikamızın doktoruna gönderdik. Ama kendisi 2 ay önce ki durumu da o gün söyledi bize. Zaten bilgimiz olan bir konuda değildi.

Ayrıca fabrikamızda bu konulara çok hassasiyet gösteririz. İnsanların içerde çalışma koşulları yaşadığı durumlar, ailevi durumlar olabilir sadece işle ilgili olmak zorunda değil. Çünkü biz burada çalışanlarımızı bir çalışan olarak değil ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Erdi bey de olayı ilk anlattığı andan itibaren doktorumuzla görüştürdük, hastaneye de gönderdik kendisini. Ağrısını olduğunu söylediğinde kendisini hastaneye göndermeyi teklif ettik. Fakat kendisi kabul etmeyip zaten ağrılarının geçtiğini şu anda bir sorun olmadığını söyledi. Herhangi bir mağduriyette yaşamadı üretimimizde. Bizim tabi konuda adapte etmek için ısrarlarımız oldu. Kendisiyle ilgili yaşadığımız problemler oldu. Habersiz işe gelmediği zamanlar oldu. Ama bunları bilmediği ve fabrikamıza alışma süreci olduğu için tölere etmeye çalıştık. Ama bu yaşadığımız durumda bizim beklediğimiz durum değildi. Söylediklerinde de kabul ettiğimiz bir şey yok.”

“Uzun süredir burada çalışıyorum, asla olumsuzluk görmedim”

gtrfyhrtgfj

Uzun süredir fabrikada çalışan işçi İlknur Doğan ise, yöneticilerin iş kazası konularında inanılmaz derecede hassas davrandıklarını, böyle bir şeyin mümkün olmayacağını ifade ederek şunları söyledi;

“Üretimde çalışıyorum. Ben işe yeni girdiğimde üretimde temizlik yaparken tansiyonum düştü ve başımdan yaralandım düşünce. Ufak kaza olmasına rağmen ben gitmek istemedim ama hemen beni özel bir hastaneye götürdüler. Gitmek istemesek de ilgileniyorlar hemen hastaneye götürüyorlar.

 “Bende iş kazası geçirdim, hemen hastaneye götürdüler, İşim bitene kadar yanımda durdular”

jsdhbjskfsd

Fabrika çalışanı Nurten Altun ise konuya ilişkin şunları söyledi; “Bende burada iş kazası geçirdim ve hemen beni hastaneye getirdiler. İşim bitinceye kadarda benim başımda durdular. Kaburgalarımızın kırılacağı bir iş ortamımızda yok. Ben yöneticilerden memnunum.”

Haksızlığa uğradığını iddia eden Çarıkçı ‘nın üretim şefi Beyza Yalçın ise, Çarıkçı ‘nın iddialarının gerçek olmadığını ifade ederek şunları söyledi;

“Erdi beyin olayı olduğunda benim vardiyamda değildi. Ama konuyu biliyorum. Olay olduğunda bir şeyinin olmadığını ve çalışmaya devam etmek istediğini söylemişti. Olay anında bize durumunu bildirseydi zaten burada biz herkesi gönderiyoruz. Söyleseydi Erdi abiyi de gönderirdik. Çünkü bu büyük bir sorumluluk. Olaydan 1 ay sonra ağrıları artıyor ve iş kazası tutanağı istiyor. Olayın olduğu an söylemediği için öyle bir şey söz konusu değil. Geçmiş bir olayın tutanağını nasıl tutabiliriz.

Erdi abi genelde bizim dediklerimizi de hemen idrak edemiyordu. Hemen cevap verip bir sonuca varamıyordu. Biz onun hep iyiliği için konuştuk. Ama o hep çalışmak istedi, boşuna param kesilmesin zaten vardiya bitecek dedi. O ne derse mecburen onu yaptık. Bizi de arada bıraktı.” Şeklinde konuştu.

Öte yandan edinilen bilgilere göre, Firma sahibi Muzaffer Leblebici’nin çalışanlar konusunda çok hassas bir tavır sergilediği, bu yönüyle de çalışanları tarafından çok sevildiği bilgisine ulaşıldı.

Konuya vakıf olan diğer çalışanlar ise, “yediğimiz yemeğimiz bile en kaliteli şekilde getiriliyor, 1 yılı doldurmadan işi bırakanlara bile tazminatları veriliyor, burada kimseye haksızlık edildiğini düşünmüyoruz.”