“İSTİSNASIZ HER İNSANIN, HAKLARININ KORUNDUĞU BİR DÜNYA DÜZENİ UMUDUYLA” “İSTİSNASIZ HER İNSANIN, HAKLARININ KORUNDUĞU BİR DÜNYA DÜZENİ UMUDUYLA”

Düzce’de fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün doğru budama teknikleri konusunda üreticilere yönelik eğitim faaliyetlerinde maliyetlerin asgariye çekilmesi hedefleniyor. 
Düzce merkeze bağlı Altınpınar Köyü’nde fındık bahçesi bulunan üretici Fatma Ak'a ait bahçede “Fındıkta Budama” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, yaptığı açıklamada, ülkenin en önemli ihracat ürünü olan fındıkta entegre mücadele kapsamında sürdürülebilir tarım teknikleri ile verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla, il ve ilçe tarım ve orman müdürlüğünün üreticilerin her daim yanında olduğunu belirtti.
“2 bin dekar alanda fındık entegre çalışması yürütüldü”
Düzce il genelinde yaklaşık 24 bin üreticinin 632 bin dekar alanda fındık yetiştiriciliği ile uğraştığını anımsatan Uzun, hasattan sonra fındıkta en önemli işlemin budama olduğunu bildirdi.
Üretici Fatma Ak'a ait fındık bahçesinde gerçekleştirilen budama demonstrasyon çalışması ile örnek bir fındık bahçesi oluşturulmasının hedeflendiğini aktaran Uzun, 2023 yılında il ve ilçe müdürlükleri olarak toplam 165 üreticiye ait yaklaşık 2 bin dekar alanda fındık entegre çalışması yürütüldüğünü vurguladı. Bu çalışma ile her köyde örnek bahçe tesis ederek bölgede birim alandan daha yüksek ve kalite alan öncü çiftçiler yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirten Uzun, böylelikle fındığın birim alandaki maliyetlerini düşürmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
“Üreticilerimiz bu günlerde bahçelerini kontrol etmeli”
Dal sayısının çok olmasının verimi düşürdüğüne de dikkati çeken İl Müdürü Esra Uzun, “Fındık bitkisi Karadeniz Bölgesi’nde genellikle ocak usulü dikim sistemi ile bahçeler tesis edilmekte, üreticiler ocakta 10-12 dal ile üretim yapmakta, ancak bitkinin besleyebileceği dal sayısının fazla olması nedeniyle verim ve kalite ikinci planda kalmakta olup sadece vejetatif gelişim ön plana çıkmaktadır. Bitkideki dal sayısı fazla olduğunda bahçedeki nem oranı artmakta olup hastalık ve zararlıların artmasını teşvik etmektedir. Fındık bahçelerinde toprak yapısına, bitki çeşidi ve dikim sıklığı dikkate alınarak ocakta maksimum 5-6 dal olacak şekilde ocakların tesis edilmesi hem hastalık zararlı popülasyonunu azaltacak hem de verim ve kaliteliyi artıracağından üreticilerin birim alandaki gelirini arttırmış olacaktır. Üreticilerimiz bu günlerde bahçelerini kontrol edip, gerekli görülmesi durumunda il ve ilçe müdürlüğünde görevli teknik personelden yardım alabilirler.” ifadelerini kullandı.