Düzce Protokolü, Üniversite öğrencileri, akademisyenleri ve vatandaşların katılımıyla, Camide ilk Cuma Namazı geniş bir kalabalık eşliğinde eda edildi.

IMG_0887

Düzenlenen açılışa Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Kurum Müdürleri, üniversite öğrenci ve akademisyenleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

IMG_0900IMG_0900

Yapımı 2015 yılında başlanan Cami’de Osmanlı ve modern mimari harmanlanarak inşa edildi.

IMG_0939

Çevresindeki sosyal donatılarıyla üniversite öğrencileri, dışarıdan gelen vatandaşların Cami ve çevresinde hem ibadetini etmesine hem de kişisel ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olacak.

IMG_0991

4 bin 500 kişi kapasitesiyle Düzce'nin en büyük camisi olma özelliğine sahip, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde bin 482 m2'lik iki katlı Namazgah, 170 m2'lik çok amaçlı salon, 650 m2 külliye, 300 m2 oturma alanı ve 100 m2 kütüphane bulunuyor.

 IMG_0903

“Abidevi nitelikte bir cami oldu”

 

Düzce Valisi Selçuk Aslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Değerli basın mensupları ve kıymetli Düzceli hemşerilerim: Bugün güzel bir vesile ile bir araya toplandık, üniversitemizin kampüsünde Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Camisinde ilk Cuma namazımızı kılıyoruz.

IMG_1105

Abidevi nitelikte, medeniyetimizin en güzel sembollerinden birisi olarak adlandırabileceğimiz kıymetli bir eseri bugün Cuma namazıyla ibadete açtık diyebiliriz, resmi açılış için farklı bir program değerlendirmekle beraber bugün ibadete başladık.

DÜZCE'DE DOĞDU KIBRIS'TA BÜYÜYECEK DÜZCE'DE DOĞDU KIBRIS'TA BÜYÜYECEK

Emeği geçenlere ben Allah razı olsun diyorum, Allah hayırlarının artarak devamını nasip etsin.

Altını çizmek istediğim husus hakikatten bölge açısından Üniversitemizdeki  öğrenci yoğunluğu açısından  hastanemiz açısından ihtiyaç olan bir eser buraya konuldu, bu eser ihtiyaç olmaktan öte de biraz önce vurguladığım gibi medeniyetimizin bir tasarrufu noktasında oldukça estetik bir ibadethane oldu. Düzce’mize hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

“Var olan eksiklikler hızlı bir şekilde tamamlanacak”

Ak Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk ise:

Bugün  yıllardır bütün Düzcelilerin, gayretleriyle kendi çabalarıyla meydana gelen bir eserle Cuma namazını kılmak nasip oldu, bu sadece cami değil bildiğiniz gibi çok amaçlı çok fonksiyonel bir yaşam alanı aslında bu tamamen bizim Düzceli vatandaşlarımızın hemşerilerimizin yüce gönüllü ile meydana gelmiş bir eser bu anlamda bizim için ayrı bir kıymeti var yaşam alanı olarak kullanabilecek yerlerin bir takım eksikleri var onlarda hızla giderilecek, bunun bu hale gelebilmesi bile biliyorsunuz çok uzun bir serüvenle gerçekleşti. Geri kalan eksiklerde en kısa zamanda tamamlanacak. Burada hastaneyi kullanmak için il dışından gelen gerek il içinden gelen hasta yakınları kullanacaklar hem buradaki öğrencilerimiz de kullanacak güzel bir eser olsun” şeklinde konuştu.

IMG_1144-1

Ak Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu da, yapılan camide emeği geçenlere teşekkür ederek: “Allah yapımında emeği geçen herkesten razı olsun. Çok güzel bir cami olmuş. İnşallah bu tür hayırlar artarak devam eder.” Dedi.

IMG_1171

İGM Başkanı Fazlı Koç, “yapımı uzun süredir devam eden bu camimiz, gerçekten çok güzel bir şekilde tamamlanmış. Hem mimarisi hem çevre yapısıyla güzel görünüyor. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki 23 Kasım depreminde hasar aldığı için yıkılan camilerimizi de hızlı bir şekilde onararak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” İfadelerinde bulundu.

IMG_1164-1

Haber – Ahmet Çelik

Kameraman – Emirhan Töngel