Öncü Haber Merkezi’nin merkeze bağlı Bahçeköy Köylülerinin yaşadığı yol ve köprü sorununu gündeme taşımasının ardından Düzce Valisi Selçuk Aslan vakit kaybetmeden harekete geçti. Yaşanan sorunları Düzce DSİ Müdürü Deniz Yıldız ile çözemeyeceğini anlayan Vali Aslan, DSİ Bölge Müdürlüğü’nü devreye soktu. Köylülerin uzun süredir yaşadığı köprü ve yol çalışması için çalışmaların yarından itibaren başlayacağı öğrenilirken, köy sakinleri kendilerine sürekli söz vererek hiçbir çalışma yapmayan DSİ Düzce İl Müdürü Deniz Yıldız’a çok sert tepki gösterdi. ‘Deniz Bey’e hakkımızı helal etmiyoruz” diyen köylüler, Düzce Valisi Aslan’dan yardım istedi.

Düzce’de2022 yılında yaşanan Gölyaka Merkezli depremde hasar görmesinin ardından yıkım kararı verilen ve yerine geçici olarak yapılan 13 köyü birbirine bağlayan köprü 9 Temmuz’da yaşanan sel felaketinde, sel sularına kapılmıştı. Aynı sel felaketinde köy yollunda meydana gelen heyelan nedeniyle köylülerin yaşadığı sorun kat be kat artarken, köyde yaşayan vatandaşlar konu ile ilgili defalarca Düzce Devlet Su İşleri (DSİ) İl Müdürü Deniz Yıldız’ın kapısını çaldı.

Köylülerin iddiasına göre, Yıldız her seferinde vatandaşları oyalarken, seslerini bir türlü duyuramayan vatandaşlar Öncü Haber Merkezinden yardım istedi.

Öncü Haber Merkezi’nin konuyu gündeme taşımasının ardından, Düzce Valisi Selçuk Aslan DSİ Müdürü Yıldız ile telefon görüşmesi yaptı. Alınan bilgilere göre Yıldız’ın telefonda ‘yol ve köprünün yapılması için 600 Milyon liralık iş var orada. Bu bir yılı bulur” demesi üzerine Vali Aslan, DSİ İl Müdürü ile sorunu çözemeyeceğini anlayınca kendisini devre dışı bıraktı.

Bunun üzerine DSİ Bölge Müdürü ile görüşen Aslan, sorunun bir an önce çözülmesi için talimat verdi. Vali Aslan’ın talimatı ile birlikte harekete geçen DSİ Bölge Müdürlüğü’nün, yol ve köprünün yapımı için yarından itibaren çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Köy sakinleri DSİ İL Müdürü Yıldız’a ateş püskürdü!

Yaşadıkları mağduriyetin tek sorumlusunun DSİ İl Müdürü Deniz Yıldız’ın olduğunu savunan köy sakinlerinden İdris İlhan,  “Normalde köylerimize 15- 20 senede bir sel gelirdi. Son 10 senedir neredeyse her sene mahsullerimiz tamamen gitti. Benim bu sene 40 dönüm mısırım sular altında kaldı. Bunu Düzce Devlet Su İşleri Müdürü’ne bağlıyorum, çünkü bugüne kadar Melen suyunda hiçbir ıslah çalışması yapılmadı. Bir kez gelip de bakmıyor. Meralarımız şu anda 1 metre mil altında kalmış, mısırlarımızın hepsi gitti. Hiçbir hizmetini göremiyoruz. Makinelerini gönderiyor, 4-5 aydır pas tutmuş Melen’in kenarında. Bu müdürün bir an önce Düzce’den gitmesini istiyorum. Ne giden valimizin günahı var, ne AK Parti’nin günahı var. Son yıllarda Devlet Su İşleri’nin hiçbir çalışmasını göremiyorum. Yeni Valimiz İnşallah sorunlarımıza el atar. Bahçeköy olarak çok mağduruz. Merkeze 6 km uzaklıktayız, hiçbir hizmet alamıyoruz. Ne alt yapımız var ne doğal gazımız var, yollarımız çok kötü. Tarla yollarımızı ben göstereyim; ne Özel İdare’si, ne DSİ hiçbir konuda bize yardımcı olmuyorlar. 20 gün sonra mahsulümüzü alacağız, gelirsin tarla yollarımızı gösterelim. Bahçeköy Muhtarı’mızı zaten takmıyorlar sanırım. Bu köyün tek bir suçu var, AK Parti’ye çoğunluğun oy vermesi. 600 oyumuz varsa 560 oyunu AK Parti’ye veriyoruz, onlarda bize seçimden seçime geliyor. DSİ Müdürü’ne hakkımı helal etmiyorum. 2 senedir çok büyük darbe alıyorum. Mısır üreticisiyim, mısırlar tamamen gitti. Tarlalarda görebilirler” diye konuştu.

“Sayın Valimizin buraya gelip yaşadığımız sorunlarımızı görmesini istiyorum”

Paşakonağı Köyünde yaşanan sorunları yerinde görmesi için Düzce Valisi Selçuk Aslan’ı köylerine davet eden Yılmaz Kurnaz da, “Sorunlarımız büyük meramız gitmiş, tarla yollarımız gitmiş, yollarımız gitmiş, hayvanlarımız aç susuz kalıyor. Dere ıslah projesinden biz hiçbir şekilde yararlanamıyoruz. Deniz Bey her şeyi bildiği hâlde hiçbir imkan sağlamıyor. Şu anda Selamlar’ın orada 2 tane DSİ’nin sallaması var. Yetkililer de gidip bakabilir o kepçelere ne iş yapıyor orada? Burada önemli bir pozisyon olduğu hâlde orada o kepçelerin sallamaların ne işi var? 2 tane hem de. İçmeler’de var, Bahçeköy il sınırından Paşakonağı’na kadar il sınırımızdan meramız dahil ne bir kepçe var ne bir faaliyet var ne herhangi bir hizmet görüyoruz. Derdimizi anlatmaya gittiğimiz zaman, ‘Tamam hallederiz.’ diyerek yatıştırıp gönderiyorlar. Bizim ne yapmamız lazım? Yeni gelen Vali’mize başarılar diliyorum görevinde. İnşallah yeni Vali’miz bizim sesimizi duyar da bize yardımcı olur. Ondan beklediğimiz tek şey, gelip hâlimizi görsün, o ne derse biz razıyız. Sözlü gidiyoruz, bütün kapıları çalıyoruz olmuyor, sebep ne? Sebep anlatmayıp, ‘Tamam yaparız.’ diyorlar. Hiç faaliyet yok. Ana yolumuz gitmiş, tarla yolumuz yok, meramızda bir metre sel mili var, hayvanlarımız, traktörlerimiz batıyor tarlalarımıza gidemiyoruz, mahsul alamıyoruz. Yağmur yağdığı zaman tarlalarımız sel oluyor. Bunu en iyi Deniz Bey bildiği halde hiçbir faaliyette bulunmuyor. Vali’nin gelip görmesini isterim. Anlatıyoruz, Allah razı olsun sizin yardımızla, görüyorlar da. Ama kendisi gelip görürse daha memnun oluruz. Giden Vali yardımcı olmaya çalıştı, onun tayini çıktı, İnşallah yeni Vali’miz görür, ona nasip olur. Biz hizmet bekliyoruz. Gelsinler görsünler, aciliyeti yoksa kendileri karar versin. Tarlalarda mısır yok. Merada hayvan yok selden dolayı, yolumuz yok. Biz ne yapacağız. Genelimiz tarımla geçiniyor. Hayvanlarımızı satıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu DSİ Müdürü, yeni Valimizi de kandırır.”

Muharrem İnce ise, DSİ İl Müdürü Yıldız’ın kendilerine verdiği hiçbir sözü tutmadığını kaydederek,  “Özel İdare bize, ‘Yollarınız için taş gelecek.’ dedi. 2 ay geçti yollardan hizmet görmedik. Meradan her gün 15 tane hayvan çıkarıyoruz çamurda, ölenler var. Çok mera kalmadı, bizim hayvanlarımız yaylım hayvanı, meraya gitmeden durmaz hayvanlar. Bizim derdimizle kim ilgilenecek? Mahsulümüz gitti, hadi mahsulümüz neyse, canımızın gitmesi mi lazım? Köprüye gelin bakın bir tane operatör var. Kepçeyle köprüye daha 1 tane ayak yapılmadı. Yollarımıza bir bakın. Yolun altı, üstü yok. 2 aydan beri taş dökülmemiş, bakan da yok. Gelin hayvanların halini görün. İtfaiye gelecek meradan hayvan çıkaracak, gelmediklerinde kendimiz çıkarıyoruz. Seçim zamanı 1 kez geliyorlar, seçim bitince 5 sene kimse yok. AK Parti iktidarının seçmenini cezalandırdığı bir yerde yaşıyoruz şu anda. Kaderimize terk edilmişiz. Ne muhtar ne köy var. Araba gelse köyün içerisinden geçemeyecek. DSİ 600 milyonluk neyin masrafını çıkarıyor gelsin bir baksın bir kamyon getirsin bakalım. 2 ay önce bana, ‘Yarın bu yolu yapıyorum.’ dedi. Paşakonağı’na hiç giriş kalmayacak. Nerede bu yetkililer? Yeni Vali’m İnşallah derdimize çare olur. Bu DSİ Müdürü varken onu da kandırır. Yalanlarla gidiyoruz, zaten biz saf insanız, köylü insanız. Kandıran gidiyor” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI