Düzce Valiliği tarafından ve Düzce Belediyesi katkılarıyla, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen, Düzce'nin Coğrafi İşaretli Ürünleri ve Yöresel Lezzetler tanıtım programı  Düzce’de bulunan bir otelde Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

6-82

“BIÇAĞIN SADECE BİR BIÇAK DEĞİL, SANAT ESERİ OLABİLECEĞİNİ ANLADIM” “BIÇAĞIN SADECE BİR BIÇAK DEĞİL, SANAT ESERİ OLABİLECEĞİNİ ANLADIM”

Konuralp Pilavından, Melengüceği tatlısına, Yığılca Balından Düzce Fındığına kadar, Düzce’nin birçok yöresel lezzetlerinin ve coğrafi işaretleri ürünlerinin tanıtıldığı programda, katılımcılar yöresel yemekleri tatma fırsatı buldu.

2-358

Düzce’nin renkli kültür yelpazesine ait, farklı yemek ve ürünlerin sergilendiği etkinliğin Düzce Mutfağının tanıtımına katkı sağlaması bekleniyor.

7-55

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, “Türk Mutfağı Haftası kapmasında, 21 Mayıs itibariyle başlayan, Düzce’de de çeşitli etkinliklerle kutladığımız haftada, şehrimizin yöresel lezzetleri başta olmak üzere, coğrafi işaretlerin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasını önceliklendirdik” dedi.

4-197

Düzce Mutfağının zengin bir yelpazeye sahip olduğuna dikkat çeken Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Düzce Türk Mutfağı noktasında oldukça zengin bir yelpazeye sahip. 15’i bulan coğrafi işaretli ürün Düzce mutfağına ve Türk Mutfağına ciddi katkılar yapmaktadır.  Hepimizin bildiği gibi Düzce son birkaç yüzyılda göçle büyüyen bir kentimiz. Farklı coğrafyalardan göç alan bir kent, bu da Düzce mutfağına zenginlik olarak yansıyan bir yöndür.”

5-139

Haber: Zeki Aşıkoğlu

Muhabir: Liva Nur Ünsal

Kameraman: Emirhan Töngel