Açılış törenine, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Öztürk ve Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi Genel Sekreteri Nihat Yıldız, protokol üyeleri, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve fındık üreticileri katılım sağladı.

1-358

HEYECANLI BEKLEYİŞ SONA ERDİ HEYECANLI BEKLEYİŞ SONA ERDİ

“Fındık bahçelerini daha da geliştirmek için çalışacağız”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM) Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, DÜFAM Ana Binası hakkında genel bilgiler verdi. Binanın tarihçesine de değindiği konuşmasında, var olan fındık bahçelerini daha da geliştirmek için çalışmalar yapılacağını vurguladı. DÜFAM ana binasında gerçekleştirilecek faaliyetler ve planlardan bahseden Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, binanın restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

3-279

“Fındık üretiminde daha verimli ve sürdürülebilir yöntemler geliştirmesine katkı sağlayacak”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir konuşmasında, “Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz, fındık tarımı ve endüstrisi konusundaki bilgi birikimimizi arttırmak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmek, yöremizin ve ülkemizin tarımsal potansiyelini en üst düzeye çıkarmak amacıyla faaliyet gösterecektir.” ifadelerinde bulundu. Merkezin açılışında destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, “Akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz burada hem teorik hem de pratik bilgi ve deneyim kazanarak ülkemizin fındık üretiminde daha verimli ve sürdürülebilir yöntemler geliştirmesine katkı sağlayacaklardır.” sözlerine ekledi.

4-201

“Akçakoca ve Düzce’ye hayırlı olsun”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Düzce ilimizin ekonomisinde tarım, yadsınamaz bir yere sahiptir. Tarım denince de fındığın, büyük bir önemi vardır. Fındık, Düzce’miz için stratejik bir noktada yer alıyor. Fındığımızı daha yüksek katma değerli ürüne dönüştürebilmek adına açılışını gerçekleştirdiğimiz, ‘Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Akçakoca ve Düzce’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

5-142

Açılış kurdelesini protokol birlikte kesti

Düzce İl Müftüsü Osman Aydın’ın dualarıyla Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun’un katılımıyla kurdele kesimi gerçekleştirildi. Kurdele kesiminin ardından Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi gezildi. Program, protokol üyelerimizin, fındık fidanı dikiminin ardından sona erdi.

11-45

Editör: OĞUZHAN BAL