Zam haberlerine bir yenisi daha eklendi. Öncü Haber Merkezi, Fırıncılar Odası’nın artan maliyetler dolayısıyla aldıkları ekmeğe yüzde 50 zam kararını sokağa inerek vatandaşa sordu.

Tekli ekmeğin 5 TL’den 7,5 TL’ye çıkarılması hakkında Öncü Haber Mikrofonu’na konuşan vatandaşlar durumdan memnun olmadıklarını belirtti.

‘Ekmek 7,5 TL olduysa biz aç kaldık’ diyerek duruma tepki gösteren Düzceliler şöyle konuştu:

"Böyle bir rezillik görmedim'

Vatandaş Salih Bey: Ekmeğe zam var, emekliye zam yok. 76 yaşıma girdim ben böyle bir rezillik dünyam da görmedim. Ben zamma her zaman karşıyım. Emekliyiz 7 bin 500 TL maaş alıyorum, bu parayla ne olur bilmiyorum. Ev kirası olan, kira mı ödeyecek? Çocuklara mı bakacak? Hanımına mı bakacak?

Ekran Alıntısı5

Nihat Özcan: Sabahları erken kalkıp, bakkallarda bayat ekmek arıyoruz. Bir simit 6 TL, kahvelerde vatandaş 5-6 TL’ye çay içiyor. Belediye hiçbir şeye el atmıyor, bu çayı niye 5-6 TL’ye veriyorsun diyen yok, Zabıtalar görevini yapmıyor, denetleme yok.

Vatandaş Selahattin Bey: 7 buçuk çok, 6 Lira olsaydı daha iyi olurdu. Aldığımız maaş şuan da 7 bin 500, devletin bize ne vereceğini bilmiyoruz.

Recep Öztürk: Düşünsek de  düşünmesek de bunlar bu zammı verecekler. Vatandaş nasıl idare olmak istiyorsa, öyle idare oluyor gibi geliyor bana. Çünkü vatandaş önünü göremiyor, hani zam olmayacaktı? Vergiler arttı, daha da artacak, ne kadar artacağı belli olmuyor. Vatandaş sıkıntı içerisinde.

Ekran Alıntısı4

Hasan Kaplan: Maaşlara doğru düzgün zam vermediler,  ekmeğe zam yapıyorlar sürekli. Ekmeğin fiyatını şuan da yüksek olmasına rağmen normal karşılıyoruz ama bunu alamayan vatandaşlar da var.

Nilüfer Demirkul: 5 liraydı,  2 buçuk lira birden zam geldi, maaşlara gelmedi. 5 lira normaldi, yüzde 50 zam geldi. Her gün fiyat değişiyor zaten, marketlere gidiyoruz, etiket değişiyor sürekli. Allah olmayanın yardımcısı olsun, bizim maaşımız var çok şükür ama olmayan çok zor durumda.

Ekran Alıntısı3-1

"Aç kaldık demektir'

Aysun Demirbaş: Ekmeğin fiyatı 7 buçuk TL olursa biz aç kaldık demektir. 7 bin 500 TL maaş veriyor, memurların maaşı 20-25 bin lirayı buldu, işçi emeklisine niye para vermiyor Cumhurbaşkanımız? Bir tek ekmek yiyorduk onu da önümüzden ve sofradan aldılar.

Ekran Alıntısı-35

Melike Ulusoy: Alabildiğimiz bir ekmek var açıkçası. Her şeye zam geldi doğrusu, sadece ekmek olarak değil. Üç tane çocuğum var benim, onların; beziydi, sütüydü, bisküvisiydi her şeye zam geldi. Biraz da zorlanıyoruz, tek kişi çalıştığı için. Hakkımız da hayırlısı olsun diyelim, İnşallah düşer.

Ekran Alıntısı2

Kerim Görün: Bu zamların oluş nedeninin temelinde, enerji fiyatları yatıyor. Biliyorsunuz ki bağlayıcı olan enerji, dolayısıyla enerji kaynaklarına zam yapıldığında, bütün girdiler buradan etkileniyor. Buğdayın fiyatları artıyor, taşıma ücretleri artıyor ve çalışanların da ücretleri artınca doğrudan ekmek fiyatlarına yansıyor. İşletmeciler ve fırıncılar kar etmek ve para kazanmak durumundalar ve elemanlarına vermek zorundalar. Vergisini ödüyorlar, dükkân kirası gibi bir sürü unsur ortaya çıkıyor, yani zam yapmak zorundalar bunu anlıyoruz. Ancak burada, temel sıkıntı vatandaşın alım gücüyle ilgili, onlar zam yapacaklar çünkü geçinmek zorundalar. Peki, bunu alan vatandaş nasıl alacak?  Emekli zamlarına hükümet yeterli zam yapmadı, bu paralarla ekmeği nasıl alacak vatandaş? Bunun üzerinde kafa yormak lazım. Ekmeği alacak vatandaşın ücretlerinde, gerekli zam yapılmazsa, gerçekten vatandaşın durumu çok zor. Genelde ekmekle beslenen milyonlarca kitle var, bunlar da ekmeği almakta zorlanacaklar.

Münir Kuşdil: Büyük bir hata, belediye başkanımız sağ olsun hiç biriyle ilgilenmiyor, ne ekmekle ne simitle, küçücük simit 10 lira olur mu?  3-5 tane uncunun ve fırıncının arkasında durmuşlar Düzce’nin haline bir bakın.  Garibanın bir ekmeği var, yazık günah.