Fahiş fiyatlarla ürün sattıkları gerekçesi ile tepkileri üzerine çeken zincir marketlerde, son kullanma tarihi geçmiş ürünler satıldığı yönündeki şikâyetler artmaya devam ederken bu durum, ‘Düzce’de yeteri kadar denetim yapılmıyor mu?’ sorusunu akıllara getirdi. Geçtiğimiz aylarda şikâyet üzerine Düzce’de yerel bir zincir marketi denetleyen Düzce Belediyesi zabıta ekipleri, çok sayıda son kullanma tarihi geçmiş ürün ele geçirmişti.

Halkın sağlığı ile oynayan bu market ile şubelerine idari para cezaları kesilirken, tüketiciler bu denetimlerin yaygınlaştırılmasını ve son kullanma tarihi geçmiş ürünü satan marketlere yönelik daha ağır ceza yaptırımları getirilmesini istiyor.

Düzce’de zincir marketlere yönelik denetimlerin yetersiz olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Sivil ekipler, her gün sabah ve akşam saatlerinde marketleri denetlemeli” diyerek yetkilileri göreve davet ederek, halk sağlığı ile oynayan zincir marketlere göz açtırılmamasını istedi.

İşte Düzce halkının zincir marketlerle ilgili düşünceleri:

“Denetimlerin artması gerekiyor”

DSC_0019

Sebahattin Bayram: Bence yeterli değil, denetlemelerin artması gerekiyor. Benim gibi gözü görmüyen vatandaş, aldığı ürünün son kullanma tarihini nasıl görecek?

“Denetimler yeterli mi, değil mi? onu bilemiyorum”

DSC_0020

Dilaver Uzun: Doğrusunu konuşmak gerekirse, aldığım ürünlerden öyle bir şey görmedim. Ama yeterli mi değil mi? Onu bilmiyorum. Zabıtalar dolanıyor, ben kendim tarihi geçmiş bir ürüne rastlamadım.

“Bana son kullanma tarihi geçmiş tavuk sattılar”

DSC_0022-1

İrfan Erdoğan: Yok, Yığılca’da da yok Düzce’de de yok. Sabah sivil gelip bakacak o fiyata ve son kullanma tarihlerine akşamüzeri veya öğleden sonra gelecek fiyat değişmiş mi diye bakacak? Kendisi öğrensin, ben neden öğreneyim. Resmi elbiseyle geldikten sonra adam değiştiriyor, saklıyor. Zaten denetimci memur sivil gezecek, marketleri biliyor. Şuradan bir marketten tavuk aldım tavuğun son kullanma tarihi geçmiş. ‘Kusura bakmayın, özür dileriz, ben sana fazlasını vereyim, bunu yanlışlıkla işçiler yapmış’ diyor marketçi.  Bozulmuş tavuk nedeniyle mutfağı koku bastı. Hangi memur denetliyor hiç zabıta gördük mü mağazalar da?

“Kesilen cezalar az…”

DSC_0023

Hamdi dertli: Denetimler yetersiz, onlara kesilen cezalar, onlar için çerez parası. Uygunsuz hareket eden marketleri kapatacaksın.

"Fahiş Fiyatların önüne geçilmeli"

DSC_0024

Yavuz Baran: Ülkemiz de tarım kredileri çıkardılar şuan belki bunları daha fazlalaştırsalar da önüne belki geçinilebilir. Ama mümkün değil,  fiyatlar gerçekten yüksek. Şuan senin maaşın 8 buçuk değil de 20 bin TL  olsa, bu fahiş fiyatların önüne geçmedikten sonra bir şey ifade etmiyor. İstersen 30 bin yapsınlar senin maaşını, hiçbir farkı gözetmez değiştirmez. Yani önemli olan benim maaşım 3 bin 500 TL olsun, ama bu fahiş fiyatlar dursun. Pandemiden önce 5 litre yağ 30 TL’ye alıyordum,  benim maaşım 3 buçuk TL’ydi.  Ama şuan 10 bin yakın maaş alıyorum, bugün 1aynı yağın fiyatı 150 - 200  TL. Biz nasıl geçineceğiz? Bu fahiş fiyatların önüne geçeceksin. Dünyada bir kriz var, sadece bizim ülkemizde değil. bunların önüne geçmek lazım          

“Nasıl denetim yapıyorlar”

DSC_0027-1

Adil Karakaya: Denetimler yetersiz, hiçbir denetim görülmüyor. O kadar geziyoruz, bu zamana kadar yapılsaydı bu kadar artmazdı fiyatlar. Ama denetim yapılmıyor, bugün sabah ki fiyatla, yarın sabah ki fiyatlar aynı olmuyor. Nasıl denetim yapıyorlar? Bir de yapıyoruz diyorlar. 

HABER: Savaş ARI