22 yıl önce o günkü zor şartlarda kente kazandırdıkları ve bölgede tek olan biyolojik arıtma tesisinin halen aynı halde kalmasına sitem eden tecrübeli isim, “Yaz nüfusuna göre arıtma tesisimiz yeterli değil.” dedi. Okan Yanmaz yönetiminin borç kıskacı nedeniyle belediyeye ait gayrimenkulleri satmasını “Sata sata bir sonuca varamazsınız. Sat sat sat nereyi satacaksın, caddeleri, sokakları mı satacaksın? Bir sonuca gidemez.” diyerek eleştiren Solak, Yanmaz’a basında çıkan olumsuz haberlere ateş püskürmek yerine lehine çevirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Akçakoca eski Belediye Başkanı Erol Solak çarpıcı açıklamalarda bulundu. - YouTube - Google Chrome 5.09.2023 15_12_35

Akçakoca’da 1994-2022 yılları arasında belediye başkanlığı yapan ve önemli projelere imza aran Erol Solak, Öncü TV’nin sabah kuşağında ilgiyle izlenen ‘Güne Merhaba’ programına canlı telefon bağlantısı ile konuk oldu. Eski Başkan Solak, Akçakoca’daki deniz kirliliğinden turizme, yerel yönetimin yanlış uygulamalarından gönlünde yeniden başkanlık yatıp yatmadığına kadar birçok konuda dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Yaz nüfusuna göre arıtma tesisimiz yeterli değil”

Başkanlığı döneminde kente kazandırılan Atık Su Artıma Tesisi’nin o günkü nüfus baz alınarak devreye sokulduğunu anımsatan Solak, ek arıtmanın acilen hizmete alınması gerekliliğini şöyle anlattı:

“Atık Su Artıma Tesisi bizim dönemimize nasip oldu. Turizm ilçesi olan Akçakoca’nın en büyük eksikliklerinin başında geliyordu. 2001 yılında Atık Su Arıtma Tesisi’ni Akçakoca’ya kazandırdık. O andan itibaren Atık Su Arıtma Tesisi işlevine devam ediyor, görevini yapıyor. Atık Su Arıtma Tesisi yapıldığı yıllarda Akçakoca’nın nüfusuna göre 40 bin nüfusu ayarlayabilir şekildeydi. Atık Su Arıtma Tesisi’miz günde 5 bin metreküp suyu arıtır, temiz hâlinde denize deşarj eder. Çivi Deresi’nden Büyük Cami’nin yanından denize temiz akar. Yalnız yaz nüfusu yoğun olduğu için 8 bin metreküp atık su gelirse bunun 3 bin metreküpü kendiliğinden arıtılmadan denize deşarj olur. Bu bilgi çok önemlidir. Yaz nüfusuna göre arıtma tesisimiz yeterli değil. Kamuoyunda ‘Atık Su Arıtma Tesisi’nin bakterileri öldürdüğü’ gibi şeyler konuşuluyor, 8 saatten fazla elektrik kesilirse bakteriler ölür. Geriye gelmesi de 3-4 ay gibi bir zaman alır. Böyle bir şey yok.”

“AKÇAKOCA’MIZA 50 YATAKLI YENİ HASTANEMİZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN” “AKÇAKOCA’MIZA 50 YATAKLI YENİ HASTANEMİZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

haberler13869_2

“Acilen ek arıtma su tesisi yapılmalı”

Solak 22 yıl önceki şartlarda yapılan arıtma tesisinin hala aynı şekilde kalmasını şu sözlerle sitem etti: “2 tane karıştırma havuzumuz var, 2 tane çökertme havuzumuz var bir de posa havuzumuz var. Köpek barınağına tahsis ettikleri alanda 2. arıtma tesisinin ek projesi var. Bugüne kadar bunun devreye girmesi gerekiyordu. Ama bugün fakir ve fukaralık içerisinde yaptığımız eski Türkiye dedikleri Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz tamamını da kendi imkânlarımızla İller Bankası hisseleriyle ve kendi öz gelirlerimizle yaptığımız Atık Su Arıtma Tesisi’nden sonra herhangi bir çalışma yapılmadı. 1-2 çalışmaların yapıldığını biliyorum ama ne derece başarılı oldular orada net bir bilgim yok. Bir de Akevler denilen bölgede var paket arıtma. Özellikle Düzceliler’in, Ereğlililer’in ikamet ettiği yerler. Orada da bin metreküplük bir arıtma var, yeterli değil. Denize fazlası deşarj oluyor. Acilen yapılması lazım, ek arıtma su tesisi olması lazım 2001 yılında sadece Akçakoca bölgesinde vardı.”

“Akçakoca’da seçimle gelinir, seçimle gidilir”

Kendinden sonra başkanlık koltuğuna oturanların tecrübelerinden yararlanmak için ziyaretine gelmediğini belirten eski Akçakoca Belediye Başkanı Erol Solak, şunları söyledi: “Benim kapımı kimse çalmadı. Zaten öyle bir kültür yok. Akçakoca’da seçimle gelinir, seçimle gidilir. Seçim öncesi herkes herkesi arar sorar ama seçim bittikten sonra ne hikmetse keramet hep kendilerindedir. Bizde de böyle olduğunu da bilmiyorum da büyük de konuşmamak lazım, genel durum bu. Ama şu andaki yönetimin atık su artıma tesisiyle ilgili bir kredi talebi olduğunu basından öğrendiğim kadarıyla biliyorum.”

81892824_2485209654911004_8342099598742913024_n

“Sata sata bir sonuca varamazsınız”

Okan Yanmaz yönetiminin personel maaşını ödeyebilmek için belediyeye ait gayrimenkulleri satmasını eleştiren Solak, “Sata sata bir sonuca varamazsınız.” dedi.

“Yanmaz yönetimi, basında çıkan olumsuz haberleri kendi lehine çevirmeli”

Yanmaz ve ekibine bir de tavsiye veren Solak, şöyle konuştu: “Belediye yönetiminin basında çıkan bu olumsuz haberleri kendi lehine çevirmesi lazım. ‘Halk beni sokağa çıkarmıyor.’ gibi valiliğe, siyasi partilerin yetkililerine derdini anlatırsa bence daha iyi olur. Suçlamadan ziyade bunu kendi menfaatine çevirebilir. Basın bu konuda aslında onun önünü açıyor ama yönetim nedense o işe pek bulaşmadı.”

“Turizmle ilgili ortak bir çalışma yok”

Kendi dönemi ile bugünü turizm ekseninde kıyaslayan Solak, şu değerlendirmelerde bulundu: “30 yıl öncesiyle bugünü mukayese edersek Akçakoca çok çok daha gelişti, büyüdü. Güzelleşti. Modern bir ilçe görünümüne girdi. Şehir dekorasyonu, mobilyası… Hatta benden sonra gelen belediye başkanları da fevkalade hizmetler yaptı, tesisler açıldı gayet güzel. Hatta Düzce’nin Antik Kenti olan Konuralp’teki Antik Tiyatro’nun açılması o bölgelerin de kazandırılması Akçakoca turizmi için çok önem arz eden bir konumdur. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Turizmle ilgili ortak bir çalışma olduğunu söyleyemem. Günübirlik konularla ilgili turizm yapılıyor, bunu ileriye dönük yapmakta fayda var.”

Akçakoca’da turizm adına birçok toplantı ve çalıştay yapılmasına karşılık sorunların aynen devam etmesine ilişkin ise şunları söyledi: “Biz kendi aramızda da bunlarla ilgili detaylı konuşmalar yapıyoruz ama etki-yetki meselesi bu. Turizm haftası ya da yaz sezonundan önce turizmle ilgili toplantılar yapılırdı bunların hiçbir tanesi yapılmıyor. Nedense herkes kendi hâlinde mutlu gibi görülen bir süreç yaşıyoruz.”

haberler13869_3

“Bu kadroyla Akçakoca’yı bir yere taşıması mümkün değil”

Tecrübeli eski Başkan Solak, Akçakoca Belediyesi’ndeki şişik kadro sorununa ise şöyle değindi: “Normal belediyemizin bizim Akçakoca adına 280 kişi çalıştırması gerekir. 28 bin nüfus için 100 kişiye 1 kişidir. Bu da bütçenin 3’te birine tekabül eder. Biz de öyle bir sayı var ki, bu doğruysa resmi benim elimde rakam yok. Belediyenin 210 resmi çalışan personeli var ama ABİTAŞ’ta da 200 küsur kişi olduğu söyleniliyor. Bunların ben fazla olduğunu, bütçeyi zorlayacağına inanıyorum. Belediye başkanımıza da söyledim bir daha seçilip devam edecekse aynı kadroyla bu Akçakoca’yı bir yere taşıması mümkün değil. Öz gelirleri ve İller Bankası’ndan gelen eski borçlara da kesileceği için sat sat sat nereyi satacaksın, caddeleri, sokakları mı satacaksın? Bir sonuca gidemez. Buna bir çözüm bulunması lazım. Zaten vatandaşın sokakta da konuştuğu bu.”

Yeniden aday adayı olacak mı?

2024 Yerel Seçimleri’nde tekrar aday adayı olup olmayacağı konusunda ise şunları söyledi: “Net olarak herhangi bir partinin kapısını tıklayıp da ‘Ben aday olacağım’ diyecek bir heyecanım yok. Ama vatandaş sokakta konuşmalarıyla ilgili ismimizin geçtiğini ifade ediyor. ‘Ölmeden önce son bir dönem gel şu Akçakoca’ya bir hizmet et.’ diyenlerin sayısında partili-partisiz bir fazlalaşma var. Benim partim de yok. Nasıl olur nasıl gider bir iki ay zaman geçtikten sonra netleşir gibime geliyor.”