İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er ve İYİ Partili meclis üyeleri gündemlerine Düzce Belediyesi’nin bastırdığı “İlk 500 Gün” kitapçığını aldı. Parti binasında basın açıklaması düzenleyen İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, Belediye Meclis Üyeleri Ender Çakar, Erkan Dinçer, Erdoğan Kefeli ve Oğuz Özyiğit, “İlk 500 Gün” kitapçığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Er: Kitapçıkta yapılan işlerden ziyade yapılacak işler üzerine yapıldığını gördük

Basın açıklamasında ilk olarak İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er konuşan Yunus Özay Er, kitapçıkta yapılan proje ve çalışmalardan daha çok, yapılacak işlerin yer aldığını belirterek, “Sayın Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün talimatıyla Belediye yetkilileri tarafından bastırılan, İlk 500 Gün isimli kitapçıkla ilgili Belediye Meclis Üyelerimiz açıklamalarda bulunacak. Biz isterdik ki, aslında 500 gün kitapçığını temel alarak icraatları ve neler yapıldığını konuşalım. Fakat yaptığımız incelemelerde 500 gün kitapçığının yapılan işlerden ziyade yapılacak işler üzerine yapıldığını öngördük. Bu 500 gün kitapçığı, aslında seçime katılacak bir adayın seçim propagandasında kullandığı format içerisinde olduğu için, bizde daha ziyade yapılmış işlerden daha ziyade yapılmayı planlanan işler üzerine kanaatlerimizi bildireceğiz.” dedi.

Çakar: Kitapçıkta açıklanan bütçe rakamları gerçekçi değil

Kitapçıkta yer alan bütçe rakamları ve Düzce Belediyesi’nin maske dağıtımı ile ilgili konuları değerlendiren İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, “Kitapçıkta yer alan bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflar sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediyeye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz. Çalışma ile alakalı kanaatimiz olumlu, ama konunun idraki açısından Kültür Bakanlığının rolü ve projenin de esasen Mehmet Keleş zamanında başladığının vurgulanmasında yarar var. Liyakati sürekli ifade ettik dikkate alınmadı ve çıkan sonuçlar ortada. Başkan Kendisi kendi personelinden memnun olmadığını ifade ediyor. Tüm görsellere ve söylemlere rağmen ortalama 44 kişinin saldırıya maruz kalmasını nasıl açıklayacaksınız.  Araç sayısı düşmeden havuz sistemine nasıl geçildi ve yine araç sayısında belirgin düşüş olmamasına rağmen bu tasarruf nasıl sağlandı. Pandemi başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan gecen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç inisiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr, ama şu anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata yapmaya devam ediyor Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken öncelik alınsaydı. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakın zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen Covid - 19 salgınına karşı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz?”

Dinçer: Kitapçıkta yer alan görseller eski döneme ait

İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Erkan Dinçer, kitapçıkta bulunan kentsel dönüşüm projelerine değinerek, şunları söyledi:

“TOKI tarafından üstlenilen bu işi şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilse idi. Projenin üstünü TOKİ, anıt park altını ise belediye yapsa idi de gelir sağlanıp kentin önemli bir sorunu çözülse idi. Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleşmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen resmi raporlar hala elimize ulaşmamıştır. Proje güzel ama gerek hattın sekli gerekse de hayata geçiş tarzı ile alakalı somut bir veri elimizde bulunmamaktadır. Kitapçıktaki görseller ise eski döneme aittir. 2020 de başlanacağı söylenen bu proje ile alakalı ne proje detayı ne de is planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.   Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik. Projenin görselleri paylaşılmış ama makro planlamalar ile alakalı elimizde hiç bir veri yok. Konu sadece bir temenni gibi duruyor.”

Kefeli: Kentte ciddi anlamda asfalt sorunu var

Kitapçıkta bulunan Düzce Belediyesi’nin asfalt çalışmalarını değerlendiren, şu ifadeleri kullandı:

“İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli, şu Makine kapasitesi ile dökülen asfalt miktarı kıyaslandığında son derece büyük bir verimsiz çalışma yapılmış görülüyor. Kentte ciddi manada asfalt sorunu var iken böylesi bir düşük performansı başarı gibi aksettirmek çok gerçekçi değil.”

Özyiğit: Hizmet problemleri mevcut

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit ise, kitapçıkta yer alan sosyal tesislerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Çok daha erken çözülebilecek bir konu idi. Kısır çekişmeler ve özellikle Sayın Özlü’nün bakanlık dönemindeki açıklamaları sebebi ile konunun çözümü gecikmiştir. Yoksa daha önceki belediye başkanları döneminde de konunun çözümü mümkün idi. Ama yine de gelinen noktada kent için bir kazanım mevcut tebrik ediyoruz. Hizmet problemleri mevcut. Belediyenin vazifesi sadece çay satmak değil, mevcut mekânlarda halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bu paralelde birçok problem gördük ve meclis gündemine de tasdik. 2020 Haziran’da çıkacağı söylenen ulaşım mastar planı hala yok. Ulaşım ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeplerde sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilıcalı’ya ait ama ana projeden çok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu sekli ile özelleştirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zararı oluşmasından endişe ediyoruz.”

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr