İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in seçime günler kala Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkacak açıklamalarda bulunması ve Altılı Masa’dan ayrılacağı izlenimini vermesi ülke genelinde büyük ses getirmişti. Yaşanan gelişme sonrası düşüncelerini Öncü Haber Mikrofonlarında dile getiren Düzceli vatandaşlar, “Ne o kazanabilir, ne de bu tarafa açtığı yara telafi edilebilir” şeklinde yorumladı.

“İNŞALLAH ONLARI DÜZELTİRLER VE SAĞLAM BİR İTTİFAKLA YOLLARINA DEVAM EDERLER”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bazı düzetmeler yapılırsa tekrar masaya oturabileceğini söyleyen Yakup Doğan: “İYİ Parti’nin çoğunlukla milliyetçi ve muhafazakar olduğunu biliyoruz. Diyelim ki Millet İttifakı’nın adayı seçildi. En azından onun gönlü şunu istiyordu: Milliyetçi ve muhafazakar kesiminde belirli, iyi bir ölçüde temsil makamının olmasını istiyordu. Bu konuda çok şartlanmış bir kişiliğe sahip. Ben çok yakından bildiğim için, hatta ben İYİ Parti’nin kurucularından birisiyim. İnkar etmeye gerek yok ama böyle bir konu için büyük bir gerginlik oldu. Zannediyorum artık bu konuda biraz düzelme ve düzeltme olursa yoluna devam edecek. Şayet olmazsa da biz zaten bu mücadelenin içindeyiz. Rahmetli Başbuğ’dan bugüne kadar ben yurtdışında Karabağ, Azerbaycan’daki o yıllarda orada arkadaşlarımla bulunan bir insanım. Türkiye’nin uluslararası genel durumunu bildiğim için yapılacak yapının içinde sağlam bir duruşun olması şarttı. Meral hanımında zannediyorum bazı çekinceleri vardı inşallah onları düzeltirler ve sağlam bir ittifakla yollarına devam ederler” dedi.

Ekran Alıntısı-11

“SEÇİMİ TEKRAR AK PARTİ’YE KAZANDIRMIŞ GİBİYİZ”

Seçime çok bir süre kala böyle bir hamlenin yapılmasını doğru bulmadığını ifade eden Gülhan Akçaabat: “Seçime çok az bir zamanımız kaldı. 70 günlük bir zaman var. 70 günlük bir zaman içinde yapılacak bir davranış değil bana göre. Bundan sonra süreç nasıl işler bilemiyorum ama artık biz Cumhurbaşkanımızı belirlemiş gibiyiz. Seçimi tekrar AK Parti’ye kazandırmış gibiyiz. Sonuçta burada Meral Akşener’in de kazanacağı bir şey yok. Ben barajı geçebileceklerini bile düşünmüyorum tek başına. Yine Altılı Masa, Beşli Masa ile bir şeyler yapacak, işi götüreceğini düşünüyorum. Meral Akşener’in yaptığını asla doğru bulmuyorum. Seçime 70 gün kala ne o kazanabilir ne de bu tarafa açtığı yara telafi edilebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

1-26

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in hamlesini “tutarsız bir davranış” olarak nitelendiren İsa Güler şu sözlerle devam etti: “Ülkemiz için hayırlısı neyse, seçim zamanı o olsun diyorum ama Doğu bölgesinde yaşadığımız depremlerle ilgili çok büyük bir mücadele var. Ülke olarak, vatandaşlar, hepimiz birlik beraberlik olduk. Birlik ve beraberlik zamanı seçimle ilgili bu tantanaların olması bana biraz abes geliyor. Bunların olmaması lazımdı ama ülkede bir de seçim gerçeği var. Ağırlık o tarafa verilse daha iyi olurdu. Yani bütün basının, milletin beyni birazda o tarafa yönlenirdi ama ben ülkemiz için hayırlısı olsun diyorum. Bence tutarsız bir davranış. Bir siyasetçiye bu kadar git gel hareketler ne kadar iyi olur bilmiyorum. Bunlara ne kadar güvenebiliriz? Daha kendi aralarında git gel yapıyor. Benim görüşüm bu Altılı Masa ile ilgili farklı olabilir ama ben son olarak şunu söyleyeyim: Ülkemiz için, vatanımız için, milletimiz için hayırlısı ne ise bu seçimlerde o olsun.  Bu hamlesinden sonra tek başına barajı aşabilmesi biraz zor çünkü çok git gel yaptı. Aslında İYİ Parti ülke içinde atacağı adımlarda güvendiğimiz bir partiydi. O görüşte olmasam da bu git gelleri, bu yaptığı hamleler bana göre yönetiliyor gibi bir ortam yarattı o yüzden puan kaybedecek olabilir. Bence o partiye yine en iyi Cumhur İttifakı yakışır.”

2-27

Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem İl Başkanı Haluk Kari Demir ise İYİ Parti Genel Başkanaı Akşener’in hamlesini “geç kalınmış bir adım” olarak değerlendirirken şu ifadeleri kullandı: “Ben Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı yapmış bir arkadaşınız olarak Meral Akşener’in bu yapmış olduğunu geç tahlil olarak düşünüyorum. Geç bir vaziyette bunu yaptı. Eğer bunu 5 ya da 6 ay önce yapmış olsaydı hak verirdim kendisine. Altılı Masa’nın ittifakı ile bir aday çıkartacağız demelerine rağmen, Meral Akşener’in buna muvafakat etmemesine rağmen diğer 5 tanesini biz imza toplayacağız, biz adayımızı belirledik, bizim beş tanemizin imzasının yeter demesini de ahlaki bulmuyorum. Resmen masadan git anlamına gelir diye düşünüyorum. Belki insanlar bunu yanlış yorumlayacaklardır ayrı mesele ama Cumhurbaşkanı’nın tavırlarına bakarsanız rahata ermiş gibi duruyor. Meral Akşener’in yapacaksa bunu daha erken yapmasını düşünürdüm. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bunların masada hiçbir şey konuştuklarını zannetmiyorum’ diyordu şimdi bu da o anlama geliyor. Eğer sen Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyeceksen bunu 6-7 ay evvelinde söylemen gerekirdi. Bu saatten sonra bunu söylemenin kime ne faydası olacak bilemiyorum. Bundan sonra da İYİ Parti’nin bir aday çıkartmasını umuyorum. İYİ Parti’nin tek başına barajı aşabileceğini düşünmüyorum. İYİ Parti’de bir adayını çıkartsın, zaten öbür tarafta Kemal Kılıçdaroğlu aday olduğunu empoze etti, ortaya koyu. Recep Tayyip Erdoğan ile beraber birinci turda 3 tane aday çıkarsa kimsenin çoğunluk alacağını zannetmiyorum. Ondan sonra ikinci turda dananın kuyruğu kopar diye düşünüyorum.”

3-15

İYİ Parti’nin barajı aşmakta zorlanacağını söyleyen Tuncay Kocabıyık: “Ayıp etti. Şimdi tam seçimlere bir buçuk ay kalmış bunu yapmaması lazımdı, yakışmadı. Tek başına barajı aşmakta bu olaydan sonra zorlanır. Hayırlısı olsun” dedi.

4-9

“BURADA HALKIN TECELLİSİNİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in hamlesinde haklı olduğunu belirten Faruk Sönmez: “Meral Akşener biraz haklı gibi geldi bana. Çünkü onun görüşünü almadan direkt 5 kişi karar verip, en son ona söylendiğinde biraz tabi dışlanmış gibi oldu. Ona haksızlık yapıldı gibi geliyor bana çünkü halkın isteği doğrultusunda hareket edeceğini söylemişti burada halkın tecellisinin olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

5-6