Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal kendisinin hazırlayıp sunduğu ‘Yorumluyorum’ programında Düzce’deki tarım arazilerinin yok olmasından dem vurdu. Bu gidişatın durması gerektiğinin altını çizen Ünsal, Düzce Belediyesi ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde Besicilik OSB’nin kurulması için ilk adımların atıldığını ifade etti. OSB’nin kurulmasıyla Düzce’nin tarım potansiyelinin artacağına dikkat çeken Ünsal, “Her yerde dağınık bir besi ve tarım var. Bunu tam bir alana topladığımız zaman, İstanbul'u besleyebiliriz. Bu atılacak olan adım, Düzce'nin tarımsal faaliyetlerini dinamiklerini de harekete geçirir.” açıklamalarında bulundu.

Düzce’nin sanayisinin artması sonucu hava kirliliği artarken, tarım arazilerinin azalması tehlikesi de artıyor. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, ‘Yorumluyorum’ programında bu konuyu ele alarak Düzce’de besicilik organize sanayi bölgesinin kurulacağı müjdesini verdi.

Unnamed-2

BİN 500 DÜZCELİ İSTANBUL’DAKİ TARİHİ CAMİLERİ GEZDİ BİN 500 DÜZCELİ İSTANBUL’DAKİ TARİHİ CAMİLERİ GEZDİ

“Tarım İl Müdürümüz Esra Uzun Düzce'nin Hayme anası”

Düzce Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarım İl Müdürlüğü koordinasyonunda Besicilik Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı müjdesini veren Ünsal, “Ticaret Sanayi Odası Başkan Vekili Sayın İbrahim Canpolat ve Tarım İl Müdürümüz Esra Uzun ile birlikte Sarayyeri Mahallesi’nde bulunan bir işletmeye gittik. İhsan Baba'nın Çiftliği diye bir işletme burası. Tabiri caizse Tarım İl Müdürümüz Esra Uzun Hanımefendi Düzce'nin Hayme anası. Müdürümüz burada Düzce'de tarım adına, görev adına ne gerekiyorsa yapıyor. Tarım İl Müdürü olmasına kim vesile olduysa, Allah ondan razı olsun. Sayın müdürümüz Esra Uzun gerçekten Hayme ana gibi kadın, asaleti ile Türk annesinin, Türk kadınının mücadelesini veriyor.  Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir üyesi olan Yasin Kurt iş insanı, Besicilik Organize Sanayi Bölgesi kurulması için talepte bulunuyor. Ticaret Sanayi Odası, Faruk Özlü'nün de hassasiyetiyle beraber Düzce Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü koordinasyonunda, ilk adımlar atıldı. Bir taraf Ankara, bir taraf İstanbul, iki metropolün ortasındayız. Her yerde dağınık bir besi ve tarım var. Bunu tam bir alana topladığımız zaman, İstanbul'u besleyebiliriz. Bu atılacak olan adım, Düzce'nin tarımsal faaliyetlerini dinamiklerini de harekete geçirir.” ifadelerini kullandı.

Ekran Alıntısı-111

“Artık zararın neresinden dönersek kardır”

Besicilik organize sanayi bölgesinin kurulmasıyla Düzce’nin tarımda çok ilerleyeceğini vurgulayan Ünsal, “Köyden - kente başlayan göç, kentten - köye doğru başlayabilir. Biz o alana gittiğimizde, 700-800 metre gibi safhada evler gördük. O güzelim tarım arazileri, insanı diksen bitecek. O arazileri Organize Sanayi Bölgesi ve imara açarak, bitirmeye başladık. Düzce Ovası mahvoluyor, Düzce'yi mahvetmeyin. Artık zararın neresinden dönersek kardır. Bizim 2-3 metrede su çıkıyor. Düzce'nin altı sulak, toprağı dünyada en kıymetli topraklardan birisi, sebze ve bitkisel tohumlarda müthiş sonuçlar alınıyor. Çilimli'de devam eden bir çalışma var, jeotermal enerjiyle seracılık projesi vardı, Muhsin Yavuz'un. Siyah pirinç, İnşallah Çilimli’de kim kazanır bilmiyoruz, ama kazanan belediye başkanı bu projeyi bayrak yapmalı. Bu proje bayrak gibi dalgalanmalı. Memlekette ulaşımda, akaryakıttaki maliyetler, yeme ve içme oranını müthiş yükseltiyor. Gölyaka'da Düzce hedefini tarıma koyup, tarımsal OSB ile aynı zamanda besicilik OSB ile beraber, hayvan yetiştiren çiftçimizi, çakalların elinden kurtarıp kurumsal firmalara satar. O zaman üretim başlar, ekim başlar, hayat başlar. Çünkü Düzce Türkiye’nin en kirli 8. İli, yani şu anda havamız kirli. Üç tane organize sanayi bölgesiyle, o güzelim tarım alanlarının hepsi mahvoldu. Bundan sonrasının önüne geçelim. Sayın valim, bakanım, milletvekillerimiz bu konuda duyarlı olalım.” dedi.

“Tarımsal alanları memlekete faydalı bir hale getirebiliriz”

Düzce’de sanayinin artmasıyla, tarım arazilerinin yok olmaya başladığına değinen Ünsal, şöyle konuştu: “Düzce'nin ovaları bitiyor ve bunun önüne geçmemiz lazım. Önüne kim geçecek? Siyasetçiler geçecek, milletvekilleri geçecek, il başkanları geçecek, belediye başkanları geçecek. Bu çalışmalar olursa memleket kurtulur. Diğer türlü, Düzce elimizden gidiyor, yaşanacak bir Düzce için şimdiden dokunmak lazım. Bunlar devlet aklıyla yapılır, projeyle yapılır. Bunlar yerel yönetim ve genel yönetim uyumuyla olur. Devlet aklını bilen, milletin gönlüne giren, böyle bir yapıda bir anlayışla olur. Tarım organize ve besicilik organize bölgesiyle biz memleketin kalkınması noktasında tarımsal alanları memlekete faydalı bir hale getirebiliriz.  Ben bu konuda özellikle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdoğan Bıyık’ı tebrik ediyorum, Sayın Tarım İl Müdürü Esra Uzun’u tebrik ediyorum, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili İbrahim Canpolat bu işe gönlünü koymuş, tebrik ediyorum. Yasin Kurt ve diğer bu işe gönül veren, kurumsal besicileri de tebrik ediyorum. Niyeti hayır olanın akıbeti hayır olurmuş. Hayır niyetle bir yola çıkıldı. Ben buradan siyasetçilerin de çalışmalara destek olmalarını, buna dokunmaları istiyoruz. Destek olmazlarsa Düzce gider.” 

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN;