Dünya genelinde altın fiyatları yükselişini sürdürürken, yatırımcısına ise kazandırmaya devam ediyor. Peki, altın fiyatlarındaki artış devam edecek mi? Öncü Haber ekibi, bu sorunun yanıtını alabilmek için kuyumcu ve Düzceli iş insanı Murat Caymaz’a mikrofon uzattı.

Ekran Görüntüsü 2024 04 19 105248

“Gram külçe altına yoğun talep var”

Yatırım amacıyla ve düğün sezonu nedeniyle gram külçe altına olan rağbetin arttığına dikkat çeken Caymaz,  “Altın fiyatları her zamanki gibi yükselişte ve son günlerdeki gibi tırmanış gösteriyor. Bugün baktığımızda gram külçe altın fiyatları 2 bin 611’e kadar çıktı. İstanbul’daki bağlantılarımız ile yaptığımız temaslarda hızla artacağı ön görülüyor. Yılsonu itibarı ile gram altının 3 bin TL’yi bulacağı düşünülüyor. Gram külçe altına yoğun bir talep var. İnsanlar yatırım yapıyorlar, Türk lirası erimesin, değerli tutabilmek için altın ve Döviz gibi yatırım araçlarına yöneliyorlar. Bu da tabi fiyatları etkiliyor. Bunun yanında dolarda hızlı bir yükseliş bekleniyor. Kuyumcu sektörü olarak biz fiyatların daha düşük olmasını alış-verişin daha çok olmasından yanayız. Bu şekilde fiyatların artması kimsenin menfaatine değil. Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar olumsuz etkileniyor. Tabii faizin politikasının yüksek olduğu bir ülkede, bu tip fiyat yükselişleri kaçınılmaz. Çünkü insanlar yatırım yapmak yerine, Türk lirası erimesin diye bazı şeylere yöneliyor bunlar sürekli yükseliş gösteriyor” diye konuştu.

Ekran Görüntüsü 2024 04 19 105522

“Artık düğünlerde çeyrek altın takılmıyor”

Önceki dönemlerde olduğu gibi günümüzde insanların artık düğünlerde çeyrek altın takamadıklarını ifade eden Caymaz, “Altın, tarih boyunca her zaman iyi bir yatırım aracı olmuştur. Yıllarca kendi yerini korumuştur, zamanla da artmıştır. Belli bir artışta gidiyordu son beş yıldır çok hızlı yükseliş sergiledi. 4-5 yıl önce bir çeyrek altın 400 TL’ydi. Artık düğünlerde çeyrek altın takılmıyor. Gram, ya da yarım gram atın takıyorlar. Hem düğüncüleri, hem de esnafları zorluyor” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

AİLE ŞİRKETLERİNDE KURUMSALLAŞMA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ AİLE ŞİRKETLERİNDE KURUMSALLAŞMA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KAMERA: Burak GÜR / Tuğba AKSOY