banner851

banner614

KİLODAN ÇALMIŞLAR…

banner619

Yığılca ilçesine bağlı Karakaş Köyü’nde, köylü vatandaşlardan fındık toplayan korsan fındık tüccarları jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonla yakalandı. Korsan Tüccarların kantarlarını denetleyen jandarma ekipleri, kantarın ayarları ile oynandığı ve kantarın 198 kilo fındığı 155 kilo tarttığı tespit etti.

banner846
Yığılca 23.08.2020, 14:37 23.08.2020, 15:55
8070
KİLODAN ÇALMIŞLAR…
banner844

Fındık sezonunun gelmesi ile birlikte ortaya çıkan korsan fındık tüccarları, üreticilerin alın terlerini çalmaya devam ediyor. Vergi dairesi başta olmak üzere hiçbir yere kaydı bulunmayan korsan tüccarlar, kamyonetleri ile gittikleri köylerde topladıkları ürünleri bozuk kantarlarla tartarak, üreticileri dolandırıyor.

Dün akşam saatlerinde Yığılca ilçesine bağlı Karakaş Köyünde meydana gelen olayda ise, köye giden korsan fındık tüccarları, 3 üreticinin ürününü aldı. Kantarda ürününün eksik tartıldığını fark eden bir üretici, Jandarma ekiplerine ihbarda bulunarak, durumu haber verdi. Bunun üzerine vakit kaybetmeden Karakaş Köyüne giden Yığılca İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, söz konusu korsan tüccarın aracını köy çıkışında durdurdu.

Önce, Şahısların kimlik tespitini yapan Jandarma ekipleri, korsan tüccarların vergi levhasının olmadığını öğrendi.  Ardından, fındık çuvalları ve kantarı araçtan indiren Jandarma ekipleri, korsan tüccarların kantarında tarttıkları fındık 155 kilo geldi. Bunun üzerine Jandarma ekipleri yanlarında getirdikleri kantarla fındıkları tartınca ise gerçek ortaya çıktı. Korsan Tüccarın üreticiden aldığı fındığın toplam kilosunun 198 kilo olduğu öğrenilirken, üreticilerin 903 TL zarara uğratıldığı belirtildi.

Korsan tüccarlar, sorgulanmak üzere gözaltına alınırken, araçta bulunan 198 kilogram fındığa ve kantara el konuldu.

Gözaltına alınan zanlılar, Jandarma’daki işlemlerinin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Hüseyin Yılgın Uyardı…

Bu gelişmeler üzerine Öncü Haber Merkezine açıklamalarda bulunan Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın, hiçbir yere kaydı bulunmayan, korsan fındık tüccarlarına karşı özellikle köylü vatandaşların dikkatli olmalarını istedi. Korsan tüccarların piyasanın üstünde fındık aldıklarını söyleyen Yılgın, “Korsan Tüccarlar diye tabir edilen dolandırıcılar köy köy gezerek, üreticilerin emeklerini çalıyor. Kantarda kilodan çalıyorlar. Üreticilerimiz kesinlikle bu korsan tüccarlara ürününü vermemeli. Üreticilerimiz, bildikleri tanıdık tüccarlara fındıklarını vermeliler. Köy Muhtarlarının da bu konuda duyarlı olmalarını istiyorum. Köylerinde korsan fındık tüccarı gördükleri anda, hemen kolluk kuvvetlerine haber vermeliler” dedi.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (4)
Mehmet 11 ay önce
Eski kız mesleğin oradaki canel otoparkın sahipleri bu hırsızlar
ALİ ÇETİN 11 ay önce
Bu HIRSIZLARA FİNDİK vermeyin findik heryerde 21 lira bu hirsizlar 22-23 lira veriyolar kantardan çalıyor bunlarda din iman namus seref yok annesini bacisini sevdiklerim
sçavuş 11 ay önce
Düzcede bir tüccar, üreticiden düşük randımanlı fındığı düşük fiyata alarak üreticiye ait TMO sıra fişi ile bu fındığı TMO da çalışan adamları sayesinde yüksek randımanlı göstererek haksız kazanç elde ediyor.
Findikci 11 ay önce
Butun findikcilarin kantarlarini kontrol edilsin kantarlar artik kumanda findigin asil fiyati 20.50 findikcilar 21-22-23 fiyat veriyorlar o yuzden caliyorlar ama vatandas hak ediyor 3 ton findik cikardir 1.500 tl kantari yok