İş kazaları, kalitesiz yemekler, baskı ve mobbinglerle sık sık gündeme gelen Gümüşova’daki GAMA İplik Fabrikası polyester bölümünde çalışan işçilerin, fabrika önündeki grevi devam ediyor. Aylardır maaş alacaklarının verilmemesi yüzünden zor günler yaşayan işçiler, Öncü Haber’e yaptıkları açıklamada, GAMA iplik fabrikasının polyester bölümünün kapatıldığı gerekçesiyle fabrika yönetimi tarafından hiçbir bilgilendirme yapılmadan kapının önüne kondukları iddiasında bulundu. 

Gama 2

Yaklaşık 3 aydır maaş almadıklarını dile getiren işçiler, bir kez daha fabrika yönetimi ile bir masa etrafında toplanmak istediklerini ancak bu girişimin karşılığında yaka paça fabrikadan atıldıklarını öne sürdü. Grevdeki işçiler seslerini bir kez daha Öncü Haber aracılığıyla şöyle duyurdu:

Gama 3

“Kimsenin haberi olmadan ve imzası alınmadan işten çıkarıldık”

Grevdeki işçilerden Reyhan Akgüz, “Biz 3 aydan beridir para alamıyoruz. Burada kimsenin haberi olmadan ve imzası alınmadan işten çıkartıldı. Biz hakkımızı istiyoruz, paramızı istiyoruz. Ramazan ayındayız herkes zor durumda, bunların yaptığı terbiyesizlik, biz buradan paramızı almadan gitmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Gama İplik çalışanı diye adımız çıktı, başka yerde çalışamıyoruz”

GAMA İplik çalışanı oldukları için başka bir yerde işe giremediklerini belirten Tuğba Akgüz, “Burada 3 aydır maaş alınmıyor. Burada insanlar sürekli toplanıyor, bu insanların çoluk çocuğu var, her akşam evlerine ekmek götürmek zorundalar. Buradaki insanların sesini büyüklerimizin ve amirlerimizin duymasını istiyoruz. Paramızı sürekli ‘yatıracağız’ deyip yatırmadan geçiştiriyorlar. Buradaki insanların, Gama İplik çalışanı diye adları çıktığı için, başka yerlerde çalışamıyorlar.” dedi.

AGD ÜYELERİ İSRAİL’E ÖFKE KUSTU AGD ÜYELERİ İSRAİL’E ÖFKE KUSTU

“Vali ve başkanımız buraya gelerek sesimizi duysunlar”

7-8 aydır maaşlarda problem olduğunu ifade eden Özge Aksu, “1 senedir burada çalışıyorum, 7-8 aydır zaten maaşların geç yatırılma konusunda problemler vardı. Ocak ayının yarım maaşından sonra, bir daha maaşımız yatırılmadı. Burada insanlar paralarını almak için grev yapıyorlar. Fabrika içinden biri gelerek bize maaşlarımızın ne zaman ödeneceğine dair bir şey söylese, bu kadar insan Ramazan günü burada beklemeyecek. Herkesin çoluğu çocuğu var, evine ekmek götüremeyen abilerimiz var. Mümkünse Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü buraya gelerek sesimizi duysunlar, çünkü biz artık çok bunaldık.” şeklinde konuştu.

Fabrika yönetime tepki: Böyle bir terbiyesizliği kabul etmiyorum

İşçilerden Furkan Ersoy ise “Arkadaşlarla birlikte grevimize devam ediyoruz. Ben gururlu bir insanım, buradaki herkes gururlu, bize içeride ’45 gün maaş alacağınız için bu şekilde davranmanız çok kötü ’ dediler. Ben gururlu bir insanım çoluğuma çocuğuma bakan bir insanım, böyle bir terbiyesizliği kabul etmiyorum. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız, bütün yetkililere sesleniyoruz.” diye konuştu.

“Elektrik faturasını ödeyen adam bizim paramızı da ödesin”

“Bize hem vicdan muhabbeti yapıyorlar, hem bizim paramızı ödemiyorlar.” diyen bir başkan çalışan, “Bizim 45 günlük bir mağduriyetimiz var. İçeriden bize gelen cevap ‘ 45 günlük maaş için burada toplanmaya değer mi’ ? Bize hem vicdan muhabbeti yapıyorlar, hem bizim paramızı ödemiyorlar. Erhan Bey bize 45 günlük maaş için değer mi dedi. Biz bu kadar işçi burada toplandık neden bizim mağduriyetimiz neden gitmedi? Elektrik faturasını ödeyen adam bizim paramızı da ödesin. Ödemiyorsa ben de kendi faturamı alıp kapıya asayım onu ödesin. Bu arkadaşların evine icra gelenler var. Biz vali beye de gittik, kaymakam beye de gittik. Biz artık bekliyoruz, paramızı almadan da gitmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Fabrika yönetimi sessiz

Öte yandan fabrika önünde bekleyen çevik kuvvet ekipleri zaman zaman yaşanan arbedelere büyümeden müdahale ederken, Öncü Haber ekibinin son durum ile ilgili bilgi almak için ulaştığı fabrika yönetimi konu ile ilgi açıklama yapmaktan kaçındı.

Haber: Liva Nur ÜNSAL

Kameraman: Zeki AŞIKOĞLU