Genelge kapsamında Düzce’de vatandaşların yoğun olduğu yerler, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, şehirlerarası otobüs terminali gibi alanlarda denetimler artırılacak.

Ayrıca yılbaşı akşamı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı, Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ve bakanlık bürokratları sahada alınan tedbirleri yerinde denetleyecek.

Yılbaşı gecesinin huzur ve güven içinde geçirilmesi için denetimler yarın başlayacak 1 Ocak’ta sona erecek.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinden oluşan yüzlerce ekip sahada olacak.

Yılbaşında vatandaşların yoğun olacağı şehir merkezi üniversite,  üniversite öğrencilerinin barındığı misafirhane, yurtlar, ibadethaneler ve umuma açık mahallerde alınan güvenlik tedbirleri artırılarak, bu yerlere yeteri kadar kolluk personeli ve araç-gereç görevlendirilecek.

Tombala ve kumar olarak tabir edilen oyunların kahvehane, kıraathane ile dernek, dernek lokali ve kooperatif adı altında faaliyet gösteren yerlerde oynatılmaması ve suç örgütlerinin gelir kapılarından birisi olan yasa dışı bahis oyunlarının engellenmesine yönelik uygulamalar artırılacak.

KAÇAK VE SAHTE İÇKİ SATIŞINA YÖNELİK DENETİMLER ARTIRILACAK

Genelge kapsamında, kaçak/sahte içki üretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler artırılacak, ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacak.

Düzce’de Günlük kiralanan evler başta olmak üzere tüm alanlarda, Kimlik Bildirme Kanunu’nun titizlikle uygulanmasına önem verilecek. Otel ve konaklama tesisleri ile ilgili gerekli tedbirler alınacak.

Yılbaşı tedbirlerine ilişkin, şok asayiş uygulamalarıyla güvenlik tedbirleri sıkılaştırılacak, ekonomik/stratejik/sembolik önemi haiz tesislerde meydana gelebilecek her türlü saldırı, sabotaj ve eylemlere karşı güvenlik tedbirleri artırılacak.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla yeni yıla girileceği esnada, vatandaşların toplanarak kutlama yapabileceği mekan ve alanlarda güvenlik tedbirleri artırılarak, meydana gelebilecek hırsızlıklara karşı vatandaşlar bilgilendirilecek ve önleyici devriye ekipleri görevlendirilecek.

TRAFİK GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

Trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla Düzce – Bolu Dağı güzergâhı ve Akçakoca karayolunda araç ve seyahat yoğunluğunun yaşanabileceği alanlar/güzergahlar ile yaya hareketliliğinin oluşacağı noktalarda trafik tedbirleri yoğunlaştırılacak.

Düzce Şehirlerarası Otobüs Terminalinde, ara duraklarda ve karayolu güzergahları üzerinde yapılan denetimlerde otobüslerin takograf, kış lastiği, ışık donanımı ve diğer teknik donanımları denetlenecek.

Yılbaşı gecesi saat 00.00’dan sonra alkol denetimlerine ağırlık verilerek, denetimlerde mevzuatta belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak.

Alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda araçlar trafik kuruluşlarına ait park yerinde veya yediemin otoparklarında muhafaza altına alınacak ve araç sürücüsü ile araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderilecek.

Yılbaşı tatilini konaklama tesislerinde geçirmek isteyen vatandaşların bu tesislere gidiş-dönüş saatlerinde şehir içi ve şehirlerarası güzergahlarda trafik yoğunluğu oluşturması ihtimaline karşı her türlü tedbirler alınacak.

Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı ile mücadele amacıyla pasaport/pasaport yerine geçen belge veya yol izin belgesi olmadan seyahat eden yabancılara yönelik kontroller sıkılaştırılacak.

Denize kıyısı olan illerde başta Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri ve diğer kolluk kuvvetleri ile göçmen kaçakçılığı ve yasa dışı faaliyetlere yönelik alınan caydırıcı ve etkin tedbirler sürdürülecek. Öncü Haber Merkezi / AA