Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte, kırmızı ve beyaz et fiyatları ciddi oranda zamlandı. Vatandaşlar kasaplarda kırmızı ve beyaz etin yanına bile yaklaşamaz hale gelirken, Öncü Haber ekibi konu ile ilgili Düzce’de kırmızı ve beyaz etin önde gelen firması olan Olgun Kırmızı / Beyaz firmasının yönetim Kurulu Başkanı Okan Acar’a artan fiyatların sebebini sordu.

“Artan maliyetler kırmızı ve beyaz et fiyatlarını etkiledi”

Ramazan ayı öncesinde, kırmızı ve beyaz et fiyatlarında  ciddi bir artış olduğunu belirtti. Fiyat artışının sebebinin ise besicilerin artan maliyetleri olduğunu dile getiren Acar, “Ramazan'ın gelişiyle et fiyatının artışı evet oldu. Orantılı olarak yükseliyor fiyatlar. Bu kesinlikle bizim kasap esnaflarının veya market esnaflarımızın tasarrufunda olan bir şey değil. Tamamen üreticiyle ilgili olan bir şey. Özellikle İç Anadolu Bölgesi, Kırşehir hayvancılığın çok olduğu bu bölgelerde işte bu Ramazan yaklaşırken, piyasada da kırmızı et üretiminin biraz düşmesinden dolayı maalesef büyük üreticiler ‘biraz kendilerini kasıyorlar mı?’ diyeyim artık fiyatları arttırıyorlar” dedi.

1-258

“Et fiyatlarında artış devam edecek”

Kırmızı ve beyaz et fiyatlarında artışın devam etmesini beklediklerini kaydeden Acar, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Devletimiz, hükümetimiz aslında bunu kırmak için yurt dışından ithalat yapıyor. İthalat yapıyor Et ve Balık Kurumu vasıtasıyla.  Ama son günlerde artan fiyatların sebebi nedir bilmiyorum. İthalat durduğu için, bu sefer iç pazara yöneldi, büyük firmalar. Yani bizler küçük esnafız da, holdingler var, et tüketen. Bunlar iç pazara yöneldiği zaman, ister istemez et fiyatlarımız artıyor. Yılbaşından buyana  yem fiyatları ortalama %20 a arttı. Yine yılbaşından bugüne kadar et fiyatları %40 arttı ve önümüzdeki günlerde daha da artacak. Yani burada bir orantısızlık var. Kesinlikle yem fiyatlarıyla alakalı değil. Yani yem fiyatının %20 arttığı yerde, şu an %40 ve önümüzdeki günlerde yani %50-60'lara çıkacak bu artış.”

28 YIL SONRA GERİ DÖNDÜ, YEPYENİ BİR HAYATA BAŞLADI 28 YIL SONRA GERİ DÖNDÜ, YEPYENİ BİR HAYATA BAŞLADI

2-271

“Vatandaşlarımız tamamen güvendikleri yerden et alsınlar”

Ramazan ayında kırmızı ve beyaz ette olan rağbetin artacağına dikkat çeken Acar, vatandaşları güvendikleri yerden et almaları konusunda uyararak, “Ramazan'da talep artacak. Ramazandan sonra önümüz yaz. Izgaralık sezonu başlayacak. Düğün, sünnet, cemiyet sezonu başlayacak. Dolayısıyla talep artacak. Bu sebepten dolayı da Et fiyatları daha da yükselecek. Şu an normalde örnek veriyorum 440 lira kıyma, 470 lira kuşbaşı. Şu an en son kestiğim maldan ben bu fiyattan zarar ediyorum. Önümüzdeki hafta muhtemelen fiyatları değiştireceğiz Çünkü kesim 340 lira oldu. 20 gün önce, 25 gün önce 280 lirayı kestiğimiz malı Perşembe günü 340 liradan kestim. Ve önümüzdeki hafta muhtemelen 350-360 olacak. Yani 350-360 karkas olarak biz bunu kesiyoruz. Karkas olarak tartıyoruz. İşte 340'tan hesap görüyoruz. E bunun işçiliği var, maliyeti var. %20’nin üstünde kemik fidesi var. Dolayısıyla bunları alt alta üst üste koyduğumuzda öyle tahmin ediyorum Ramazan'a kuşbaşı en az 500 lira olur. 500’de geçer diye tahmin ediyorum. Kıyma da 500'e yakın olur. Ama onun haricinde bir de söyleyebileceğim vatandaşlarımızın tamamen güvendikleri yerlerden alsınlar yani bu mahallesindeki kasabını tanıyorsa, güveniyorsa ondan alabilir. Çünkü sığır, kesimi de çok fazla. E sığır şimdi danayla bir değil. Yaşına göre 40 lira, 50 lira aşağıya sığır oluyor bunun eti de dana eti gibi olmaz.” İfadelerini kullandı.

Acar ayrıca, yılbaşından bu yana beyaz et ve kuzu eti fiyatların yüzde 30 ila yüzde 40 arasında yükseldiğine dikkat çekti.

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Liva Nur ÜNSAL