“SAĞLIKLI AĞIZ VE DİŞLER AYNI ZAMANDA SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN ANAHTARIDIR” “SAĞLIKLI AĞIZ VE DİŞLER AYNI ZAMANDA SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN ANAHTARIDIR”

Gölyaka Toplum Sağlığı Merkezi ve Gölyaka Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile öğrencilere “Kendine İyi Bak” semineri verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli Psikolog Zeynep Alçelik Uran öğrencileri bilgilendirdi. 138 öğrencinin katıldığı seminerde bağımlılık, stres ve öfke ile başa çıkma, hayattaki zorluklar ve mücadele durumlarına değinildi.

Psikolog Zeynep Alçelik konuşmasında şunları söyledi: “Bağımlılık yaşanılan zihinsel zorluklara yönelik geliştirilen işlevsiz bir tepkidir ve yaşamın kendisi iniş ve çıkışlarla, zorluklarla, üzüntü, stres, neşe ve mutlulukla bir bütünlük içerisindedir. Fakat yaşanılan zorluklardan kaçmak için zorluklarla savaşmak yerine onları unutmak, dikkatimizi dağıtmak, duygumuzu en kolay şekilde düzenlemek istediğimizde bağımlılık yapıcı davranışlar ve maddeler hayatımızdaki zorluklar katbekat arttırırlar. Zorluklarla baş etmenin en başat yolu zorluklar ve onların yol açtığı duyguları kabul etmektedir.”

Ayrıca duyguların etkilerine de değinen Uran, “Stres ve öfkemize, üzüntü ve hayal kırıklığımıza dayanabildiğimiz ölçüde üretken ve esnek bireyler haline geliriz. Bu nedenle bağımlılıkla mücadele etmek kişinin kendini tanıması ve varlığıyla barışık olmasıyla mümkün olur. Sadece yasak ve kurallar genç nesilleri bağımlılıktan koruyamayız. Yaşam pratiklerini ve esnekliklerini arttırarak gençlerin kendileri için en uygun tercihleri yapmalarına yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.