İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, İYİ Parti Düzce Teşkilatları adına Düzce Belediye Meclis’nden oy çokluğu ile geçen 45 Milyon Euro bedelli kredi konusu hakkında yazılı açıklamada bulundu. Er, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Biz İYİ Parti Düzce Teşkilatları olarak kentin alt yapısının su ve kanalizasyon başta olmak üzere yenilenmesinin son derece gerekli olduğunu yıllardan beri söylüyor, önümüzdeki seçimlerde belediye başkanlığını kazanmamız halinde de öncelikle çözeceğimiz konuların başında geldiğini sürekli olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz. Dolayısı ile konusu ve özü itibari ile konu şehir adına son derece önem arz eden ve çözülmesi gereken bir konudur." ifadelerini kullandı.

 Ancak kredinin tutarı, ödeme şartları ve krediye karşılık olarak verilen teminatların izaha muhtaç olduğunu belirten Er, Başkan Özlü'ye bazı sorular yönelterek açıklamasına  şöyle devam etti: "

Düzce Belediyesi’nin borcu sayın Özlü döneminde milyarlarca lira artmış ve ne yazık ki ortaya elle tutulur kalıcı bir eser bırakılmamış iken ve daha bir kaç ay önce 500 milyon TL’ lik yine bir kredi mayıs ayında meclisten geçirilmiş iken 45 milyon Euro bedelli bir kredinin öncelikle alınabilip alınmayacağı konusunda kafalarda soru işareti olduğunu kamuoyu ile paylaşıp su soruları da akabinde sormak isteriz.

 1)​İlgili 45 Milyon tutarında kredi alınırken danışmanlık veya herhangi bir başka ad altında herhangi bir komisyon ödemesi yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?

2)​Belediyelerin Euro gelirleri yok iken döviz bazlı borçlanmak ne kadar doğrudur. Her döviz artışında su faturaları başta olmak üzere vatandaşın üzerine binecek olan yük nasıl telafi edilecektir ?

“TÜM GENÇLERİMİZİ PARTİMİZDEN ADAY ADAYI OLMAYA DAVET EDİYORUM” “TÜM GENÇLERİMİZİ PARTİMİZDEN ADAY ADAYI OLMAYA DAVET EDİYORUM”

3)​Belediyemizin borcu ne kadar olmuştur? Belediye iştiraki şirketler de dahil edildiğinde bu borç tutarı ne boyuttadır? Belediyemiz ve iştirakleri sorumlukları dahilinde yer alan vergi ve SGK borçlarını ödemekte midir?

4)​Bir krediye verilen teminat tutarı ve teminat tipi bu kadar yüksek iken ve hatta yıllara dair bir borç yükü ile Düzceli nesiller karşı karşıya kalır iken neden bu konu ile alakalı Düzce kamuoyu ve siyasi mecralarının tartışmasına müsaade edilmemiş adeta oldu bittiye getirilmiştir.?

5)​Dün Belediye Meclisinde yapılan sunumda ilgili Belediye yöneticisi bu tip kredilerin tahsisi ve temininde 2019 ve sonrasında yaşanan sel ve afetlerin etkili olduğunu ısrarla altını çizerken, Belediye Başkanımızın bu kredi tahsisinde sadece kendisinin etkisi ile sonuca ulaşıldığını dillendirmesi; yine ekip çalışmasından uzak ben merkezli açıklamalarda bulunması siyasi etik açısından ne derece doğrudur ? Belediye personeli mi yoksa Belediye Başkanı mi gerçekleri ifade etmektedir ?"