2023 – 2024 eğitim ve öğretim yılı, bugün çalan son ders zili ile sona erdi. Düzce’de okul öncesi, ilk okul, orta okul ve lise olmak üzere toplam da 73 bin 400 öğrenciye karne verildi. İl Genelindeki okullarda düzenlenen karne törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Öğretmen, öğrenci ve ailelerin de katıldığı karne töreni, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

A W227717 01

Törenin ardından il genelindeki tüm öğrencilere, öğretmenleri tarafından karneleri dağıtıldı. Taktir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler büyük mutluluk yaşarken, karnesinde zayıf olan bazı öğrenciler ise gözyaşlarına hakim olamadı.

A W227717 03

Ailelere uzmanlardan uyarı

“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER” “FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER”

Uzmanlar,  "iyi" ya da "kötü" karne karşısında vermeleri gereken tepkilere ilişkin anne babalara, "Çocukların olumlu davranışlarını övdüğümüzde ve takdir ettiğimizde o davranışın tekrarlanma ihtimali artar. Karnesi çok iyi olan bir çocuğun anne ve babası duydukları memnuniyeti mutlaka çocukla paylaşmalı, maddi ya da aktivite ödülleriyle bu iyi gidişat ödüllendirilmelidir. İyi bir karneyi anne ve baba takdir etmeli ki çocuk aynı olumlu çabasını devam ettirsin.

A W227717 02

Ancak kötü bir karne durumunda aile çocuğa yoğun olumsuz tepkiler göstermemeli, bu durumun nedenini çocukla karşılıklı konuşmalıdır. Buna nelerin yol açtığını iyice düşünüp araştırmaları gerekir. Çocuklara verilecek ödüller maddi ödüller olabildiği gibi, birlikte yapılacak keyifli aktiviteler, arkadaşlarıyla birlikte geçirebileceği zamanlar planlamak, sözel olarak ya da vücut diliyle takdir etmek şeklinde farklı ödüller olabilir. Küçük çocuklarda aktivite ödüllerinin olumlu davranışı pekiştirmede etkisi daha büyüktür. Çocuklar büyüdükçe alınacak maddi ödüllerin pahası da giderek artmaktadır. Burada aile kendi ekonomik olanaklarını değerlendirirken bir yandan da çocuğun gelişimi için emek vermenin ve çalışmanın önemini kavramasının değerini unutmamalıdır. Kolayca, istedikleri her şeye kavuşan çocuklar büyüdükçe çabalamaktan vazgeçerler ve çalışma motivasyonları düşer." önerilerinde bulundu. 

HABER: Savaş ARI

Editör: OĞUZHAN BAL