Yapımına geçtiğimiz haziranda başlanan ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün yaklaşık 6 ay önce ‘Kırım ile aramızda manevi bir bağ var, burada yaşayan Kırım Türkleri için bir merkez inşa edeceğiz. Bu merkezde tarihi bağlarımız, genç kuşaklara aktarılacak’ sözleri ile temel atma törenini gerçekleştirdiği Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi, 9 Aralık Cumartesi günü açılacak.

2-183

“TÜRK FINDIĞI ÜZERİNE İSTEDİĞİMİZ ÇEŞİDİ AŞILAYIP BAHÇEMİZİ KURMALIYIZ” “TÜRK FINDIĞI ÜZERİNE İSTEDİĞİMİZ ÇEŞİDİ AŞILAYIP BAHÇEMİZİ KURMALIYIZ”

Kırım Türkleri Derneği’nin kullanabilmesi için inşa edilen merkezin yapımı tamamlandı. Bahçesine sürgün yıllarını tasvir eden bir anıt inşa edilerek Kırım Türklerinin efsanevi lideri, Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi, Aktivist Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun büstü yer alacak.

Kıııııı

9 Aralık Cumartesi Günü saat 16:00’da gerçekleşecek açılış töreni, Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun Düzce ziyaretine uygun şekilde planlandı. Açılış, Nusrettin Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi’nin bahçesinde Düzce protokolü, vatandaşlar ve Kırımoğlu’nun katılımı ile gerçekleşecek.