CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in talimatıyla CHP Milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nda AYM kararları ile ilgili ‘Adalet Nöbeti’ başlattı.  10 milletvekili ile nöbete katılan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, ilk değerlendirmesini Öncü Haber Merkezine yaptı.

WhatsApp Image 2023-11-13 at 11.42.42

“Anayasamızın bizi koruması gerekirken biz onu koruyoruz!”

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasında bir çatışmanın olduğunu savunan Özcan, “Biliyorsunuz anayasayla ilgili Yargıtay 3. Dairesinin almış olduğu bir karar var. Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasında görev dağılımında çatışma var. Bizde bundan dolayı Anayasa Mahkemesini daha doğrusu anayasamızın korunmasını istiyoruz. Anayasamızın bizi koruması gerekirken şuan biz anayasamızı korumaya çalışıyoruz. Bu durumu protesto etmek için  grup olarak 10 kişi mecliste nöbet tutuyoruz” diye konuştu.

Yapılan usulsüzlüğe dur demek istiyoruz!

“Anayasa Mahkemesinin sadece Can Atalay ve diğer tutuklu milletvekilleri hakkında aldığı kararlar değil, aldığı diğer tüm kararlarında  uygulanmasının önü kapatılıyor” diyen Özcan, “Anayasa mahkemesinin kararları uygulanmadığı için bu durumu protesto ediyoruz, yapılan usulsüzlüğün daha fazla ilerlemesini engellemeye çalışıyoruz. Biz bu duruma dur demek istiyoruz “ şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-11-13 at 11.42.41

“Anayasa bizim temelimizdir!”

Atılan adımların anayasaya ve hukuka uygun biçimde olması gerektiğini söyleyen Özcan, “Bizim tek talebimiz anayasa mahkemesinin aldığı kararlarının uygulanmasıdır. Yargıtay’ın bu kararlara müdahalede bulunmaması gerekir. Yargıtay’ın kararları da bizim için geçerlidir, ancak anayasa bizim temelimizdir, kitabımızdır, düsturumuzdur. Anayasa mahkemesine ve aldığı kararlara siyasi müdahaleler yapılıyor demek için henüz erken, ancak yaşanılan bu gelişmelerin altında başka bir kılıf olmasını engellemek, geleceğe yönelik yeni bir anayasa için zemin hazırlama planlarına karışı durmak için mecliste nöbetimize devam ediyoruz. Eğer böyle bir planlama varsa bir oturum yapılmalıdır, herkesin fikri alınmalıdır. Atılacak her adım hukuka ve yasalarımıza uygun bir biçimde olmalıdır” açıklamalarında bulundu.

GAZZE’DE İNSANİ ARANIN KAÇINILMAZ OLDUĞU VURGULANDI GAZZE’DE İNSANİ ARANIN KAÇINILMAZ OLDUĞU VURGULANDI

HABER: Savaş ARI