AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan İl Başkanları Toplantısı’nı ve ekonomideki son gelişmeleri Öncü TV mikrofonuna değerlendirdi.

‘Tüm meselelerin altından kalkacağız’

Toplantının bir numaralı gündem maddesinin hayat pahalılığına karşı atılacak adımlar olduğunu belirten Keskin, “Bizim aylık mutat toplantılarımız oluyoruz. Birinci gün daraltılmış il başkanları toplantısında teşkilat meselelerini konuşuyoruz. İkinci günü Sayın Cumhurbaşkanımızın, genel başkan yardımcılarımız ve bakanlarımızın katılımıyla bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Şunu herkesin bilmesini istiyorum. 2023 seçimlerine giderken ülkenin geçtiği ekonomik ve sarsıntılı pozisyonda bir kere AK Parti olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız olarak özellikle enflasyonla mücadele insanlarımızın durumlarını hep birlikte değerlendiriyoruz. 2022’de inşallah toplumun genelini ilgilendiren tüm meselelerin altından kalkacağız. Herkes buna inansın.” sözleriyle vatandaşlara mesaj verdi.

‘Amacımız hayat pahalılığına karşı insanlarımızı ezdirmemek’

Pandemi sonrası ekonomide küresel sorunlar yaşandığını belirten Keskin, “Biz enflasyona ezdirmeyeceğiz diye başladık ve bu enflasyona dünyanın pandemi sonrası içinden geçtiği türbülansta Türkiye olarak doğal olarak biz de yakalandık. Özellikle enerji fiyatları artımında, akaryakıtın artımında bizler ilk önce sabit gelirlinin yanında olmaya çalıştık. Yüzde 50.3 ile asgari ücrete bir zam gerçekleşti. Ardından emekli ve memur zamları gündeme geldi. Şu anda da meclisin gündeminde sözleşmeli personeller var. Arkasından da EYT’lilerle ilgili düzenlemeler gelecek. Biz inşallah toplumun yıllardan beri beklediği bu konuları çözeceğiz. Amacımız hayat pahalılığına karşı insanlarımızı ezdirmemek. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin birinci gündemi ekonomidir. Bunu herkes böyle bilsin.” diyerek Cumhur İttifakı olarak ekonomideki sorunların çözümüne yönelik çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

‘Yeni Ekonomi Modeli’nde Düzce diğer illerden daha şanslı’

Üretimi merkeze alan Yeni Ekonomi Modeli’nde Düzce’nin diğer illere göre daha şanslı olduğunu ifade eden Keskin, “Yeni bir ekonomik bir modele geçtik. Bu dünya da belki de örneği olmayan bir model. Bunun temel taşını da üretim oluşturuyor. Biz Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de üretimin ön plana geçmesi fabrikaların, turizmin, tarımın kısaca Düzce’ye para getirecek olan kalemlerin arttırılması ve insanların daha kolay iş bulması adına bu işin peşindeyiz. Hep söylüyorum. Düzce olarak diğer illerden daha şanslıyız. Bizde bu kadar çok fabrikalar, bu kadar çok iş alanları ve bunun karşısında da nitelikli eleman yetiştirme noktasında da hem Ticaret Odamız hem üniversitemizle biz birlik ve beraberlik içindeyiz. Bunu yaparken de nitelikli elemanı yetiştireceğiz.” diyerek Düzce için birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

‘Kadınlara yönelik eğitim projesi başlıyor’

Düzce’de özellikle kadın istihdamı yönünde çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Keskin, “Önümüzdeki günlerde özellikle bayanlar noktasında bir eğitim çalışması olacak. Her köyden muhtarlardan isteyeceğiz. Her köyden 5 bayan getirin diteceğiz. Onları eğiteceğiz. Bir tır şoförü bayan neden olmasın? Bir SLS tezgâhında bir bayan neden çalışmasın? Bu eğitimleri verdirteceğiz inşallah. Bunun peşindeyiz. Ülkede katma değer üretim ne kadar çok artarsa Düzce de bundan payını alacaktır.” diye konuştu.

‘2022’de türbülansın yükünü üzerimizden atacağız’

2022 yılının ekonomik açıdan feraha çıkılacak bire yıl olacağını savunan Keskin sözlerini şöyle tamamladı:  

“2022 yılında bu türbülansın yankılarını ve yükünü üzerimizden atacağız. 2022 böyle bir senemiz olacak. Biliyorsunuz bütün meseleler Cumhurbaşkanımızın gündeminde. Bizler iletiyoruz. Özellikle elektrik fiyatlarındaki düzenlemeler, esnaf ve konutta bazı tarife değişiklikleri gündemde . Bunun üzerine de çalışıyorlar. Diğer taraftan tarımla uğraşan çiftçilerimiz için gübre fiyatlarındaki düşüşler, Tarım Kredi Kooperatifi’ni devreye sokarak yüzde 30 gibi bir indirim gerçekleştirildi. Dolayısıyla bütün dünyada enerji fiyatları had safhadayken bizler Türkiye olarak bunun yansımalarını en aza indirmek için gece gündüz çalışıyoruz.”

HABER: Mehmet GÜNESEN