Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Gazeteciler Cemiyeti’nin misafiri oldu. Başkan Özlü ziyaretinde, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İslam Keleş, Başkan Vekili Sadullah Ünsal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

SEYYAR GİTTİ, ÖZSOY GELİYOR… SEYYAR GİTTİ, ÖZSOY GELİYOR…

“Biz, bir şehrin kentsel dönüşümünün peşindeyiz”

Sohbet havasındaki ziyarette, Eski Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen Modern Sanayi Sitesi’ndeki çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Özlü, esnafların proje hakkındaki taleplerini en ince ayrıntısına kadar dinlediğini belirtti. Özlü, “Sanayi Çarşısı'ndaki esnafı tek tek ziyaret ediyorum. Onlara devam etmekte olan Modern Sanayi Sitesi ile ilgili görüşlerini soruyorum. Bu sene inşallah inşaatı bitireceğiz. Orada üç grup insan var; biri, ‘Yok ben almayacağım.’ diyor, biri, ‘Benim bu işi yürütecek çocuklarım yok, kapatacağım.’ diyor, bir de almak istemeyenler var. İkinci grup, “Ben aldım.” diyor. Bir grup var ortada, 'Biz alacağız, ama bize daha makul ödeme koşulları söyleyin, Biz 500-600 bin TL peşinat ödeyelim, 15-20 bin TL taksitlerle ödeyelim. Kefil istemiyoruz, bizim esnaf birbirine kefil olmaz.' diyorlar. Bunları tek tek dinliyorum, değerlendireceğiz. Bunları dinledikten sonra; kredi kurumları, bankalar, esnaf ve sanatkar kefalet kooperatifleri ile görüşüyoruz. Esnafın durumunu, ne yapabiliriz diye onlarla görüşüyorum, bir ay içerisinde bunları neticelendireceğiz.”

3333

“Açık piyasaya satsak, o dükkanlar bir günde gider"

Modern Sanayi Sitesi’ndeki  dükkanların fiyatları, şu anda ortalama 1 milyon 750 bin lira. Açık piyasaya satsak, o dükkanlar bir günde gider. Çünkü beni arıyorlar; Kastamonu'dan, Zonguldak'tan 'Dükkan varmış satılık, biz alabilir miyiz? Bana 3 tane, 5 tane ayır.' diyenler var. Biz, bir şehrin kentsel dönüşümünün peşindeyiz. Eski Sanayi Çarşısı'ndaki insanlara dükkan yaparak onları oraya taşıyacağız ki, orayı kentsel dönüşüme almış olalım. O bölgede maliyetlere dahil etmediğimiz, belediyenin yaptığı işler var. Onları da katsak maliyetler daha yüksek çıkar. Çünkü zemin çok kötüydü, dolgu yaptık. Yapılan dolgu özel sektör fiyatlandırmasıyla, 45-50 milyonu bulur. Çünkü kaya dolgu yapıyoruz, o kayayı bulmak zor. İl Özel İdaresi ile görüşüp, ocağından kaya alıyoruz. Bizim kendi ocağımızdan kaya getiriyoruz, Gümüşova OSB'de fabrika yapanlar, kazıyor kaya çıkıyor, bir yere atacak oluyor biz alıp taşıyoruz. Yani bunları katsak 40-50 milyon ilave bir maliyet gelir.” diye konuştu.

1-60

“Projeyi bu yıl bitireceğiz”

Modern Sanayi Sitesi Projesi’nin bu yıl bitirileceğini kaydeden Özlü, “Dükkânlar iyi gidiyor, hummalı bir çalışma var. İnşallah bu sene bitireceğiz.” dedi.

Eski Sanayi Çarşısı dönüşümü hakkında da konuşan Başkan Özlü, “İki proje sunacağız oradaki arkadaşlara… Alt tarafı AVM olacak, üst tarafı rezidans olacak şekilde yaklaşık 77 dönüm. Burada önceki dönem yapılan görüşmelerde, anlaşma yapmayanlar ile ben görüştüm, diyorlar ki 'Devlet bunun neresinde? Özel firma ya batarsa, ya kaçarsa ne yapacağız?' diyorlar. Devlet garantisi istiyorlar, o garantiyi belediye olarak biz vereceğiz. Bunu insanlara sunacağız, “Bakın böyle bir şey yapıyoruz sizin için uygun mu?” diye soracağız. Çünkü bu mülkiyet onların. Sunacağız, kabul ederlerse, ona gideceğiz birinci seçeneğimiz bu. İmar planlarında bir düzenleme uygulayıp, diyeceğiz ki “Zemin +3 imar hakkı veriyoruz, siz yapın.” diyeceğiz. Kesinlikle oradaki kentsel dönüşüm işini gerçekleştireceğiz. Çünkü çok derme çatma, Düzce'ye hiç yakışmıyor. Oradaki bütün esnafı ziyaret ederek, istişare edeceğim.” şeklinde konuştu.

KAPAK 19633