Geçtiğimiz günlerde İl Özel İdare tarafından yapımı tamamlanan Paşakonağı Köprüsü son yağışlarla birlikte kullanılamaz hale gelmişti. Konuya ilişkin de CHP İl Başkanı Semih Cemşit; “Yapılan işler hep göz boyama, her zaman yaptıkları gibi bunu da yarım yamalak yapıyorlar” diyerek yaptığı eleştirilere istinaden İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç’tan; “Ben Sayın İl Başkanının neden böyle bir açıklama yaptığını o açıklama yaptığı güne kadar bu köye hiç gelmeyişine anlam veremedim.” diyerek sert açıklamalarda bulundu.

WJEHRWJKRsı

23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen Gölyaka merkezli Düzce depreminde ağır hasar almasının ardından yıkılan ve 7 köyü birbirine bağlayan Paşankonağı Köprüsünün yerine yapılan geçici köprü son yağışlarla birlikte ağır tahribat aldı.

Köyde ikamet eden vatandaşların şikâyeti üzerine köye giden Düzce CHP İl Başkanı Semih Cemşit, köylülerin mağdur olduğunu ifade ederek yetkililere tepki göstermişti.

RYFGJHGKHJŞLı

Başkan Cemşit’in yaptığı açıklamalara İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç’tan sert açıklamalar geldi. Koç, yaptığı açıklamada; “Ben Sayın İl Başkanının neden böyle bir açıklama yaptığını o açıklama yaptığı güne kadar bu köye hiç gelmeyişine anlam veremedim” diyerek açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Öncelikle böyle talihsiz bir açıklamayı zorunda kaldığım için CHP İl Başkanına cevap vermek zorunda kaldığım için değerli takipçilerimden özür diliyorum. Daha göreve geleli 1 ay bile olmamıştı. Göreve ilk geldiğimiz günlerde bu köprünün aşırı yağışlardan dolayı 3-4 gün önce geçişe kapatılmıştı. Mağlum kış şartlarıydı. Göreve geldik, incelik, 6-7 sefer buraya da geldik. Arkadaşlarımız ve teknik ekibimizle beraber geldik ve suların düşmesiyle işlemi yapabileceğimizi kararlaştırdık. 1 hafta 10 gün içerisinde sular düşünce biz geçişi o gün itibariyle verdik. Bunu da Sayın İl Başkanının tarif ettiği gibi şova dönüştürmedik. Sadece söz vermiştik, geldik yaptık diye bir sosyal medyadan paylaşım yaptık. Daha sonrasında tabi yapışların artmasıyla üç, dört gün yoğun yağış aldı ilimiz. Karların erimesi, sürekli yağış almasıyla sular yükseldi. Sular yükselince biz köprünün girişini tam girişten kapattık.”

“Biz hizmet etmeye devam ediyoruz”

“Yani bizim koyduğumuz boruların hiçbirinde oynama olmadı. Kendi geldiğinde de muhakkak görmüştür Sayın İl Başkanı. Biz yolu kapatacağımız malzemeyi, orada az tahrip olan bir yere dökmüş olsaydık zaten geçişi tekrardan verebilirdik. Ama bir tehlike arz etmesin, zaten burası geçici bir geçiş olduğu için burayı kapatalım diye kararlaştırdık. Bugün yolu trafiğe tekrardan açtık. Ufak bir tahribat vardı bir kamyon malzemeyi sererek yolu düzelttik, şu an gördüğünüz gibi yol açık. Biz bu şekilde hizmet etmeye devam ediyoruz.”

“Başkanın bize burada bu şekilde hitap etmesi hoş olmadı”

“Ama ben Sayın İl Başkanının neden böyle bir açıklama yaptığını o açıklama yaptığı güne kadar bu köye hiç gelmeyişine anlam veremedim. Daha önce gelip de takip ettiği bir konu olsaydı da sonra gelseydi böyle bir açıklama yapsaydı eyvallah diyebilirdik. Ama ben şunu özellikle söylemek istiyorum; ama az önce gördüğümüz suyun geçişine koyduğumuz GTB boruları İl Özel İdaresi’ne Ankara Büyükşehir Belediyesi gönderdi hibe olarak. Biz onları her yerde, her köyde kullanırdık. Son 4-5 yılda bildiğim kadarıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi ne ilimize ne de belediyemize, il özel idaremize bir yardımı olmadı. Keza İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonuçta akan bu Melen Çayı’nın İstanbul’a su olarak içme suyu hatta kullanma suyu olarak kullanıldığını biliyoruz. Yani İSKİ buradan bu suyu alıp 16 milyon insanın, yüzde 50’si kullanıyor, 8 milyon insana satmış olduğu bu suyu bize İSKİ yatırımı olarak yapmayışının yani bundan 6-7 yıl önce ihalesi yapılan alt yapı kanalizasyon işlerinin birçoğunun geldikleri dönemde bir tane örnek Gölyaka’dır. Göreve gelir gelmez Gölyaka’da ki alt yapıyı durdurdular. Biz 2018’de ihalesini yapmıştık, bir yıl boyunca 15 kilometreye yakın alt yapıyı yaptık. Sayın Ekrem İmamoğlu göreve gelir gelmez, durdurdu bu projeleri. Düzce merkezde de aynı şekilde şu anda projeler durmuş durumda. Yani İSKİ burada yapması gereken projeyi yapmazken, hazır ihalesi yapılmış projeleri yapmıyorken, Ankara bu şehre hiçbir şekilde yardımları yapmıyorken CHP İl Başkanının burada bu şekilde bize hitap etmesi açıkçası hoş olmadı.”

“Biz kendisinden canla başla çalışan ekibimizi takdir etmesini beklerdik”

“Ama biz yine de Türkiye’nin en iyi çalışan il özel idareden birisi olan bugün 150’ye yakın konteyner üreterek Türkiye’nin en büyük üretici firmalarından bir tanesi olan tüm alanda canla başla çalışan özel idare ekiplerimizi takdir etmesini beklerdik. Ya da en azından gelip bizlerden bilgi alarak bizden almıyorsa bile bürokratlarımızdan bilgi alarak özel idarenin nasıl çalıştığını, hangi köylerde nasıl hizmetler yaptığını görmesini, takdir etmesini hatta inanmıyorsa kendi şehirlerine ait olan il özel idarelerinden veya il genel meclislerinden bir kıyaslama yapmasını beklerdik. Ama hiçbirini yapmayarak gelip burada yaptığı talihsiz açıklamaları ben üzüntüyle karşıladım. Kendisine her zaman kapımız açık. Biz elimizden geldiğince şehrimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Katkı sağlamak için bizlerle görüşürlerse biz muhakkak onların fikirlerini dinleriz.”

HABER- NALAN TAYYAR