2014-2019 yılları arasında hayata geçirdiği zorlu projelerle adını ‘çalışkan başkan’ olarak hafızalara kazıtan Gölyaka eski Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi Adayı Bekir Akbulut, konuk olduğu Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programında, AK Partili mevcut Belediye Başkanı Yakup Demircan’ın Eftenia Otel ile ilgili süreci yönetemediğini kelimelere şöyle döktü: “’Kaplıcayı yapacağım’ diye geldi kaplıca otelini yıktı. Ortada otel de kalmadı. Bildiğim kadarıyla Nigar hocamla da arası açıldı, Faruk beyle (Faruk Özlü) de ters düştü.” Başkan Demircan’ın Gölyaka’ya üniversite getirme vaadinin de sözde kaldığına dikkati çeken Akbulut, “Biliyorsunuz ki; 50 bin nüfusun altına fakülte vermiyorlar. Nigar hanım da o zaman rektördü, birlikte bir algı çalışması yaptılar. Nigar hanımla başkan akraba, bunu herkes biliyor. Keşke oteli faaliyete geçirseydi, üniversiteyi getirseydi, Gölyaka’ya daha faydalı bir şeyler yapsaydı da, hep o başkan olsaydı.” Öte yandan imar uygulamaları üzerinden rakipleri tarafından yapılan eleştirilere de Akbulut, “Alacağınız beş oy için, insanları yanıltmak size yakışmaz. Belediyecilik önce bilgi, sonra tecrübe, daha sonra da cesaretle yapılır.” cevabını verdi.

4342

Önümüzdeki yerel seçimlere sayılı günler kala, Düzce’deki seçimlerin nabzı Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü’de atmaya devam ediyor. Öncü TV Haber Müdürü deneyimli Gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu “Güne Merhaba Programı’nın konuğu Gölyaka eski Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi Adayı Bekir Akbulut oldu. Belediye başkanlığı döneminde elektrik, doğalgaz ve su başta olmak üzere altyapıya yönelik birçok kalıcı projenin altına imza atan Akbulut, Gölyaka Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Yakup Demircan’ın 2019 yerel seçimleri öncesinde söz verdiği birçok projeyi hayata geçirmediğini belirterek, kendisinin belediye başkanı seçilmesi halinde yapacağı çalışma ve projeleri anlattı.

“Gölyaka ilçesine kim tuğla koyduysa, biz ona minnet duyarız”

Belediye başkanlığı görevi sırasında, öncelikli çalışmalarından birisinin altyapı olduğunu ifade eden Akbulut, “Halkın teveccühü ile göreve gelmemiz halinde suyu korumak adına, İSKİ’yle birlikle bir çalışmamız olacak, ama altyapı bana sorarsanız çok önemli. Bizim zamanımızda neler yapıldı? Bize Allah nasip etti doğalgazı getirdik, su şebekesini yeniledik. Elektrik hatlarını da yerin altına aldık. Benden önceki belediye başkanlarımızın da herkesin bir hizmeti oldu. Ben buradan Gölyaka’ya hizmeti geçen bütün belediye başkanlarımıza, kurucu belediye başkanımız Kemal Türkseven amcamıza, ondan sonraki başkanımız Rüştü Genç amcama, Fehmi amcamıza Allah rahmet eylesin, çok emekleri var. Hizmet ettiler. Şu anda yaşayan başkanımız Nihat Çelik abimizin de hizmetleri oldu, onun zamanından da kalan projeler vardı. Yakup Başkanımız da bir şeyler yaptı. Gölyaka’ya kim bir tuğla koyarsa, biz ona minnet duyarız. Çünkü bizim derdimiz Belediye Başkanlığından önce, Gölyaka’ya nasıl hizmet ederiz noktası. Yoksa belediye başkanı olmaktan daha ziyade ne yapabiliriz, nasıl faydalı olabiliriz bizim derdimiz bu yönde.” diye konuştu.

“Geriye dönük baktığımız zaman Gölyaka için biz çok iş yapmışız”

Belediye başkanlığı döneminde ilçenin gelişmesi için birçok çalışma yaptığını kaydeden Akbulut,  “Ben uzun yıllar devlet memuru olarak, sosyal güvenlik kurumunda sigortalı çalıştım. Yani siz insanlara ne kadar hizmet ederseniz edin, eğer insanların gönlüne dokunamıyorsanız, yaptığınız hizmetlerin hiç bir anlamı önemi yok. Onun için ben 15 yıla yakın Bolu Sigorta Müdürlüğü’nde memuriyete başladım. Daha sonra, Düzce de devam eden bir memuriyet hayatımız var. İnsanlara faydalı olmayı seviyorum, yardım etmeyi seviyorum, belki de halkta ki karşılığımız, belediye başkanlığından daha çok, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigortadan gelen bir bağ bizim insanlarla olan ilişkimiz. ‘Yaptığımız hizmetlere devam edelim’ biz dedik ya; doğalgaz, su, elektriği yerin altına aldık, 2 tane Cumhuriyet ve Fatih caddelerimizi prestij cadde haline dönüştürdük. Gölyaka belediyemize 17 dönüm yer kazandırdık. Ben her zaman şunu söylüyorum; bizi dinleyenler tebessüm etsinler diye benim yaptıklarımı, ben ezbere sayamıyorum, onlar kağıttan okusalar yeter diyorum. Baktığım zaman, geriye dönük biz çok iş yapmışız. 3 yıl topraktan zaten çıkamadık, doğalgaz ile elektrik ile su ile yerin altı ile uğraştık. Ama biz insanın gönlüne dokunan projeler de yaptık, sosyal belediyecilik anlamında. Dedik ya; siz ne kadar isterseniz, asfaltları altından kaplayın, eğer siz insanların gönlüne dokunamıyorsanız, bunların inanın hiçbir karşılığı yok. Biz sosyal belediyecilik anlamında da, özellikle Ramazanda kendi başına evde yemek yapamayan bütün vatandaşlarımıza, zengin ve fakirliğine bakmadan, sıcak yemek gönderiyorduk. Her mahallemizde sokak iftarı yapıyorduk. Amacımız halkımızla bütünleşmek, orada onların dertlerini dinlemek adına, insanlarla hasbihâl içinde olmak için, onları yapıyorduk.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BU TARTIŞMAYI KONUŞUYOR TÜRKİYE BU TARTIŞMAYI KONUŞUYOR

“Belediye başkanlığından sonra da insanlara hizmet etmeye çalıştık”

Belediye başkanlığı görevinden sonra da Gölyaka halkına hizmetlerinin dokunduğunu aktaran Akbulut, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“17 Ağustos depreminde her sene anma programlarını, insanlarla beraber bir arada Kur`an-ı Kerim tilaveti okutup, yemek yiyorduk. Şehitlerimize rahmet diliyorduk. Böyle bir süreç yaşandı, belediye başkanlığımız döneminde yine biz mezarlıkları düzenledik. Yine belediye başkanlığımız bittikten sonra, EPDK`ya gittik, Allah bize nasip etti köylerimiz Yunus Efendi, Saçmalıpınar Köyü, Bekiroğlu Köyü ya da eski adıyla Güney Köyü, buraların elektrik şebekelerini tamamen yeniledik. Kardüz yaylasına elektrik verdik, hatlarını yeniledik. Güzeldere Şelalesi’ni turizme kazandırdık. Biz sadece belediye başkanlığıyla değil, belediye başkanlığından sonra da insanlara hizmet etmeye çalıştık.”

“İmara karşı çıkan arkadaşlar, bu şehri yönetmeye ‘talibim’ diyor, buna üzülüyorum”

İmar konusunda mevcut yönetimin yanlış bir yol izlediğini aktaran Akbulut, şu ifadeleri kullandı:

 “18 uygulamasını sırasında insanlara müstakil tapu değil, adamın 100 metrekare, 200 metrekare yerini gidip başkasına hisse yaptılar. Ya vatandaşın parasını verirsin, ya da bunu yaparken hisseleri farklı adayı biraz daha büyütürsün ve düzgün bir şekilde yaparsın. Ama bunu bile beceremediler. Şimdi ‘Bekir imarı şöyle yaptı, Bekir imarı böyle yaptı.’ diye konuşuyorlar. Fakat ben; imarlı uygulama yapmadım. Sadece imarı yaptık, çünkü şehrin gelişmesi için imar şart. Ben insanlarla konuştuğum zaman, insanlar yer vermeye karşı değil, yanlış uygulamaya karşılar. Bizim bölgemiz deprem bölgesi, sel bölgesi. Biliyorsunuz daha yeni şubat ayında, bir yılı geçti bir deprem yaşadık Türkiye’nin yarısı, 11 il etkilendi. Hatay`a, Malatya`ya yollardan dolayı yardım gidemedi, ambulans gidemedi. Bizim burası deprem bölgesi biz imarda bir düzelme yapalım derken, kimsenin 1 santim yerinde gözümüz var, oraların nasıl alındığını da biz biliyoruz. Ben de köyden geldim Gölyaka`ya, ne zorluklarla insanların yer kazandığını biliyoruz. Beni üzen şu; imara karşı çıkan arkadaşlarla bu şehri yönetmeye talibim diyorlar, ben buna üzülüyorum.”

“İmar uygulamalarını yaparken, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik”

Kendi döneminde imar uygulamaları yaparken, hiçbir vatandaşı mağdur etmediklerini söyleyen Akbulut, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gölyaka’nın nüfusunu, Yakup Demircan başkan 70 binden başlattı, MHP’nin Belediye Başkan Adayı Murat Altundal bey, 100 bine çıkarttı, ben de 120 bine çıkarmışım Gölyaka’nın nüfusunu. Diyorum ki; arkadaşlar gelin, ben bunu nasıl çıkartmışım meydanda insanlara bunu anlattım. Ben Öncü Medya ekranından söz veriyorum; nasıl yapacaklarını anlatsınlar, oyumu da onlara vereceğimin. Nüfusu nasıl çıkartmışım, bunları nasıl düzeltecekler, gelip izah etsinler. Yani ben Gölyaka’yı yönetmek isteyen insanlar için, ‘Yalan konuşuyorlar!’ diyemiyorum, terbiyem müsait değil. Ama vatandaşı yanıltıcı bilgi veriyorlar. Eğer ben, imarda 1 metrekare yer imara ilave etmişsem, nüfusu arttırmışım demek ki. İmara yeni alanlar açtırmışsanız, bu nüfusu arttırmış sayılır. Ne bir mahalle ilave ettim, ne de 1 metrekare yer, dönüm ilave etti derlerse, ben bütün sorumluluğu kabul ediyorum. Gölyaka’nın tamamı 25 bin dönüm, imar alanı da 11 bin dönümdü. 11 bin dönümü, iki kattan koysanız, iki arsaya bölseniz. Zaten nüfus ne yapar, siz hesap edin. Yaptığımız şu ticari alanları da, üç kata çıkardık müteahhit girsin. Takdir edersiniz ki dükkan ile nüfus sayısı artmaz, çünkü siz dükkana ikametgah gösteremezsiniz. Dükkan konut alanı değil ki, iş yeri alanı. Ben arkadaşlara diyorum ki, buradan bir televizyon ekranından anlatalım, ya da Gölyaka’nın merkezine çıkalım anlatalım. Ama size, çıkıp insanlara kapalı kapılar ardından üç, beş oy için, böyle yapmak yakışmaz. İmarla ilgili bir bilgilerinin olduğunu düşünmediğimden çıkıp anlatamıyorlar. Şimdi nüfusu düşürmenin üç tane yolu var ben size söyleyeyim;  bir İmarlı alandan yer çıkaracaksınız, iki kat sayısını düşüreceksiniz, üç teknik tabirler kullanmak istemiyorum, bizi dinleyen vatandaşlarımız anlayamazlar. Takas denen bir olay vardır, imarda. Taban alan kat sayısı, yani siz bir arsanın kaçta katını imarda kullanabiliyorsunuz, biz onu yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkardık. Neden böyle bir artışa gittik? Vatandaşın lehine, yani bir dönüm yerin 300 metrekaresini değil, 400 metrekaresini kullansın ki, faydalanabilsin diye yaptık. Kat sayısını biz iki katta sabit tuttuk, üç kat olan yerler de de içten merdiven verdik. Bu da kata girmez, biliyorsunuz. Dubleks ev modeline girer. Gelin vatandaşa buna anlatın diyorum. Yine söylüyorum; anlatsınlar ben de oyumu onlara vereceğim. Bekir böyle yaptı, imarı bu hale getirdi algısı yapıldı.”

“Eğer bilginiz yoksa, cesaretiniz hiçbir işe yaramaz”

Önümüzdeki yerel seçimlerde Gölyaka halkının kendisine büyük teveccüh göstereceğine inandığının altını çizen Akbulut, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ben her zaman söylüyorum, belediyecilik önce bilgi, sonra tecrübe, daha sonra da cesaret ister. Eğer bilginiz yoksa, cesaretiniz hiçbir işe yaramaz. Beni tanıyanlar bilir, bu anlattıklarımın bende mevcut olduğunu düşünüyorum. Gölyaka belediye başkansız kalmaz, Gölyaka halkı değerlendirecek kimin kendilerine daha iyi hizmet vereceğine, Gölyaka halkı kendi karar verecek. O yüzden hiç sıkıntı yok.”

“Ben proje konusunda çok titizim”

Kendisinin proje konusunda çok titiz bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Akbulut, “Evet, yapamadığımız, yarım kalan işlerimiz de oldu. Pazar yerini yapamadık. Benim projemi devam ettirmedi, kendisi başka proje yaptı. Yaptığı hizmetler için yine teşekkür ediyorum. Dedik ya; Gölyaka ya çivi çakana biz minnet duyarız. Ben olsam o pazaryerini proje olarak yapmazdım. Biz dedik ki; ‘Pazaryeri projemizi çok etkin kullanalım.’ Yani nasıl sosyal aktivitelerde, konserde, konuşmalarda, ramazan yemekleri olur, Pazaryeri olur, çocukların spor yapabilecekleri bir yer olur, açılıp kapanan bir sahnesi olan proje yapmıştık. Benimle çalışanlar bilir; proje konusunda titizim. Her şeyden önce asıl olan, insana hizmettir. Hizmet ettikten sonra, bu dünyadan göçüp gideceğiz, eserleri gören insanlar, bizi hayırla yâd etsinler diye elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakup Demircan ve eski Rektör Nigar Demircan seçim döneminde fakülte için algı çalışması yaptı”

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’ın 2019 yerel seçimleri öncesinde ilçeye fakülte kazandıracağına yönelik verdiği vaadi yerine getirmediğine dikkat çeken Akbulut,  “Yani şimdi dediğim gibi, keşke Yakup başkanım da burada olsa, Gölyaka’yı yönetecek arkadaşlar da burada olsa, konuşsak onları da üzmek istemiyorum. Kazanmak için bende her yol mubah değil. ’Kaplıcayı yapacağım.’ diye geldi kaplıca otelini de yıktı. Yakup Demircan ‘Üniversiteyi getireceğim.’ dedi. Biliyorsunuz ki; 50 bin nüfusun altına fakülte vermiyorlar. Nigar hanım da (Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar) o zaman rektördü, birlikte bir algı çalışması yaptılar. Nigar hanımla başkan akraba, bunu herkes biliyor. Keşke oteli faaliyete geçirseydi, üniversiteyi getirseydi, Gölyaka’ya daha faydalı bir şeyler yapsaydı da, hep o başkan olsaydı.” ifadelerine yer verdi.

“Eski rektörle araları açıldı, Faruk Özlü ile de ters düştüler”

Demircan’a yönelik eleştirilerini yıkılan Eftenia Otel üzerinden sürdüren Akbulut, “Beş yılda ben belediye başkanlığı yaptım, yatırımcılar geldi, belki beceremedik, ama uğraştık. Ford Kazım vardı; Allah rahmet eylesin, orayı amatörce işletirdi. İnsanlar fındığı toplayıp, kaldırdıktan sonra adettendir kaplıcaya giderlerdi. Gelinen noktada ortada otel de kalmadı. İhale ettiler, birileri yıktı, demirini aldılar, bilmem ne oldu. Şimdi yaşanan süreçlerde, bildiğim kadarıyla Nigar hocamla da arası açıldı. Belki Faruk beyle (Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü) de ters düştüler, beraber işleteceklerdi.  Şimdi ben çok detayını bilmiyorum. Orayı alan müteşebbisle, yatırımcıyla ortak bir arkadaşımız var. Yani şunu anlatayım; birlikte bağlayacağım. Bizim zamanımızda Güzeldere’den 16 bin dönüm yer kapattık. Gölyaka Belediyesi’nden başka kimse, orada sıcak su arayamıyor. Dedik ki; belediyemize bir gelir olur. Eserler kalıcıdır, bunu biliyorsunuz. Sonra yatırımcı ile ilgili suyu orada mı değerlendireceğiz? Çünkü ulaşımla ilgili sıkıntı vardı, köy üzerinden geçiliyordu. Bunu yatırımcı ile oturup değerlendirmek gerekiyor. Bizim derdimiz, ilçemizin turizm alanında gelişimini sağlamak. Termalde bunun için veli nimet. Bunu turizme kazandırmak için yatırımcılar ile görüştük yine görüşeceğiz, yeter ki ilçemize faydamız olsun. Bizim zamanımızda şöyle bir çalışma oldu, Faruk Özlü Bey bakandı biliyorsunuz. Turizmle ilgili Avrupa’dan fonlardan proje karşılığı para aldık. Bakan bey sağ olsun, bütün ilçeleri topladı, proje yapın. ‘Nasıl yatırımlar yaparız? Bunların çalışmasını yaptık, ama yeterince orayı turizme kazandıramadık. Ufak tefek projeleri herkes yapıyor, ama oraya büyük bir proje yapılarak kültürel etkinlikler babında havacılık festivali gerçekleştirdik. ‘Söz uçar, yazı kalır’ diyorlar ya; siz hep kayıtla çalıştığınız için, bizden daha iyi biliyorsunuz.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI