Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu, Düzce’de konuşulmayanların konuşulduğu, “Kitabın Ortasından” programına, Düzce eski Belediye Başkanı ve İYİ Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş damga vurdu. Programda, mevcut Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü’yü hedef alan Keleş, Düzce’nin bir çok sorununun, son 5 yılda çözülemediğini savundu. Özlü’nün kendisi için kullandığı ‘Fırıldak’ ifadesine, “etrafına dönüp bakarsa bir sürü fırıldak bulur” diyerek cevap veren Keleş, kendi döneminde hayata geçirilen birçok projenin çöpe atıldığını öne sürdü.

Önümüzde ki 31 Mart yerel seçimlerinin nabzı Öncü TV ekranlarında atmaya devam ediyor. Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü ve Radyo Kent ortak yayını ile geniş kitlelere ulaşarak, Düzce’nin gündemini belirleyen, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programına konuk olan Mehmet Keleş, mevcut Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü’yü kendi döneminde hayata geçirilen projeleri yıkmakla suçladı.

F2-4

“İnsanlarımızın çoğu geçmişte yaptıklarımızı takdirle karşılıyor”

59.56 “Bu şehrin daha %80’i yapılmadı” diyen Keleş, “ Yapılması gereken yerler varken, eskileri yıkmak düşmanlık etmek, doğru bir şey mi? Yaptığımız hizmetleri vatandaşlar takdir ediyor. O günlerde çıkan olumsuz dedikodular, oldu. Bu dedikoduları bizim arkadaşlarımız çıkardılar. İnsanların kafasına çamur at izi kalsın. Ben 6 aydır yollardayım, 35-40 bin kişi ile görüştüm, Düzce insanı her şeyin farkında. Çünkü kamuoyunun genel bakış açısını hiçbir şekilde yanıltamazsınız. İnsanların genel çoğunluğu, geçmişte yaptıklarımızı takdirle karşılıyor, gelecekte yapacaklarımızı inanarak bekliyor” dedi.

“Faruk Bey, etrafına bakarsa birçok fırıldak bulur”

SEÇİMİ KAYBEDEN YEĞEN, YSK’YA İTİRAZ ETTİ SEÇİMİ KAYBEDEN YEĞEN, YSK’YA İTİRAZ ETTİ

Başkan Özlü’nün kendisine yönelik kullandığı “Fırıldak” ifadesine de cevap veren Keleş, 1.02.29 “Faruk Bey; bizim için çıkmış fırıldaklık yapıyor diyor. Kime fırıldak diyor, acaba etrafına dönüp bakarsa bir sürü fırıldak bulur. Kendi methettiği birkaç insan var, onları mı değerlendirsin? Türkiye’de belediyelerin iki tane geliri vardır. Biri gayri merkez gelirleri, gayri safi milli hasıladan gelen miktardır, her ay gelmeye devam edecektir. İkincisi Düzce’nin kendi geliri, onu da kendisi oluşturur, önüne geçilmez bu ikisi kesin kasada olur. Üçüncüsü belediye başkanının kendi beceri ve bilgisi ile oluşur. Mesela Faruk Özlü Bakanlık yapmış birisi, AK Parti’nin belediye başkanı. Ben geçmişte yaptığım projeleri ilan ettim, 192 tane proje bitirmişim. 5 yıldır Faruk Özlü’nün, kendi belediyesinin yaptığı ihale ile bitirdiği 5 projeyi söyleyebilir misin? Söyleyemezsin, çünkü öyle bir projesi yok. Söylenenler ne peki?  Algı operasyonu… Bolu Belediyesi hakkında ne diyeceksiniz? Düzce AK Parti, Bolu ise CHP belediyesi. Hadi mukayese edelim, Bolu Belediyesi mi fazla iş yapmış, Düzce belediyesi mi? Belediye başkanlığı yapmış biri olarak, kamu idaresi içerisinde yıllarca kalmış, yerel yönetimi bilgisi bilen, hangi kaynağa nereden nasıl ulaşacağını bilen birisi olarak, o konuda hiçbir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Düzce’nin geleceğe daha huzurlu ve mutlu olmasına sebep olacak çalışma performansı ortaya koyarız” ifadelerini kullandı.

F1-4

“Düzce’nin çok önemli sorunları var”

Düzce’nin çok önemli sorunlarının olduğunu öne süren Keleş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 1.07.14 “Düzce’nin çok önemli sorunları var: Düzce’nin ciddi bir ulaşım problemi var. ‘Ben ulaşım mastır planı yaptım ve çözdüm’ diyen Faruk Özlü ile ilgili yarın sokağa çıksanız, üç kişiye soru sorsanız, bunlardan birisi kırmızı minibüslerden inen vatandaş olsa, cevabı ‘minibüslerden memnun değiliz’ diyecek. %99’u böyle diyecek. İkincisi Düzce Belediyesi organizasyonu ile o minibüsü satın alan adam ile konuşu , zararda olduğunu ve bu işin artık böyle yürümeyeceğini de söyleyecek. Araba başına 250 bin TL borçları var. 21 Milyonda mazotçuya takmışlar. Bu parayı ödeyemeyen belediye, 90’küsür milyon desteklemeyi 110 milyona çıkarmış. Üçüncüsü ise; arabayı kullanan şoförler ile konuşun, hangisi memnun. Hiç birisi memnun değil, yani senin ulaşım adına çözdüm dediğin sorunda, tarafların tamamı gayri memnun.”

“Kültür Merkezini biz açtık, Bakanla yeniden açılış yaptılar”

Son 5 yıldır Düzce’nin birçok sorununun çözülemediğini iddia eden Keleş, şu ifadelere yer verdi:

“Faruk Özlü Belediye Başkanı olduğu günden beri, önceden açtığımız yolların hangisini bitirebildi. Bir tanesi Ağaköy’de, bir tanesi otogarın arkasında bekliyor.  Konuralp döner kavşağı ve Pazar yerinde de bekliyor, hangisi bitti? Hiç biri bitmedi… Dış yolları açmadığı sürece, trafik sorunu çözülür mü? Çözülmez, çözemediler de.  Bu ilde su sorunu var, yatırım yaparsın, dersinki; ‘suya çok yatırım yaptık. Bunu karşılaya bilmek için zam yapacağız’ dersin.  Su Bolu Belediyesi’nin 1.5 katına çıkmış, ama suyla ilgili hiç yatırım yapmamışsınız. Hani içme suyu barajı, şehir içindeki borular polietilen su boruları ile değişecekti, yapılmadı. Bu şehrin hava kirliliği var, ciddi bir sorundur. Hangi fabrikanın bacasını kontrol altına aldı. Hangi kömür kontrolünü sağladı. Nereye doğalgaz götürdü, egzoz ve gaz emisyonu ile ilgili bir şey yaptı mı şehir içinde? Yapmadı… Bizim doğalgazlı otobüslerimizi çöpe attı, yerine gazlı otobüs getirdi ve sayısını da üç katına çıkarttı. Su sorunu; sürekli su kesiliyor, 9 gün su kesildi. Hiç gördünüz mü Mehmet Keleş döneminde su kesildiğini? Su sorunu ile ilgili Faruk Özlü sürekli ‘para buluyorum’ diyordu, 600 milyon buldum dedi, bir 100 milyon dolar buldum dedi, bir de 45 milyon Euro buldum dedi.  Nerede bu paralar? Bu kadar para bulduysan, neden hala su şebekesini yenileyemedin, içme suyu barajını yapamadın? Peki, arıtma tesisi hala bizim zamanımızda koyduğumuz arıtma tesisi, duruyor. Neden bir modernizasyona gidilmedi, niye kapasite arttırılması yapılmadı? Ortada hiçbir şey yok! Zamanında açtığımız Kültür Merkezi’ni, Bakan katılımı ile yeniden açtı. İçimden güldüm resmen. Benim zamanımda yapılmış, Kültür Merkezi’ni yeniden açıyorsun, neymiş fuaye… Fuaye ne ya; boyasını mı yeniledin, ne yaptın? Böyle bir açılış mı olur? Kütüphane yapıyorsun, vatandaşın annesinin adı yazıyor, hani sen yapmıştın. Ortada ciddi anlamda, bir algı operasyonu yürütülüyor. Çöp topladım ne demek kardeşim? Bu çöp 1950 den beri, Düzce’de toplanıyor.  O senin işin zaten, bunu nasıl hizmet ve proje olarak insanlara sunarsın.”

F-10

“Bizim yaptıklarımızı ya kapattı, ya da yıktı”

Kendi döneminde hayata geçirilen birçok projenin Özlü döneminde ya kapatıldığını, ya da yıkıldığını ileri süre Keleş, şu ifadeleri kullandı:

‘Site toplantısı yaptık’ diye proje yapmış adam. Böyle bir proje olabilir mi? Aş evi yapmışız, 65 yaş üstü yaşam merkezi yapmışız, kapatmışsın. Evde sağlık hizmeti vermişiz, kapatmışsın. Kadınlar ile ilgili iki merkez, spor ile ilgili iki merkezin birini yıktırıp, diğerini kapattırmışsın. 3 bin tane lisanslı sporcumuzu sokağa atmışsın, 3 tane 1.lig takımızı satmışsın. Bu şehirde bir şey değişecek, her şey değişecek.  Bu şehirde o bir şey her şeyi bozdu, yok etti.  Faruk Özlü’den önce ‘bütün herkes maaşımı alamıyorum’ diye kuyruğa giriyorlardı. Düzce belediyesi personelleri, benim dönemimde maaşlarını tam ve aksatılmadan almışlardır. İşçinin alnındaki ter damlası yere düşmeden, hakkı ödenir demişizdir ve ödemişizdir. Düzce Belediyesi, çalışanlarının hiçbiri bir ilçe veya belde belediyesi maaşı altında, maaş alamazlar. Kimsenin endişesi olmasın, herkes parasını alır.”

“Belediyenin bütün mafsallarını çalışır hale getireceğiz”

Belediye Başkanı seçilmesi halinde, Düzce Belediyesi’nin bütün mafsallarını çalışır hale getireceklerini belirten Keleş, 01.18.37 “Belediye Başkanı’nın tavrı, tarzı, insanlar ile ilgi münasebeti, vatandaşları ile ilgili münasebeti, esnaflar ile ilgili münasebeti değişecek ve düzelecek. İkincisi Düzce Belediyesi yeniden hızlı bir çalışma temposu ile çalışmaya başlayacak. Yapılmış işlerin eksen kısımları tamir ve tadilat ile bitireceğiz. Alt yapı eksiklerini gidereceğiz. Bağlantı yolları açıp, oraları asfaltlayacağız. Taş kesme ünitesini çalıştıracağız, asfalt plenti kimin elinde, bilmiyoruz onu da çalıştıracağız. Taş ocaklarımızı çalıştıracağız. Belediyenin içerisindeki bütün mafsalları çalışır hale getireceğiz.” açıklamalarında bulundu. 

HABER: Savaş ARI