Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programına konuk olan MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, önümüzdeki yerel seçimlere yönelik işleyen süreçte Cumhur İttifakı’nın, neden Düzce’de fermuar sistemiyle ortak aday göstermediğini, “Düzce'de AK Parti teşkilatını ittifak görüşmeleri konusunda samimi görmedim.” şeklinde açıkladı. İttifak ruhunun öneminden bahseden Caboğlu, “Düzce, Cumhur İttifakı'nı en çok benimsemiş bir il. Bazı AK Partili olan arkadaşlarımıza denk geldiğimizde deriz ki ‘Efendim siz AK Partilisi’niz, biz Reis’çiyiz.’ Tam manada 31 Mart seçimlerinde kim ne kadar Cumhur İttifakı'nı benimsemiş? Kim benimsememiş? Vatandaşımız bir karar verecek.” dedi. Ayrıca 2024 Seçimleri’nde 2019’u da sollayacak başarı elde edecekleri iddiasında bulundu.


Önümüzdeki 31 Mart 2024 yerel seçimlerine yönelik geri sayım devam ederken, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü ve Radyo Kent ortak yayınıı ile Düzce’nin gündemine ışık tutan, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Kitabın Ortasından programının konuğu oldu. 


Gerek Öncü TV ekranlarından, gerek radyoları başından, gerekse Öncü Medya sosyal ağları üzerinden geniş bir izleyici kitlesine erişim sağlayan programda MHP İl Başkanı Caboğlu, önümüzdeki yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından AK Parti ve MHP arasında başlayan ittifaka teşkilat olarak bağlı olduklarını kaydeden Caboğlu, bu birlikteliği kimsenin bozamayacağını vurguladı. 2-243

“CUMHUR İTTİFAKI AKÇAKOCA’DA KAYBETTİ” “CUMHUR İTTİFAKI AKÇAKOCA’DA KAYBETTİ”


“31 Mart seçimlerinde iddialıyız”
MHP’nin teşkilatçı kimliğe sahip bir parti olduğunu söyleyen Caboğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde iddialı olduklarını savundu. Son yapılan genel seçimlerince AK Parti ile ittifak halinde girmeleri halinde 3 milletvekili kazanabileceklerini dile getiren Caboğlu, “15 Temmuz süreciyle başlayan Cumhur İttifakı süreciyle devam eden sahada, 2018 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı'nı benimsemiş, hiçbir karşılık beklemeksizin desteğini vermiş ve bir milletvekili, akabinde 2019 yılında 5 belediye başkanlığını Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olan arkadaşların seçilmesiyle başlamış oldu. Tabii burada Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatçı bir siyasi parti olmakla beraber, öncelik sahada iyi analiz edip vatandaşın ne yönde bir aday talebi olduğunu iyi anlamaktan gelir. 2019 seçimlerinde, kahve ortamlarında, berber ve taksicilerle temas halinde olmak faydalı olacaktır. O zaman sahada sorduğumuzda, 'Kimi aday görmek istersiniz?' şeklinde çıkan isimleri biz Milliyetçi Hareket Partisi Düzce İl Teşkilatı olarak genel merkezimize sunduk ve istişareler doğrultusunda genel merkezimizin de öngördüğü şekliyle çıkan adayları vatandaşın talebi üzerine belirledik. Aslında 15 Temmuz'da vatandaşımızın talebiyle başlayan Cumhur İttifakı süreciyle, 31 Mart'ta beklenen sonucu şimdiden sahadan almış olduğum izlenimle görebiliyorum. Nedir bu görmüş olduğum şey? Düzce Halkımız Cumhur İttifakı'yla bir milletvekilini vermiş. Bu yanlış anlaşılmasın. Son genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz 2018’de almış olduğumuz oyu almıştık. Ama baktığınızda diğer tarafta fermuar sistemiyle 5 siyasi partinin bir araya gelmesiyle bizi geçmiş oldular. Ama Cumhur İttifakı olarak seçime girmiş olsaydık, Düzce'de üç sıfır sonuçta 7-8 bin oy da fazlamız olabilirdi.” şeklinde konuştu. 1-230


“Düzce’de alacağımız belediye sayısı 5-6’nın altına düşmeyecek”


Düzce’de 2019 yerel seçimlerinde aldıkları belediyeden daha fazlasını alacakları iddiasında bulunan Caboğlu, “Bugün baktığımızda Cumhur İttifakı'nı benimsemiş olmakla beraber, seçmen 31 Mart’ta bir karar verecek. 2018 ve sonrasındaki 2019 seçimlerinde Cumhur İttifakı'nda bulunan ittifak ortağı, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezin ve teşkilatların duruşuyla 5 belediyeyi Düzce'de kazandık. 31 Mart seçimlerinde 5 yılı analiz edecek seçmen, Milliyetçi Hareket Partisi'ne bakacak. Bir önceki genel seçimlerden sonra MHP çok söylendi. Hatta genel başkanımızın, il başkanları toplantısında bize 'Bakanlık alacak' şeklinde eleştirildi. Ama 31 Mart itibariyle vatandaşımız şunu söyleyecek: Düzce, Cumhur İttifakı'nı en çok benimsemiş bir il. 'Bazı AK Partili olan arkadaşlarımız denk geldiğimiz deriz ki ‘Efendim siz AK Partilisi’niz, biz Reis’çiyiz.’ Tam manada 31 Mart seçimlerinde kim ne kadar Cumhur İttifakı'nı benimsemiş? Kim benimsememiş? Vatandaşımız bir karar verecek. İşin özü artık 31 Mart seçimleri vatandaşların kendi bekasıyla ilgili verecekleri bir karar olacak. Burada Milliyetçi Hareket Partisi'ni özellikle on noktada, her yerde iddialı bir seçim dönemini görmüş olacağız. 2019 seçimlerinde, öncesinden de hatırlarsanız, Sadullah Bey, sizinle de yapmış olduğumuz bir ortamda muhabbette, bu seçimlerde 5-6 düşmeyecek, bir belediye başkanlığıyla ilgili halkımız bize teveccüh edecek şeklinde bir konuşmam olmuştur. Şimdi bu 5’ in daha üstünde olacağız” ifadelerini kullandı. 

Milliyetçi Hareket Partisi Amblemi
“İttifaka AK Parti’nin Düzce yöneticileri sıcak bakmadı”


AK Parti ve MHP arasında birçok ilde fermuar sistemi adı altında yapılan ittifak ile ortak aday çıkartma olayına AK Parti’nin Düzce’deki yetkililerinin sıcak bakmadığını belirten Caboğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Bu ittifak söylemi, ittifak konusu Düzce il başkanları nezdinde işleyecek bir süreç değildir. Sonuç itibariyle genel merkezlerin yani MHP liderimiz Dr. Devlet Bahçeli Bey'in, Allah başımızdan eksik etmesin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ikisi arasında başlayan bir ittifak olacak söylemiyle komisyonlar toplanmış. Tabii komisyonlar, genel merkezlerde toplanırken ne yaparlar? İllere görüş sorarlar. Görüş sormasıyla başlayan Düzce'deki ittifak görüşmeleri başlamış oldu yani. Ve bu durumda biz Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Bakanımız Faruk Bey'in ve bizim yapmış olduğumuz bir görüşmede, ittifak olursa Düzce'de bir belediye meclisi ya Milliyetçi Hareket Partisi'nden, ya da AK Parti'den fazla alırızla başlayan bir ittifak görüşmesiydi. Dolayısıyla Akçakoca'yı ve tüm ilçeleri de kapsayacak şekilde konuyu ele aldık. Ama ben buradan samimiyetle şunu söyleyebilirim; Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Cumhur İttifakı'nı benimsemiş bir siyasi parti olmakla beraber, Düzce'de AK Parti teşkilatını bu ittifak görüşmeleri konusunda samimi görmedim.”


“İttifak görüşmeleri nedeniyle seçmenden ve tabandan çok dayak yedik”


Önümüzdeki yerel seçimlere yönelik süreçte AK Parti ile yaptıkları ittifak görüşmelerinin kendilerine zarar verdiğini öne süren Caboğlu, şu ifadelere yer verdi:
 “Tabii bir görüş beyan edilir. Aynı şekilde bir diyalogla başlayan ve ortak alınmış bir kararla genel merkeze sağlıklı bir bilgi akışı olması lazım. Biz genel merkezle yapmış olduğumuz görüşmelerle Sayın Sadri Durmaz Bey, teşkilat başkanımız Edip Semih Yalçın Bey ve yine komisyon üyemiz, Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız Bey ve Sakarya Milletvekilimiz Grup Başkan Vekili Levent Bülbül Bey, biz bunları konuştuk. Ve Düzce'de olabilecek her kararla alakalı genel başkana da çıktığımızda, "Siz il başkanı olarak yetkilisiniz" şekliyle bir yetkilendirme geldi bize. Ama biz AK Parti'yle yapmış olduğumuz görüşmelerde şunu gördük; biz bir genel merkezimize soralım, bir danışalım. Siz genel merkezle görüşmeden bu bilgi akışını sağlamadan siz benle niye oturuyorsunuz? Niye bunları konuşuyorsunuz? Yani sonuç itibariyle biz genel merkezden yetki alarak sizinle oturup konuştuk. Sonuç itibariyle Allah hayırlısını versin. Ve şunu da samimiyetle söyleyeyim; biz bu görüşmeleri yaparken seçmenden tabandan çok ciddi dayak yedik. İttifak olmasın diye çok ciddi bir baskı yedik. Buna rağmen biz genel merkezin vermiş olduğu yetkiyle görüşmelerimizi yaptık, ama illa ittifak olsun şekliyle de bir duruş sergilemedim. Olması gerektiği şekliyle alakalı bir istişare edildi. Sonuç olarak Düzce'de ittifak yok şekliyle bizim de kendimizin de yapmış olduğu bir açıklama var. Yani Düzce'de 10 belediye başkanlığı noktasında da Milliyetçi Hareket Parti olarak kendi adayıyla yolumuza devam edeceğiz.”


“MHP’li belediyeleri başarılı görüyorum”


MHP’nin Düzce’deki belediyelerini başarılı gördüğünü anlatan Caboğlu, “5 yıl boyunca belediye başkanlarıyla siyasi anlamda bakanlık nezdinde olsun, yereldeki hizmet alanındaki görüş alışverişini sağlamış birisi olarak ben Düzce'de Belediye Başkanlığı noktasında Milliyetçi Hareket Partisi belediyelerini başarılı görüyorum. Neye göre başarılı takdir edersiniz ki, biz Cumhur İttifakı içerisindeyiz. Ama vatandaşın sahaya indiğimizde bize söylediği şöyle bir söz var; "Sayın başkanım Allah size kolaylıklar versin. Ne iktidarsınız ne de muhalefetlik yapabiliyorsunuz. Bu şekliyle verdiğiniz hizmetlerden ötürü belediyelerinizden size çok teşekkür ediyoruz." şekliyle biz vatandaştan bu şekliyle çok muhatap oluyoruz. Tabii biz belediyeleri tek tek ele alırsak, bizim olan belediyeler dışında tabii Düzce'de 10 belediye var. Bunu Türkiye genel yayacak olursak, belediyelerimizin 2 yıl pandemiyle boğuştuklarını, Düzce yereliyle ilgili sel akabinde depremle boğuştuklarını görebiliyoruz. Yani çok bir önceki belediyeler dönemindeki gibi İller Bankası'na sağlıklı bir nakit akışı veya projeyle ilgili oluşabilecek herhangi bir durum yoktu. Baktığınızda bizim belediyelerin ilk yaptıkları iş birinci, ikinci yıl biraz sekteye uğramakla beraber sonrasında belediyelerde mali disiplin sağlanmış ve proje aşamasına gelinmiş. Bazı belediyelerde projeler sonuç aşamasına gelmiş. Bazı belediyeler ihale aşamasında. Allah nasip eder. Önümüzdeki dönem halkımız tekrar teveccüh ederse, bu projelerin de uygulamaya geçildiği bir dönem olacak.” ifadelerini kullandı. 


“Yılmaz eser Düzce’yi çok iyi tanıyor”


MHP Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser’i Düzce halkının yakından tanıdığını vurgulayan Caboğlu, “Yılmaz Eser'i Düzce çok iyi tanıyor. Sadece bazı temaslarla o isim hatırlanmış olacak. Vatandaş neslinde. Biz Düzce'de teşkilat olarak bir araştırma yaptık. Tabii bazı siyasi partiler popüler isim ararken, popüler isim üzerinde anketler yaparken biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak hiçbir dönem anketlere zaten itibar etmedik. Ne dedik? Sahaya ineceğiz. Seçmen nasıl bir profil istiyor? Seçmen nasıl bir belediye başkanı istiyor?  Bir kamuoyu araştırmasıydı. Arkadaşlarımızı mahalle, köy başkanlarımıza görevler verdik. Bu manada mahallelerden ve köylerden çıkan sonuç şu; temiz yüz, yıpranmamış isim, halkla iç içe olan, yarın belediye başkanı seçildiğinde insanlara tepeden bakmayan ve projelerle ilgili olan bir isim, şekliyle bizim önümüze çıkan tablo buydu. Şimdi az önce siz de sordunuz. 2019 da yaptığımız aynı şeydi. Vatandaş ne istiyor? Ne yönde bir talebi var? O şekliyle baktığımızda Düzce'de Milliyetçi Hareket Partisi olarak farkındaysanız birkaç isim verdik. Birkaç isim üzerinde durduk. Genel merkeze vermiş olduğumuz 4 isim içerisinde genel merkezimize verdiğimiz raporlamalardan sonra Yılmaz Eser ismi Düzce'de belediye başkan adayı olarak açıklandı. Şimdi ben Yılmaz Eser'le ilgili kısa bir birebir yaşamış olduğum, kendisiyle yaşamış olduğum bir olayı değerli halkımızla paylaşmak istiyorum. Yılmaz Eser bir belediyenin park düzenleme işini almış ve bu işi yaparken ben de gezmeye gitmiştim, baktım orada. Projeden daha önce bunlar sonradan mı çıktı şekliyle bir baktım ve o projede bazı detayların eksik olduğunu bu işi alan Yılmaz Eser görmüş ve bunu uygulamaya geçmiş. Dedim ki Sayın Yılmaz Eser, siz bunları yapıyorsunuz ama almış olduğunuz ihale rakamlarıyla sonrasında bu işten zarar etmiyor musunuz, etmez misiniz şekliyle kendisine sorduğumda “Ben yarın kötü anılmak istemem. Bu işi kim yaptı? Yılmaz Eser yaptı. İşte bu yarım olmuş, bu iş tam olmamış şekliyle çoluğuma çocuğuma bırakmak istemiyorum," dedi. "Ve orada, ben Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı olarak işte bizim adayımız bu olması lazım dedi. Bu olması lazım dedim. Melensu Parkı Tesisleri'nde bir köprü yapılmış. Köprüde normal bildiğimiz vinçlerde olan halat yazılmış ihale şartnamesine. Ama Yılmaz Eser demiş ki bu olmaz. Bu paslanır yarın kendi durduğu yerde dökülmeye başlar. Bu olmaz. Dünyada bu halatı imal eden 4 tane firma varmış. Yılmaz Eser cebinden para katarak bu iş buraya yakışmaz. Benim yaptığım işe ben bunu yakıştıramam şekliyle o halatı alıp Türkiye'de, dolayısıyla Düzce'de, Düzce'mizde bunu ne yapmış? Kazandırmış. Ne için kazandırmış? Yarın benim çoluğum çocuğum burada gezerken, gördüğünde işte babamızın, dedemizin yaptığı bir yer’ şekliyle gururlanmaları açısından. Geriye dönüp baktığında insanların söz ve laf söyleyemeyeceği bir proje, bir eser ortaya koymuş.” İfadelerine yer verdi. 


“MHP Düzce merkezde düzgün bir aday profili çıkarttı”


MHP’nin Düzce’de düzgün bir aday profili çıkarttığını sözlerine ekleyen Caboğlu, “Yılmaz Eser'i Düzce halkımız iyi tanıdığı zaman şunu söyleyecek; “Milliyetçi Hareket Partisi gerçekten sahaya inmiş, vatandaşın kulağına dert olmuş bir yerde, vatandaşın kulağı gözü olmuş ve böyle bir aday profiliyle ortaya çıkmış.” Şimdi bakalım genelde adaylara bir bakalım. Birisi dışarıdan gelmiş bir aday, Birisi denenmiş bir aday, Birisi de Düzce'de projesiyle ortaya gelmiş, ama vatandaşımız nezdinde sahaya indiğinde önümüzde bir seçim var. Seçimde hala 5 yıl öncesinde başlayan eleştirilerin olduğu bir aday. Yani bir de baktığımızda şöyle bir durum var.  Yani aday vatandaşımız her şeyi çok iyi anlar, çok iyi bilir biz her zaman vatandaşımızın vereceği karara saygı duymuşuzdur. Ama Milliyetçi Hareket Partisi olarak Düzce'de 10 noktada, 10 belediyede iddialıyız. Değerli halkımızın da bize inşallah teveccüh edeceğine inanıyoruz. Çünkü vatandaşın istediği aday profillerini bulduk. Ve vatandaşımızın önüne koyduk” açıklamalarında bulundu. 


HABER: Savaş ARI