Yerel yönetimdeki deneyimi, ılımlı siyaset anlayışı ve memleketinin geleceği her zaman doğru noktalara temas etmesi ile Düzceliler’in takdirini kazanan ve 31 Mart Yerel Seçimleri için DEVA, Demokrat ve Gelecek partileri ortak Düzce Belediye Başkan Adayı olarak halktan destek isteyen Murat Caymaz, konuk olduğu Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programında geçmişte yaptığı belediye başkan yardımcılığı tecrübesini, seçilmesi halinde Düzce’ye yansıtacağını ifade etti. Özlü yönetimini kast ederek belediye başkanlığı makamı ile vatandaşların arasında ciddi bir kopukluk olduğunu savunan Caymaz, “İnsanlar çok bir şey istemiyor; aslında ulaşılabilmek, derdini anlatmak, istiyorlar. İyi bir lider, iyi bir belediye başkanı, başarılı bir ekip kurar, kendisi de rahat eder.” dedi. Başkan Özlü’nün belediyenin mali durumuna ilişkin halka bilgi vermesi gerektiğini ifade eden Caymaz, “Faruk Özlü’nün belediyenin borçlarını şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklaması lazım. Dürüstsek, ilkeli siyasetçi isek, vatandaşa bu bilgileri vermemiz gerekiyor. Ben olsam verirdim.” yorumunda bulundu. Ayrıca göreve gelmesi halinde iz bırakacak yatırımını; insana dokunmak, onların gönlünü almak, zor günlerinde yanında olmak ve ulaşılabilir olmak olarak sıraladı.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 10.01.24 (1)

31 Mart Yerel Seçimleri’ne sayılı günler kala, siyasi partilerin belediye başkan adayları sahadan ayağını çekmezken, seçimin nabzı Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü’de atmaya devam ediyor.

Düzce Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde iken hayata geçirdiği başarılı çalışma ve projelerle adından söz ettiren, yerel yönetim tecrübesini Düzce’yi başarılı şekilde yönetmek için kullanmak isteyen DEVA, Demokrat ve Gelecek partileri ortak Düzce Belediye Başkan Adayı Murat Caymaz, Öncü TV Haber Müdürü deneyimli gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programına konuk oldu. Programda, seçim çalışmalarından, projelerine kadar birçok soruya yanıt veren Caymaz, belediye başkanı seçilmesi halinde, tüm kurumlarla bir araya gelerek Düzce’yi ortak akılla yönetmek istediklerini söyledi.

“Düzce halkının büyük çoğunluğu değişimden yana”

Saha çalışmalarında Düzceliler’in yoğun ilgisi ile karşılaştığını kaydeden Caymaz, Düzceliler’in büyük kısmının değişimden yana olduklarını sözlerine ekledi. Kararsız seçmenlerin, 31 Mart’a birkaç gün kala kararını vereceğini dile getiren Caymaz, sözlerine sokakta kendisine gösterilen yoğun ilgi ve sevgiye nasıl mazhar olduğunu anlatarak şöyle başladı: “Bu bizim doğal mizacımız biliyorsunuz; her insanın bir yaratılış fıtratı var, demek ki Allah bizi böyle yarattı. Doğalız doğal davranıyoruz, mutluyuz bu şekilde olduğumuz için de böyle bir yaşam tarzım var, bunu benimsiyorum. İnsanlara dokunmak, insanlara yardım etmek bunlar mutlu ediyor beni. Sokakta sabah erken saatlerde başlıyoruz, akşam saatlerine kadar program devam ediyor. İftar arası veriyoruz, sonrasında tekrardan gece geç saatlere kadar, tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte, mümkün mertebe herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Şunu görüyoruz sokakta; vatandaşlarımızda, bir değişim arzusu, bir değişim isteği ciddi anlamda var. Bunu herkes dile getiriyor. Bazı vatandaşlarımızdan ‘Devam etmek istiyoruz’ diyenler de var. Ama benim temas kurduğum vatandaşların yüzde 80`i, yüzde 85`i böyle bir oranda bunu söyleyebilirim, değişim yapmak istiyor. Fakat, burada adayların da durumu ve performansı vatandaşa verdiği güven, çok önemli. Seçimler biliyorsunuz, son 3 günde falan netleşir. Şu an herkes kararsız ve adayları izliyor, projelerini dinliyor ve buna göre de son düzlükte bir karar verecek. Ama ciddi anlamda bir değişim isteği var, bunu net olarak görebiliyoruz yani sahada.” dedi.

“Faruk Özlü’nün açıkladığı 3 kriter de bana uyuyor”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün belediye başkan adayları için vatandaşa sıraladığı 3 kriterin de kendisine uyduğunu söyleyen Caymaz, “İşin ehline verilmesi konusu hakikaten doğru, böyle olması lazım, biz de buna inanıyoruz. Ehil dediğimiz zaman, hangi konuda ehil o da çok önemli. Burada mevcut Belediye Başkanımız Sayın Faruk Özlü`nün 3 tane kriteri var, böyle bir açıklama yaptı. Ben de ona şöyle bir yanıt vermek istiyorum; onun birinci kriteri ‘adayın dürüstlüğüne bakın, siciline bakın, geçmişine bakın’ diye bir ifadesi var. Ben şimdi konunun iki tarafında sınavını vermiş bir adayım. Hem siyasi hayatımda, çok dürüst işler yaptım, başarılı çalışmalar yaptım. Hem de ticari hayatımda da başarılı bir hayatım var. Ticarette de kimseye borcumuz yok. Farklı alanlarda 4 tane şirketim var, bunları her geçen gün büyütüyoruz. İki tarafta da bu sınavı vermiş birisiyim. O anlamda birinci kritere en uygun adayım. Çünkü şimdi onların ticari hayatı yok, onlar sadece ya bürokrasi hayatta sınav verdiler, ya da hazır parayla, devletten gelmiş hazır parayla, bu işi yapıyorlar. Para nasıl kazanılır, bunu bilmiyorlar yani. O yüzden ben burada daha avantajlı olduğumu düşünüyorum. İkincisi, gücüne bakın ifadesi var;  ona da şöyle bir açıklık getirmek isteriz; ticaret yaptığımız için para nasıl kazanılır, finans nasıl oluşturulur ve bu finans nasıl yönetilir, bunu da iyi biliyoruz. Düzce Belediyesinin kapı - kapı dolaşarak bir yerlerden para aramasına gerek yok. Eğer Düzce Belediyesinin finansını doğru yönetirseniz. Şehrin önceliklerini düzgün sıralayarak, harcamanızı buna göre planlarsanız, kimseye ihtiyacınız olmaz. Yeterli kaynağı sağlamış olursunuz. Tabii burada insan kaynağı, profilini de iyi yönetmek lazım belediyenin. Bakıyorum ben belediye de çok tecrübeli, bilgi birikimi olmuş arkadaşlarımız var. Fakat bunların hepsi şuan da geri görevde duruyorlar, bunlara görev verilmiyor. Bunlardan ciddi anlamda faydalanmak lazım, zaten iyi bir belediye başkanı şunu yapar; iyi bir ekip kurarsınız, işi o arkadaşlar yönetir.  Siz sonuçlarına bakarsınız. Belediye Başkanının yapması gereken, vatandaşla iç içe olmaktır, vatandaşa dokunmaktır, cemiyetçilik yapmaktır, düğüne, cenazesine gidersiniz, dert dinlersiniz. Belediye Başkanı aslında şehrin dert babasıdır yani. Bugün sokakta çok görüyoruz, vatandaşlar bu 5 yıl içerisinde randevu alamadıklarını, dertlerini anlamadıklarını, geri dönüş olmadığını söylüyorlar, yani bu anlamda çok ciddi şikayet var. Son kriteri de Faruk Bey`in şu; Ahlakına bakın diyor. ‘Kamu kaynaklarını kendi çıkarlarına harcar mı?’ diye bir ifadesi var. Orada da ben görev yaptığım süre zarfında, 3 yıl başkan yardımcılığı, 5 yılda toplam meclis üyeliği yaptım, bu konuyla ilgili en temiz adamlardan birisiyim” şeklinde konuştu.

“Faruk Özlü’nün astığı afişlerin kaynağı nedir?”

Konuşmasına, kentin dört bir yanına asılan devasa afişlere değinerek devam eden Caymaz,  “Ben şunu soruyorum kendilerine; çok büyük devasa afişler var, çok büyük bütçelerden bahsediliyor. Ben de yaptırıyorum, ama ben kendi kaynaklarımdan ve cüzi şekilde yaptırıyorum. Bu nedir? Malumu ilan etmek var ya; ben de adayım, şehrin belli noktalarına, belki 10 - 15 noktasına afiş astık, biz de bunu yapıyoruz. Broşürlerimizi basıyoruz, ama kendi imkanlarımızla basıyoruz. Şimdi ben bakıyorum; Sayın Faruk Özlü`nün afişlerine, ellerinden gelse bütün şehrin üzerini çarşaf gibi kapatacaklar. Gerek yok yani bunlara. Bu gelişmiş ülkelerde görülen bir şey değil. Bu kadar masrafa gerek yok! Bunun kaynağı nereden geliyor? Şeffaf belediyecilikten bahsediyorsak, dürüst belediyecilikten bahsediyorsak bunun kaynağı nedir, bunun finansmanı nedir?  Bunu da açıklamak lazım insanlara. Nereden geliyor bunlar?  Kamuoyunda çok böyle konular var. Bunları net bir şekilde eğer dürüstsek, dürüst başkan imajımız varsa, bunu ön planda tutuyorsak, bunları da kamuoyuna şeffaf bir şekilde bilgi vermek, en doğrusu olur. Vatandaşlarımızın da en doğru bilgiye ulaşmak hakkı.”

“Başkan Özlü’nün belediyenin borçlarını şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklaması lazım”

Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Dr. Faruk Özlü’nün belediyenin mevcut borçlarını resmi belgelerle birlikte kamuoyuna açıklaması gerektiğini belirten Caymaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ben uzun yıllardır kurumun içinde olduğum için, 2000 yılından itibaren özel sektörde harita kadastro ofisimiz var, plan proje işleri yaptığımız için kurumun içindeyim. O nedenle dostluklarımız, çok eskiye dayanıyor. O yüzden ben istediğim her bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyorum. Benim açımdan öyle bir problem yok, ancak burada konu biz değiliz, konu burada vatandaşlarımız. Bugün belediyenin bilanço ile ilgili bir bilgisi yok. Çok merak edilende bir konu aslında bu sokakta, bu dillendirilmiş, kimisi diyor 1 milyar, kimisi diyor 3milyar, kimisi diyor 4-5 milyar diye konuşuluyor. Şuna inanın, AK Parti’nin yönetiminde olup da bu konu hakkında bilgisi olan çok arkadaş var. Bırakın ben belediye de yönetimde, olup da bu konu hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşlar biliyorum. Yok yani. Geçenlerde bir il yönetiminden arkadaşa, ‘Ne kadar borcu var belediyenin?’ diye sordum, ‘Borcu yok hepsi ödendi… Ödemiş sayın bakanımız hepsini.’ dedi. ‘Buna inanıyor musun?’ diye sordum, ‘Evet bize öyle bilgi verdiler.’ dedi. Durum bundan ibaret, tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına, sayın Faruk Özlü’nün resmi belgeler ile çıkıp vatandaşa belediyenin bilançosu hakkında bilgi vermesi lazım. Diyecek ki; ‘Değerli Düzceliler, ben 2019 yılında şu kadar borçla belediyeyi devir aldım, yıl 2024 bu kadar borcumuz var.’ diyerek bilgi vermesi lazım. Onun açısından da çok doğal, vatandaşların bilgi edinmesi açısından da çok doğal bir konu. Bu yapılmalı, fakat yapılmıyor. Dürüstsek, ilkeli siyasetçi isek, vatandaşa bu bilgileri vermemiz gerekiyor. Ben olsam verirdim. Uzun yıllardır şehir merkezinde esnaflık yapıyorum, gidecek yerim yok yani, başkanlık yapsam da yapmasam da Düzce sokaklarındayım. Burada yaşayacağım için, böyle bir yanlış ve eksik yapma durumu olamaz, kimseye mahcup olamayız.”

“3 Parti Düzce Belediye Başkanlığı’nı kazanmak istiyoruz”

DEVA, Demokrat ve Gelecek partileri olarak ortak hedeflerinin Düzce Belediye Başkanlığı’nı kazanmak olduğunu anlatan Caymaz, şu ifadelere yer verdi:

“Biliyorsunuz Gelecek Partisi ve Demokrat Partisi ile birlikte biz de Deva Partisi olarak yerelde ittifak yaptık, kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Kıymetli başkanlarımıza sağ olsunlar, farklı partilerin katılımı ile birkaç toplantı yaptık başlangıçta, sonra onlar genel merkezlerinden müsaade alamadılar. Farklı bir yöntem ile kendi adaylarını çıkartarak, sürece devam ediyorlar. Yani böyle bir teveccühte bulundular, ‘siz aday olun, bizde sizi destekleyelim’ gibisine. Geldiğimiz nokta itibariyle, gerçekten uyumlu, her üç teşkilatımız da kaynaşmış durumda. Sokakta çok uyumlu bir şekilde, hiçbir pazarlıkta olmadan yolumuza devam ediyoruz. Buna inanın, normalde şöyle yapılıyor; ben şunu istiyorum, ben bunu istiyorum… Hiç öyle şeyler olmadan sadece çalışıyoruz. Ortak bir hedef var, merkez belediye başkanlığını kazanmak istiyoruz. Bunun haricinde, bir makam ve mevki konuşulmadı, bir cümle dahil edilmedi.”

“Sayıştay raporunda, başkan yardımcılığı dönemimde bana bağlı birimler tertemiz çıktı”

“BOĞAZİÇİ’NDE FİGÜRANLAR KAZANMADI” “BOĞAZİÇİ’NDE FİGÜRANLAR KAZANMADI”

Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde siyasi parti ayırt etmeksizin Düzceli vatandaşlara hizmet ettiğinin altını çizen Caymaz, şu ifadeleri kullandı:

 “İnsanlar biliyorlar, benim o dönemki davranışlarımı, kimseyi ayırmadım herkese kapım açıktı. İnanın ben hangi partilisin, hangi partiye oy veriyorsun, bunlara hiç girmedim yani. Benim zihniyetim şu; seçim yarışı olur, seçim bittikten sonra, artık belediye başkanı, ya da üst yönetimi siyasi parti mensubu kalmasın. Orada artık Düzce’nin bütün vatandaşlarına eşit şekilde hizmet etmek vardır. Bu anlayışla görev yaptığım içinde, bugün çok rahatım sokakta. Şöyle diyorum; ben bana bağlı olan birimler vardı, onlardan mesuldüm. Diğer başkan yardımcısı arkadaşlar vardı, onlar kendi birimlerinden mesullerdi, belediye başkanı hepsinden mesuldü. Bana bağlı birimlerdeki Sayıştay Raporuna baktığınızda, tertemizdir. Bugün kamuya açık bakıp görebilirsiniz. Bazı arkadaşlar sizde yönetimin içindeydiniz, düşüncesi varsa da şöyle bir örnek vereyim; Adliye Sarayını düşünün, Adliye Sarayı’nda onlarca hakim var, yüzlerce dosya geliyor. Buradaki bir hakimin vermiş olduğu yanlış bir karar, diğer hakimleri bağlamaz. O verdiği karardan mesuldür. Belediye de bu şekildedir, herkes kendi biriminden mesuldür.”

“Belediye başkanının meclis toplantılarına muhakkak katılması lazım”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün belediye meclis toplantılarına katılmayışını kendine has üslubu ile eleştiren Caymaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Belediyede üç tane denge var, üç tane güç var. Bir belediye başkanı, iki belediye meclisi, üç belediye encümenidir. Belediye meclisi ayda iki kez toplanıyor. Birinci toplantı da gündeme gelen konular, konuşuyorlar, ilgili komisyonlara havale ediliyor. İkincisinde, imar konularıyla ilgili belediye başkanı taraf olmaması için, belki katılmaması doğru olabilir. Ama bunun dışında, başkanın meclis toplantılarına mutlaka katılması lazım, belediye başkanının asli görevlerinden birisidir bu. Siz meclisi yönetmekle mükellefsiniz, bu yüzden seçildiniz.”

“Düzce’de her kesime hitap eden projeler hazırladık”

Düzce’de yerel seçimler öncesinde her kesime hitap eden projeler hazırladıklarını vurgulayan Caymaz, “Düzce’de ulaşım ciddi problem, temiz suya ulaşmak ciddi problem. Az bir yağmur yağdığında çeşmelerden çamur akmaya başlıyor. Bunun haricinde şunu gözlemliyoruz; belediye başkanlığı makamı ile vatandaşlarımız arasında ciddi bir kopukluk var. İnsanlar çok bir şey istemiyor; aslında ulaşılabilmek, derdini anlatmak, istiyorlar. İyi bir lider, iyi bir belediye başkanı, başarılı bir ekip kurar, kendisi de rahat eder. Kendisi sadece cemiyetçilik yapar. Sonuç odaklı liderler, her zaman başarılı olmuş liderlerdir. Bizim yöntemimiz de bu olacak, bu şekilde devam ederiz. Proje lansmanımız oldu, sizlerde takip ettiniz. Oradaki bütün projelerimiz, yapılabilir finans kaynağı belli, uçuk projeler değil. İnsana dokunan, insanların ihtiyacı olan projeler. Biz bunları başlıklar halinde oluşturduk ve dedik ki; ‘Teknik projelerimiz var, sosyal projelerimiz var, turizm projelerimiz ve mali projelerimiz var.’ dedik. Daha önce bunu kategorize eden olmadı. Şehrin ihtiyacına göre ayırdık. Özellikle genç, kadın ve yaşlılarımıza sosyal projelerde çok önem verdik. Bunlar sahadan topladığımız şehirde yaşayan insanların ihtiyacı olan projeler.” ifadelerini kullandı.

“Düzce’yi ortak akılla yöneteceğiz”

Belediye başkanı seçilmesi halinde tüm kamu kurumları ile birlikte Düzce’yi ortak akılla yöneteceklerini açıklayan Caymaz, “Benim en çok iz bırakacak projem insana dokunmak, onların gönlünü almak, zor günlerinde yanında olmak ve ulaşılabilir olmak. Bundan kıymetli yatırım, bundan kıymetli bir şey var mı yani. Onları da yapacağız. Düzce’de yönetim problemi var, özellikle kurumlar arasında. Düzce’nin menfaatine olan kurumların bir masa etrafında oturuyor olması lazım. Herkes hukuki görev sınırı içerisinde hareket edecek Valilik, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları büyük bir güç şehrimizi iyi tanıtmak adına. Bunları bir araya toplayıp, belli periyotlar ile toplantı yapıp, şehrin geleceği ile ilgili ortak kararlar almamız gerekiyor. Düzce’de bu istişare kültürü maalesef yok. Bugüne kadar yapılamadı. Çevre illerde görüyoruz, şehirle ilgili bir ihtiyaç olduğunda Ankara’ya hep beraber gitmek ve istemek lazım. Siyasi parti ayrımı yapmadan, her siyasi parti temsilcisinin buraya katılmak suretiyle, bunu yapmak lazım. İkincisi şeffaf adil bir yönetim yapmak istiyoruz. Belediyede insan kaynağı profilini, biraz daha liyakatli hale getirmek istiyoruz. Şöyle bir alışkanlık var belediye de; ‘siyasi kanattan sürekli bir personel alımı var belediyeye.’ Ne yapacağı belli değil, personeli alıyorlar sonra buna iş bulmaya çalışıyorlar. Profesyonel bir kurumda, hangi pozisyon da açık varsa bu bellidir. Siz o pozisyona göre en uygun, en liyakatli personeli alırsınız. ‘Seçimden sonra milleti işe alacağım’ diye söz veriyormuş, bunların olmasına gerek yok. Bir kurum böyle yönetilemez. Kurumların verimliliği, son yıllarda çok düştü. Çünkü liyakati ortadan kaldırdılar, kurum içindeki performans değerlendirilmesini kaldırdılar. İnsanların görevde yükselme şevki kalmadı. Siz ne kadar çalışıyor olsanız, torpili olan birisi bir koltuk boş olduğunda, hemen yukarı çıkıyor. Bu sefer çalışkan insanlarda kendilerini geri çekmeye başladılar. Kurumların performans ve verimlerini düşürüyor. Düzce Belediyesi’nin bin 900 civarında personeli olduğu söyleniyor. Bakın çevre illere, Bolu’ya bakın ne kadar personel var? Sonuçta aynı ölçekte bir iliz. Bu siyasi görüşün değişmesi, başka bir partinin seçilmesi ile değişebilir. Aynı iktidar devam ettiği sürece, personel alımları devam edecek” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI