İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan Gölyaka merkezli Düzce depreminde ağır hasar gören ve yıkım kararı verilen camiler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2c22a69e-fa24-4432-818e-464762c91c88

“Camilerin yeniden inşası için ödenek yetmemektedir”

Depremin ardından Düzce’de 23 caminin yıkıldığına dikkat çeken Er, “23 Kasım 2022 tarihinde Düzce’de yaşanan 6 şiddetindeki depremin ardından hasar gördüğü gerekçesiyle birçok kamu binası gibi, 23 tane de şehrin çeşitli yerlerinde yer alan camilerimiz hasar görmüş ve akabinde yıkılmıştır. Deprem sonrası gerek yerel, gerek ulusal bazda bakan ve bakan yardımcılarının da dahil olduğu bir çok kişinin ve kurumun, camilerin tekrardan inşasıyla alakalı verdikleri sözler ortada iken, camilerin yıkımı sonrası yaşanan süreç Düzcelileri mağdur etmiştir. Özellikle camilerin yapımında kullanılacak maddi kaynak, yetkililerin taahhüt ettikleri çerçevenin dışına çıkmış, bölgede yaşayan vatandaşlarımız adeta kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Cami Derneklerine cami inşası adına verileceği ifade edilen para camilerin bırakın inşasını temelini atmaya dahi yetmemektedir. ‘’ dedi.

31978f1f-f996-4c87-b31c-63799fa070b9

MEMLEKETLERİNE HİZMET İÇİN GÖREV İSTİYOR MEMLEKETLERİNE HİZMET İÇİN GÖREV İSTİYOR

Diyanet Vakfını göreve davet ediyorum”

​ Yıkılan camilerin Diyanet Vakfı tarafından yaptırılması gerektiğini savunan Er, “Deprem döneminde büyük bir şaşaa ile verilen sözlerin bir an önce tutulmasını istiyor ,halkımızın dini hassasiyetleri ve ibadetlerini hakkıyla yapabilmesi için yetkilileri tekrar göreve davet ediyor ve bu noktada Camilerin inşasının gerek mevcut halkın, mevcut ekonomik durumu sebebi ile yardım ve bağış yapmakta zorlanması, gerekse de vergi muafiyeti ve ekonomik kaynak yaratma noktasındaki avantajları nedeni ile Diyanet Vakfı tarafından üstlenilmesini öneriyoruz. Önerimiz dikkate alınırsa Camilerimiz çok daha hızlı ve nizami şekilde inşa edilip halkın hizmetine sunulabilir” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI