Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen programa; Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, AFAD Düzce İl Müdürü Ali Kartal, akademisyenler ve Düzce Üniversitesi öğrencileri katıldı.

5-68

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Arslan, ülkemizin en aktif deprem kuşakları üzerinde bulunduğunu belirterek bunun en acı örneklerinin; 17 Ağustos Kocaeli, 12 Kasım Düzce ve 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde görüldüğünü ifade etti. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğiyle depreme dayanıklı yapı tasarımlarının uygulanması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Emin Arslan, çalıştay ile halkta ve mühendis adaylarında deprem bilincinin oluşturulmasına katkı sağlamak istediklerini söyleyerek, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diledi. 

8-16

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk yaptığı konuşmada, Düzce depremlerini yaşamış kişi olarak Düzce Deprem Çalıştayı’nı çok önemsediğini ve depremlerin ne kadar büyük acılar verdiğine şahit olduklarını sözlerine ekledi. Deprem olmadan önce tedbir almanın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ali Öztürk, bu konuda üniversitelere de önemli görevler düştüğünü söyleyerek çalıştayın başarılı ve hayırlı olmasını temenni etti.

Açılış konuşmalarının ardından programın çalıştay bölümüne geçildi. Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Arslan’ın moderatörlüğündeki oturumda, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, ülkemizde son 20 yılda yaşanan deprem felaketleri, gözlemlenen yapısal hasarlar ve ileriye dönük alınması gerekenler önlemler hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Fotoğraf kareleri eşliğinde yaşanan depremlerdeki yapısal hasarları karşılaştıran Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, sunumunun sonunda alınması gereken tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Programın bir diğer konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadime Sertçelik, afeti bir olayın kendisi değil, doğurduğu sonuç olarak tanımlayarak geçmiş depremlerden çıkarımlar ve gelece bakış noktasında sunumunu gerçekleştirdi. Türkiye tarihindeki en büyük depremlerin özellikleri ve sahadaki gözlemlerinden bahseden Prof. Dr. Fadime Sertçelik, Düzce’nin depremselliği ile konuşmasını noktaladı.

1-138

Programın son konuşmacısı olan Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Anıl Dindar ise “Deprem Kaynaklı Risklerin Azaltılmasına Yönelik Olarak Japonya’dan Bilgi ve Uygulama Transferi: MARTEST Projesi” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Programda; depreme dayanıklı kentlerin oluşturulması, halkın bilinçlendirilmesi, altyapının hazır hale getirilmesi, yapı stokunun hazırlanması, çevrenin depreme hazır hale getirilmesi, moloz döküm yerlerinin belirlenmesi, kaliteli malzeme ve işçilik ile yenilikçi yapı teknolojilerinin ülkemize kazandırılmasıyla ilgili önemli önerilerde bulunuldu.

Düzce Deprem Çalıştayı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.