CHP’nin Millet İttifakının lokomotif partisi olduğunu belirten Cemşit, partinin seçimlerde İYİ Parti’nin adaylarını destekleyeceği yönündeki söylentilere “CHP tek başına emin olun Düzce’de milletvekili çıkartacaktır. Birliktelik olacaksa, ancak bu birliktelik CHP’de olabilir. Evet, Belediye Başkanlığı seçimlerinde İYİ Parti ile birlikte hareket ettik, ama bu başka bir şey. Şu an için biz lider partiyiz” diyerek cevap verdi.

b0132525-19c1-4bf2-8b86-2b9258d8795d

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde saha çalışmalarına hız veren CHP’de şimdiden aday adayı bolluğu yaşanıyor. Şuana kadar aday adayı olmak için 5 kişinin partiye müracaat yaptığını kaydeden CHP İl Başkanı Semih Cemşit, bu sayının artacağına dikkat çekti. Millet İttifakına mensup diğer siyasi parti il başkanları ile sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Cemşit, Düzce’de CHP’ye olan ilginin de giderek arttığını dile getirdi.

“CHP iktidara yürüyen bir parti”

Partisinde başlayan aday adaylığı süreci ile ilgili bilgi veren Cemşit, “Cumhuriyet Halk Partisi özgürlükler partisi. Demokrasi bizim ana ilkemiz. Belirli bir kültür, bilgi ve birikime sahip olan herkes Milletvekili Aday Adaylığı için bize başvurabilir, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkan herkes, bizden aday adayı olabilir. Avukat Azade Ay’ı da kutluyoruz, böyle bir cesaret gösterip aday adayı olduğu için, kendisini de tebrik ediyoruz. Ama tek aday adayımız Azade hanım değil, onun dışında bizim yönetimimiz de Faruk Darıyerli bey vardı, aday adayı olmak için görevinden istifa etti. Onun dışında Akçakoca’dan Burhan Ustabaş diye bir arkadaşımız vardı, yine yönetim kurulu başkan yardımcısıydı, o istifa etti, aday adayı olabilmek için. Onların dışında eski İl Başkanımız Zekeriya Tozan’ın bize müracaatı var. Yine Talih Özcan diye bir abimiz aday adayı olarak bizlere müracaatını yaptı. Onlarla görüşmelerimizi yaptık ve ben bu aday adaylarının daha çok olacağını düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yürüyen bir parti. Herkesin burada bulunması, burada katılması gerekiyor bizlere ki, ülkeyi refaha ve düzlüğe çıkartabilelim” dedi.

“Düzce’de CHP’ye ilgi arttı”

Saha çalışmalarında diğer yıllara göre Düzce halkının CHP’ye yönelik ilgisinin arttığını gözlemlediğini kaydeden Cemşit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 “Düzce’de bizim yönetimimizle birlikte göreve geldiğimizden beri biz sürekli sahadayız. Bunu sizlerde takip ediyorsunuzdur. Pazaryerleri ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, köy ziyaretleri, ev ziyaretleri yapıyoruz. Bununla ilgili bütün ilçelerimizde, Düzce merkezde çalışmalarımız devam ediyor. Akşamları Merkez İlçe Başkanlarımız, merkeze yakın köylerde çalışma yapıyorlar. Buralarda kahvehane toplantıları yapıyoruz. Ben Düzce’de halkımızın teveccühünden çok memnunum. Düzce’de bu zamana kadar görmediğimiz ilgiyi görüyoruz, halkımız CHP’ye çok büyük ilgi gösteriyor. Artık bir şeylerin değiştinin onlar da farkındalar. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara doğru yürüyor. Geliyor gelmekte olan.”

Millet ittifakına mensup diğer partilerle hiçbir sorunumuz yok”

Düzce’de Millet ittifakına mensup diğer siyasi parti il başkanları ile sürekli temas halinde olduklarını anlatan Cemşit, şu ifadelere yer verdi:

“Millet ittifakına mensup siyasi partilerinin il başkanları ile zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Özellikle sandık görevlileri adına arkadaşlarımız ile biz görüşmeler yaptık. Sandık görevlilerini biz tamamlıyoruz. Onların eksik olduğu yerlerde biz varız, bizim eksik olduğumuz yerlerde onlar var. Gerçi bizim eksik olduğumuz yer Allah’a çok şükür yok, ama hep beraber tamamlıyoruz, hiçbir sıkıntımız yok. Onun dışında aday adaylıkları süreci, arkadaşlarımızın yönetimsel anlamda adaylık süreçleri var sanırım. İYİ Parti kongreler yaptı bu dönemde, o yüzden onlarla biraz kopuk olduk, onlar kendi kongrelerine yoğunlaştılar. Onun dışında Millet İttifakına mensup siyasi partilerle hiçbir sorunumuz yok, birlikteyiz. Biz hep birlikte, ortaklarımızla beraber iktidarı alacağımızdan eminim.”

“CHP Düzce’de tek başına milletvekili çıkartacaktır”

CHP’nin Millet İttifakının lider partisi olduğunu vurgulayan Cemşit, “Şu an için böyle bir şey söz konusu değil. Ama Cumhuriyet Halk Partisi Düzce’de kendi milletvekilini çıkartabilecek bir kapasitede, özellikle son dönemde. Çok ciddi bir ivme kazandık. CHP tek başına emin olun Düzce’de milletvekili çıkartacaktır. Birliktelik olacaksa, ancak bu birliktelik CHP’de olabilir. Evet, Belediye Başkanlığı seçimlerinde İYİ Parti ile birlikte hareket ettik, ama bu başka bir şey. Şu an için biz lider partiyiz. Bu birlikteliğin lokomotif partisi biziz. Onun için eğer bir birliktelik olacaksa, bu ancak CHP saflarında olabilir. Ama henüz bir seçim süreci başlamadı, seçim takvimi henüz açıklanmadı. Aday belli değil henüz, bu yüzden böyle şeyleri konuşmak çok yanlış. Dediğim gibi biz bu ekibin, bu birlikteliğin lokomotifiyiz. Eğer böyle bir şey olacaksa, bu ancak CHP’de olur” açıklamalarında bulundu.  

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı