Öncü Haber ekibi galericiler ile ikinci el araba piyasasını değerlendi. Araba satışları çerçevesinde bayram öncesi ve sonrası hakkında tahminde bulunan galericiler, piyasadan memnun olmadıklarına vurgu yaptı. Vatandaşların özellikle pandemi sonrası gayrimenkule ve eve nazaran arabalara daha çok yatırım yaptıklarına da dikkat çeken esnaflar, “Araba piyasası şu an doymuş durumda” şeklinde konuştu. 

IMG_1834

“İkinci el araba piyasası durgun geçiyor”
Bayram öncesinde araba satışlarının durduğunu ifade eden galerici Erdoğan Namaz, “Bayram sonrası için bir tahmin yapamıyoruz. İkinci el araba piyasası şu sıralar baya bir durgun geçiyor. Doğru belli iş yapamıyoruz. Dolar ve Euro fırladığı için vatandaşlar arabaya yatırım yapmaktan kaçınıyor. Aylık olarak Düzce dışından da şehre araba bakmaya gelenlerin sayısı 10-15 civarında oluyor” dedi.


“Araba fiyatları yükseldi”
“Kurban Bayramı öncesinde beklediğimiz bir hareket yaşanmadı” diyen Fatih Aşıkoğlu, “Araba fiyatlarının yükselmesi sebebi ile bir durgunluk var. Fakat insanlar artık araçlara bir yatırım gözüyle baktıkları için normalde evinde tek bir arabayla işini görenlerde bile artık 2-3 araba var. Araba fiyatlarının yükselmesi de bu sebepten kaynaklanıyor. O yüzden de araba piyasası şu an doymuş durumda bekliyor” diye konuştu.

IMG_1835-1
“İnsanlar arabayı bir yatırım aracı olarak görüyor”
İnsanların arabayı bir yatırım aracı olarak gördüklerini dile getiren esnaf Aşıkoğlu, sözlerini şu şekilde ifade etti:
“Araba hem alış hem de satış anlamında; arsadan veya diğer gayrimenkullerden daha çabuk alınıp satılıyor. İnsanlar artık hem işini görüyor hem de aracına biniyor. Yani arabayı bir yatırım olarak görüyor. Çoğu insan artık, ‘Arabayı alıyım da yarın öbür gün ev veya başka bir şey satın alırken satabilirim’ diyor. Özellikle pandemiden sonra bu şekilde düşünenlerin sayısı epey yükseldi. Bayram sonrasında da araba piyasası için açıkçası çok bir beklenti yok. Malum, Düzce bir fındık bölgesi ve buradaki insanlar fındıklarıyla uğraşıyor. İlaveten insanların tatil planları var. Herkes sağa sola gidiyor. Araba satın alacak olanlar şimdiye kadar almıştır. Yani bayram sonrası için aman aman bir hareketlilik yaşanacağını düşünmüyorum.”

GALERİ 1