AK Parti tarafından düzenlenen "Şehir Buluşmaları"nda konuşan Bakan Uraloğlu, Karadeniz Sahil Yolu projesinin tamamlanmasıyla Filyos Limanı'na daha güvenli ve konforlu seyahat yapılabilme imkanının sağlanacağını aktararak, "Böylelikle mevcutta 45,6 kilometre olan yol 34,3 kilometreye düşecek, seyahat süresi 71 dakikadan yaklaşık 25 dakikaya inecektir. Güzergah ile Sinop, Bartın ve Zonguldak illerinin Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'a ulaşımı kolaylaşacaktır." dedi.

Bu projenin Zonguldak-Kilimli arasında kalan 6,5 kilometrelik kesimini tamamlayarak 5 Şubat 2022'de hizmete sunduklarını belirten Uraloğlu, "Bu yol hattında yer alan Prof. Dr. Teoman Duralı Tünellerini açtık. Ağır sanayisi olan Zonguldak ile Kilimli'yi birbirine bağlayan yolda, tüneller ve bağlantı yollarıyla hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım tesis ettik. Güzergahta 4,5 kilometre kısalma sağladık, 40 dakikada geçilen güzergahı 35 dakika kısaltılarak 5 dakikada ulaşımı sağlamış olduk." ifadesini kullandı.

"Filyos Limanı Karadeniz hinterlandının en önemli limanı oldu"

Bakan Uraloğlu, Filyos Limanı'nı hayata geçirdiklerini anımsatarak, "4 Haziran 2021'de Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açtık. Karadeniz hinterlandının en önemli limanı oldu. Liman, yıllık 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesiyle büyük tonajlı gemilerin yeni adresine dönüşecektir. Ayrıca doğal gaz arama ve çıkarma çalışmaları sırasında Kanuni ve Fatih sondaj gemilerinin yanı sıra sismik arama ve tarama gemilerine de ev sahipliği yaptı. Hiç şüphesiz ardında yükselen organize sanayi alanıyla da bölgenin sanayi ve ticaret faaliyetlerinin gelişimine büyük katkılar sağlayacak ve yeni istihdam alanları oluşturacaktır." şeklinde konuştu.

Uraloğlu, Irmak-Karabük-Zonguldak Elektrifikasyon Projesi ile hattı elektrikli hale getirecek çalışmalara başladıklarını aktararak, "Aynı şekilde Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Sanayi Bölgesine İltisak Hattı Bağlantısı da sağlayacağız. Karasu Limanı-Akçakoca Ereğli Limanı-Bartın Limanı demir yolunun revize, etüt projesini de tamamladık." dedi.

DÜZCE’YE 35 BİN TANE GÖNDERİLDİ DÜZCE’YE 35 BİN TANE GÖNDERİLDİ

Yatırımları sadece yol, köprü, fabrika olsun diye ya da seçim malzemesi olsun diye yapmadıklarının altını çizen Uraloğlu, "Ortada büyük bir resim var. Güçlü Türkiye'nin resmi. Yapılan tüm yatırımlar ve hizmete alınan tüm projeler, tek tek bu resme vurulan fırça darbeleridir. Güvenli, hızlı ve kolay ulaşım; ticaretin, üretimin ve ihracatın en önemli bileşenidir. Bakanlık olarak Zonguldak için planladığımız her bir projemizin bölgenin ticaret, üretim ve turizm faaliyetleri potansiyelini artıracağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.