Yaklaşık üç hafta önce, Esençam Mahallesi kırsalından geçen yüksek gerilim hattı direğinin yanında iki yetişkin leylek gören vatandaşlar, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bildirdi. Bölgeye gelen ekipler, leyleklerden birinin öldüğünü tespit ederken diğer leyleğe ise 3 hafta boyunca gözleri gibi baktılar ve leyleği hayata döndürdüler.

Adsız

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan leyleği, yoğun ve özverili tedaviyle sağlığına kavuşturdu. Vücudunda ağır yanıklar oluşan ancak yaşadığı anlaşılan leylek, özel kabinle müdürlüğe getirildi. 3 haftalık yoğun tedaviye alınan leylek iyileşti.

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Veterineri Zeynep Hızal şunları söyledi:

“Balık, tavuk ve ciğer ile besleniyor.”

Veteriner Hekim Zeynep Hızal, rehabilite sürecinde beslenmeye çok önem verdiklerine değindi.

Yaralı hayvanın ilk geldiğinde beslenemeyecek durumda olduğundan bahseden Veteriner Hekim Hızal sözlerine şöyle devam etti:

 "Biz sevgimiz ve şefkatimizle besledik. Yutkunamadığı için kusuyordu, bu yüzden sonda uyguladık. Çok kısa zamanda toparladı, yaklaşık 3 hafta içinde uçuş kabiliyetini tekrar kazandı ve kendi kendini besleyebilir hale geldi, çok mutluyuz."

Veteriner Hekim Hızal, sulak alanlarda yaşayan leyleklerin balıklar ve küçük sürüngenlerle beslendiklerini anımsatarak, leyleğe balık ve tavuk ürünlerinin yanı sıra ciğer gibi protein ağırlıklı diyet uyguladıklarını aktardı.

Leyleklerin eşleriyle yaşadıkların anlatan Veteriner Hekim Hızal, tedavisini üstlendikleri leyleğe olayda ölen çiftinin yokluğunu aratmayacak şekilde şefkat ve özenle baktıklarını, en kısa sürede doğadaki özgür ortamına kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.

"Bir süre elle besledik"

VALİ ASLAN ‘GEÇMİŞ OLSUN’ ZİYARETİNDE BULUNDU VALİ ASLAN ‘GEÇMİŞ OLSUN’ ZİYARETİNDE BULUNDU

Şube Müdürlüğü veteriner hekimlerinden Murat Ünlü tedaviyle ilgili şunları söyledi:

 "Vücudunda ağır yanıklar oluşmuştu. Yeme, içme probleminden dolayı şok halindeydi, ilk planda hemen şok tedavisine başladık ve sıvı sağaltımını yaptık. Bir süre elle besledik."

Ünlü, şok tedavisi sonrası ishal komplikasyonuyla karşılaştıklarını belirterek, laboratuvar tahlillerinin ardından bağırsaklarında yoğun parazit tespit ettikleri leyleği bu sorundan da kurtardıklarını söyledi.

ÖNCÜ HABER / AA