2023 seçimlerine sayılı günler kala, siyasi partiler seçim atmosferine girmeye başladı. Özellikle son zamanlarda muhalefet partilerinin eleştirilerine konu olan mevcut ekonomik şartlar üzerinden bir değerlendirme de İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’den geldi.

Asgari ücrete yapılan zamla, ürünlere gelen zamların farklı olduğuna dikkatleri çeken Er, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu savunarak şu ifadelere yer verdi;

“Asgari ücrete yapılan zamlar, EYT’de yapılan düzenlemeler ve piyasaya kredi ve benzeri türde akıtılan sıcak paralar ile hükûmet parasal genişleme politikasını sürdürmekte, kalıcı çözümlerde ısrar etmekten ziyade uzun vadede vatandaşımıza zor günler yasatacak kısa vadeli suni ve secime yönelik adımlar atmaktadır.

Nitekim Henüz girdiğimiz 2023’ün ocak ayında, çalışanlar ilk zamlı asgari ücretini almamışken açlık sınırı Türk-İş verilerine göre 8 bin 864 TL’ye yükselmiş, yoksulluk sınırı 28 bin 875 TL olmuş ve açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükselerek ‘yeni açıklanan’ asgari ücretin dahi üzerine çıkmıştır.

Gıda enflasyonu yüzde 108 olarak gerçekleşmiş yine aynı araştırmaya göre bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 11 bin 557 TL olmuştur. Daha da üzücü olan ise Dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşmiştir.”

Öte yandan Er, vatandaşların hükûmet tarafından yapılan suni artışların esasen kalıcı çözümler üretmediğinin farkında olduğunu ve mutfaktaki yangına bir çare üretemediğini gördüğünü, kalıcı ve yapısal çözümler üretmenin para basmaktan veya piyasa ile örtüşmeyen adımlar atmaktan daha gerçekçi ve gerekli olduğunun farkında olduğunu belirtti.

Er, “30 Ocak 2023 tarihinde Millet İttifakı bileşenleri tarafından açıklanan “Ortak Politikalar Mutabakat Metninde de ifade edilen kalıcı, yapısal ve popülist olmayan adımlar ile çözüm tek çare olup, Millet İttifakı iktidarı tarafından ortaya konan ‘enflasyonun 2 yılda tek haneye düşürülecek olması, 5 yılda 5 milyon yeni iş yaratılacak olması, Merkez Bankasının bağımsızlığının güçlendirilmesi ve rant değil üretim ekonomisinin desteklenerek kişi başı milli gelirin 5 yılda 2 katına çıkarılacak olmasına yönelik yapısal reformların hedeflenmesi yukarıda izah edilen rakamlar çerçevesinde Millet İttifakının ne kadar doğru bir yolda olduğunu tüm halkımıza bir kere daha göstermektedir’ dedi.

Son olarak; “Bu vesile ile ifade etmek isterim ki 2023 Seçimleri Türkiye’de Millet İttifakının zaferi ile sonuçlanacak, Düzce’de de IYI Parti ve Millet İttifakındaki ortaklarının başarısı konuşulacaktır. Türkiye’de çözülemeyecek sorun yoktur… Hemşehrilerimizi sadece bir kaç ay daha sabretmeye ve Millet İttifakına destek olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.