banner851

banner955

DEMOKRASİNİN ZAFERİ, MİLLETİN BÜYÜK DESTANI

Türkiye'nin başta askeriye ve emniyet olmak üzere birçok kurumuna sızan ve gerçek emellerini 15 Temmuz'da açığa çıkaran FETÖ'nün, darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. Tarihe kara leke olarak düşen büyük ihanete karşı milletin kahramanlık destanı yazdığı 15 Temmuz 2016'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağırması üzerine Düzceliler sokaklara döküldü ve hainlere geçit vermedi.

Gündem 15.07.2020, 09:00
917
DEMOKRASİNİN ZAFERİ, MİLLETİN BÜYÜK DESTANI
banner1032

Demokratik yönetimi rafa kaldırmayı hedefleyen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üniforma giymiş teröristlerinin Türkiye Cumhuriyeti ve seçilmiş hükümete karşı devletin emanet ettiği silahları vatanın öz evlatlarına doğrultarak kalkıştığı darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti.

Ülkenin başta askeriye ve emniyet olmak üzere birçok kurumuna sızarak gerçek emellerini 15 Temmuz 2016'da açığa çıkaran ve aralarında Düzceli 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan'ın da bulunduğu 251 kişiyi şehit eden FETÖ'nün kanlı darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Türkiye'nin dört bir tarafında demokrasiye sahip çıkmak adına meydanları dolduran vatandaşların desteğiyle bertaraf edildi.

Tarihe kara leke olarak düştü

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış FETÖ mensubu ve bu örgütü destekleyen 8 binin üzerinde askeri personel, 35 uçak, 3 gemi, 37 helikopter, 74'ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silahın kullanıldığı darbe girişimi, Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak düştü.

Başbakan Yıldırım'dan kalkışma açıklaması

Herkes askeri hareketliliği anlamaya çalışırken dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, saat 23.02'de televizyon kanallarına bağlanarak, bir kalkışma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Yıldırım, "Bu kanunsuz eylemin içerisinde olanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecekler." dedi.

Halk meydanlara indi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 00.24'te CNN Türk televizyonuna bağlandı. Görüntülü telefon aramasıyla kurulan bağlantıda Erdoğan, "Bu gelişme gerçekten Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir." dedi.

Düzce'de hainlere fırsat verilmedi

Milleti darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağıran Erdoğan'ın bu çağrısı karşılık buldu. 80 ilde olduğu gibi Düzce'de de vatandaşlar Anıtpark başta olmak üzere meydan ve caddelerde toplanmaya başladı. Merkezde olduğu gibi Düzce'nin ilçelerinde de halk soluğu sokaklarda alarak ellerinde Türk bayrakları ile demokrasiye sahip çıktı. Kalkışma içerisinde bulunan askerler halkın direnişi karşısında başarılı olamadı. Gece boyunca ve sonrasında haftalar sürecek demokrasi nöbetleri tutuldu.

Demokrasi kazandı

O dönem Başbakan olan Binali Yıldırım, 16 Temmuz'da saat 12.57'de Çankaya Köşkü'nde yaptığı açıklamayla hain darbe girişiminin bastırıldığını duyurdu.

 Darbe teşebbüsüne karşı ülkenin her köşesinde Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, "demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı" olarak tarihteki yerini aldı.Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu