banner851

banner614

DÜZCE İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

banner619

Düzce’de kışın kapıya dayanması birlikte hava kirliliği etkili olmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerinde Düzce’nin hava indeksi "hassas" olarak ölçüldü. Kış aylarında vatandaşların sağlığını tehdit edecek seviyelere yükselen ve bir çok hastalığa davetiye çıkartan hava kirliliğini önleyici adımlar bu yıl da sorgulamaya açıldı.

banner846
Gündem 14.11.2019, 11:35 15.11.2019, 10:54
3046
banner844
Düzce’nin en büyük çevre sorunlarından biri olan hava kirliliği yine kendisini gösterdi. Her kış yaşanan hava kirliliği soba ve kalorifer kullanımının başlamasıyla birlikte yine gün yüzüne çıktı.

Zehir solumaya başladık


Kış aylarının yaklaşmasına bağlı olarak ısınma amaçlı kömür kullanımının artması ile zehir solumaya başladık. Düzce’de özellikle akşam saatlerinde hayatı olumsuz etkileyen hava kirliliği adeta zor nefes aldırır oldu. Havaların soğumasıyla kalorifer ve soba dumanlarının bacadan tütmesine bir de sanayi tesisleri ve yoğun trafik eklenince dışarıda sağlığı tehdit eden bir hava hakim oluyor.
Özellikle akşam 17.00’dan sonra meydana gelen hava kirliliği, is ve duman kokusuyla iyiden iyiye hissettiriyor.

Akşam saatlerinde gökyüzüne bakanlar kirli bir hava tabakası ile karşılaşıyor. Kış aylarının başlamadan böyle bir hava ile karşılaşanlar daha soğuk olacak günlerdeki hava kirliliğini düşünmek dahi istemiyor.

Hassas düzeyde!
Önceki yıllarda hava kirliliği bakımından Türkiye'de birinci derece kirli iller arasında yer alan Düzce’de bu yıl da manzaranın değişmeyeceği gözleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre, Düzce’nin havası, alarm verir düzeye yaklaştı.13 Kasım 2019 tarihli verilere göre Düzce’de hava kalitesi indeksi, “Hassas” yani insan “sağlıksıza yakın” noktaya ulaştı.Düzce merkezde büyük oranda çevreci ve doğa dostu bir yakıt olan doğalgaza geçilmesi hava kirliliğinin azalmasına ilaç olmadı. Kalitesiz kömür kullanımının hava kirliliğini arttırdığı düşünülürken, denetim mekanizmasının daha etkin işlemesi isteniyor.

Dağıtılan kömürlerin kalitesi önemli
Yetkililer hava kirliliğinin önüne geçebilmek için özellikle yakılan kömürün kalitesinin önemli olduğuna vurgu yapıyor. Hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına kaliteli kömür kullanılması üzerinde duruluyor.Düzceliler kirli havayı ciğerlerine çekiyor
Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre hava kalitesi "hassas" düzeyde seyretmeye başlayan Düzce, uzun yıllardır ‘Görünmez katil’ olarak tanımlanan hava kirliliği ile mücadele ediyor. Kömür kullanımı, fabrikalar, yoğun trafik ve coğrafi yapısı şehrin pis hava sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olurken, her kış öncesi artık zehirli değil, temiz hava solunması umut ediliyor ancak umutlar suya düşüyor. Türkiye’nin en fazla hava kirliliği yaşayan illeri arasında gösterilen Düzce'de bu sorun Aralık-Ocak aylarında tavan yaparken, Düzceliler bu aylarda kirli havayı ciğerlerine çekmek durumunda kalıyor. Şu günlerde sabah ve akşam saatlerinde Düzce’de oluşan gri örtü, vatandaşların nefes almakta güçlük çekmesine yol açıyor. Seneler geçiyor, hava kirliliği tehditine kalıcı çözüm üretilemiyor!
HABER:C.ÜSTÜNER 
Yorumlar (22)
Osman 7 ay önce
Metek Toki de sabah aracımın camının üzerinde kahverengi bir toz görüyorum. Birkaç defa peçete ile sıyırıp aldım. kesinlikle ahşap tozu. Bu kadar tozu sabaha kadar kim gökyüzüne bırakıyor? BELEDİYE BU KONUDA NEDEN BİR ŞEY YAPMAZ? HİÇ Mİ ANALİZ LABORATUVARINIZ FALAN YOK...
Osman 7 ay önce
Özellikle Beyciler tarafında vatandaş bahçesinden topladığı bitki atıklarını ateşe veriyor. Aklınca temizlik yapıyor. Belediye buna dur demeli. Diğer bir konu da doğalgaz. vatandaş doğal gazı pahalı diye yakmıyor onun yerine soba yakıyor. Peki oy vermeye gelince ? Doğal gazın pahalı olması oy tercihini etkiliyor mu?
ya ateş yakanlar??? 2 yıl önce
ne garip bir milletiz zaten hava pis bir de mahalle aralarında ateş yakan zihniyete ne demeli, ne hadle sen çoluğu çocuğu zehirliyorsun bunlara da çok büyük ceza kesilmeli, medeniyetsizliktir bu yapmayın etmeyin!!!
Duzceli 2 yıl önce
Ne yapalım soğuktan donalimmi doğal gaz varda bizmi yakmadik herşey pahalli herkes ucuzdan ısınmanın yoluna bakıyor bir asgari ücret. İki çocuk okuyor evin masrafları ayrı ah olsada beş ton ucuz kömür olsa yaksak
Galıp 2 yıl önce
Nusrettin mahalesınden metek köy geciş acılmalı derhal bu işlere önem verilmeli insan saglıgı cok önemli düzce boguluyor
Yolcu 2 yıl önce
Düzcenın imar yolları acılmalı trafik rahatlamalı altarnatf yollar yapılmalı mesela terminal bölgesı imar yolları acılmalı
Hava 2 yıl önce
Evlereden lastık plastık cöp yakanlar var birde sanayiden pis dumam trafık iş te zehir solumaya devam
Düzce 2 yıl önce
Acil dogalgaz yaygınlaşmalı seferbellik ilan edilmeli kesınlikle kömür denetlenmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık