banner851

banner614

KOMŞU DİRENİYOR, DÜZCE ESNETİYOR!

banner619

Düzce'de yıllar içerisinde giderek esneyen kat imar izni, bugün şehir merkezindeki bazı bölgelerde 4-5 katlara kadar çıkarken komşu il Sakarya kat sınırlamasından geri atmamak da kararlı... Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, kat sınırlamasına tepkiler aldıklarını ama buna her zaman direndiklerini belirterek, "Bu konuda bazen yalnız kalsak da bunun arkasındayız." dedi.

banner846
Gündem 01.11.2017, 15:45 03.11.2017, 11:23
3250
banner844
3 kat da yeterli olmadı!
Düzce gibi depremlerden sonra belediye meclisi kararı ile kat imar iznini 2 ile kısıtlayan Sakarya Belediyesi 2+çatı katı şeklindeki binaların yaygınlık göstermesi ile binaların 3 katlı olmasının yolunu açacak imar düzenlemesine gitti. Böylelikle 2015 yılında alınan kararla, şehir merkezindeki binaların 3 katlı olmasının önü açıldı. Ancak tıpkı Düzce'de olduğu gibi 3 kat da bazı kesimler için yeterli olmadı ve belediyeye baskılar başladı.

Müteahhitler imar izninin 4-5 kata yükseltilmesi talebiyle sık sık Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun kapısını çaldı ancak Başkan geri adım atmadı. Son olarak yerel basınla bir araya geldiği toplantıda bu konuya değinen Başkan Toçoğlu, yalnız kalsa da kat sınırlamasına direneceğini vurguladı.

"Yalnız kalsak da kat sınırlamasına direniyoruz"
Toçoğlu, "Depreme en büyük hazırlık sağlam zeminlerde sağlam yapılar inşa edilmesidir. Burada en büyük mesele kat sınırlamasıdır. Sakarya Türkiye’ye örnektir. Burada yeşil alanlarıyla, geniş yollarıyla, estetik mimarisiyle, insanların gökyüzü ile irtibat kurmasıyla en özel şehirler arasında yer alıyoruz. Yeni bir şehir çıktı ortaya. Çok katlı binaların olmadığı harika bir şehir çıktı ortaya. Kat sınırlamasına tepkiler aldık ama buna her zaman direndik ve direnmeye devam ediyoruz. Bu konuda bazen yalnız kalsak da bunun arkasındayız. Toplanma alanlarımız da belli. Kentpark, Kent Meydanı, Yenikent Park, Korucuk Park." dedi.

Düzce'de de yüksek kat baskısı var
Düzce'de ise 3 olan kat imar izni bugün bazı bölgelerde 4 ve hatta 5 kata kadar çıktı. Konuralp bölgesinde ise 40 katlı binalar telaffuz edilir oldu. Eski Başkan Mehmet Keleş döneminde belediyeden yüksek katlı binalara yeşil ışık yakan açıklamalar geldi. Ancak bir süre önce başkanlık koltuğuna oturan Dursun Ay yüksek katlı binalara taviz vermemek de kararlı olduğunu verdiği demeçlerle ortaya koydu. 1999 yılında iki kez büyük yıkım yaşayan Düzce'nin 1. derece deprem bölgesinde olması deprem riskini ortaya koyarken, kat sayısının giderek esnetilmesi inşaat kesimini mutlu etse de çoğu siyasi ve STK temsilcisinden tepki alıyor. Zemin sağlam olduğu sürece çok katlı binalar yapılabileceği savunması da kabul görmüyor. Sakarya'da olduğu gibi Düzce'de de yüksek kat baskısına artık taviz verilmemesi isteniyor.

Haber:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (11)
Bekle 4 yıl önce
Mecbur bekleyip az katlı evler varken depremde ne olacak bakılsın. O na göre sonra karar verilir. Japon politikacıların çıkarcılığı ve sahtekarlığı var. O kadar beğenilcek yanlarıda yok.
Elhamdülillah Müslüman 4 yıl önce
Japonyada hükümet bir terslik olunca benim yüzümden diye istifa ediyor.Bı.Müteahhit nerden çalsam hangi yetkiliye şu hediyeyi şu rüşveti versemde yaptığım kaçak durum lara göz yumsa diyen zihniyet bizdeki.Elhamdülillah müslümanız .
vebal 4 yıl önce
deprem geliyor.bi 10 senesi var.Bu izni verenin kendileri kalır enkazdada çıkamazlar.
mühendis 4 yıl önce
Günümüz teknolojisinde çok katlı bina yapmak mümkün 4 katta olur 5 katta olur. 15 katta olur. İdare denetim ve teknik önemli bu konuda. Bu konularda çok zayıfsız.
Can . D 4 yıl önce
DÜZCEMIZ MODERN OLACAKSA GÖGDELEN YAPACAKSIN DEMIR GIBI SAGLAM YAPACAKSIN YOK DEPREM BÖLGESIYMIS JAPONYADA DEPREM BÖLGESI ADAMLAR YAPIYO HERGÜN SALANIYO BINALAR YERLE BIRMI OLUYO DÜZCEMIZDE 2 VEYA 4 KATLI BINALAR YERLE BIR OLDU NIYECÜRÜK
Yuri 4 yıl önce
Düzce de 4 kata izin verenlerin ya akli dengesi yerinde değil yada IQ su düşük. Bunun vebalini nasıl ödeyecekler merak ediyorum.
ver Allah ver :) 4 yıl önce
4 kat yetmez 5 10 20 kat ver Allah verr :)) önemli olan sağlam binalar yapmak katın önemi yok. ama siz hem malzemeden çalın hem yanlış zemine yapın sonra deprem olunca vay efendim afet oldu. sen önce tedbirini al! işi EHLİNE verin her yerde
Can . D 4 yıl önce
YÜKSEK BINALARI SAGLAM YA DEMIRDEN CIMONTODAN CALMA YAPIN 70 KAT DÜZCEMIZDE 4 VE 5 KAT VAR BINALAR DEPREMDE NE OLDU HE YERLE BIR OLDU NEDEN COK ESKI DEMIR DEN CAL CIMONTODAN MIDYE KABUKLARI CIKAR BASKAN SEN NASIL BUNLARI GÖRMESSIN HE
Can . D 4 yıl önce
HANGI CAGDA YASIYORSUNUZ DÜSÜNCEYE BAKARMISIN JAPONYA DAKI BELEDIYE BASKANINDA AKILMIYOK HE 80KAT YAPIYOLAR ORASI DA DEPREM BÖLGESI AKILI OLUN DÜZCE BÖYLE GIDERSE KÖY OLARAK KALACAK YÜKSEK BINA YI YAP AMA DEMIRDEN CIMONTODAN CALMA BASKAN
büyünce ne olacak? 4 yıl önce
Küçük güzel bir şehir olarak kalsa ne kadar iyi olurdu. Şehir ne kadar büyüdükçe, o kadar sorun trafik ve dert demektir. Civar köylerin belediyeye dahil edilmesi ayrı bir dert zaten. Keşke Düzce bu halde kalsa.
ozkan1299 4 yıl önce
Japonya'daki müteahhit ler önce parayı değil sağlamlığı,güvenliği ve onurlarını düşünürler onun içindirki dünyanın en onurlu ve dürüst toplumlarından biridir Japonya..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın