Düzce'nin Karahacımusa Mahallesi, geçmişteki bir kaymakamın kararıyla isim değişikliğine uğramıştı. Mahallenin asıl adının Karacahacımusa olduğunu söyleyen mahalle sakinleri eski isminin tekrardan almasını talep etti.

1864 yılında Kafkasya'dan gelen Kafkas göçmeni Osmanlı döneminde yerleşmiş olan Hacı Musa Efendi'nin adını taşıyan mahalle, zamanla Karaca deresinden esinlenerek adını almış. Ancak geçmişteki bir kaymakamın kararıyla isminde değişikliğe gidilerek "Karahacımusa" haline döndürülmüş.  

Mahalle Muhtarı Hanife Gür, Öncü Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Muhtarla Konuşuyorum” programında mahallenin asıl adının Karacahacımusa olduğunu dile getirdi.

3-117

“TAPU KAYITLARIMIZDA DAHİ ESKİ ADINI TAŞIYOR”

Mevcut tapu ve kadastro kayıtlarında bile Karacahacımusa olarak geçtiğini savunan Mahalle Muhtarı Gür ve vatandaşlar şunları söyledi: “Muhtar Hanife Gür: Bizim mahallemizin adı aslında Karacahacımusa ama depremden sonra bir kaymakam bey Karaca mahallesi ile isminiz karışıyor diye Karahacımusa diye değiştirildi. Oysaki Hacı Musa Efendi, sarışın, çakır gözlü, babayiğit, okumuş bir kişiliğe sahip. Kafkas göçmeni Osmanlı zamanında 1864'lü yıllarda girmiş. Kafkasya’dan gelirken aynı boyutta aynı küvette okumuş Musa adında 2 kişi gelmiş ve Düzce'ye yerleştirilmiş. Bir Hacı Musa Çınarlı köyüne verilmiş diğer Hacı Musa, Karaca mahallesine getirilmiş. Karaca deresi geçiyor bizim mahallemizin içinden Karaca ismini oradan almış. Ama dönemin mevcut kaymakamı Karaca mahallesi ile her şey karışıyor diye Karahacımusa olarak değiştirmiş oysa adam mezardan çıksa ''Ben kara mıyım?'' diyecek. Bizim gönlümüz ister ki eski adımıza dönelim. Tapu kayıtlarımızda, kadastro kayıtlarımızda, şuandaki mevcut tapu kayıtlarımızda dahi Karacahacımusa diye geçer. Hatta Karacahacımusa mahallesine çevirelim diye sayın belediye başkanımızdan yaptığımız mahalle toplantılarında da talep etmiştim. İnşallah meclisimiz bu yönde güzel karar verir diye düşünüyorum.

Havva Keskin: karahacımusa mahallesi ilk ismi olan "karacahacumusa" adına geri dönsün. Çünkü çoğu insanda tanımıyor burayı. Tarif ederken zorlanıyoruz eski ismine dönerse daha iyi olur.”

PROGRAMIN TAMAMINI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...