Düzce CHP 1. sıra milletvekili adayı Talih Özcan, seçim çalışmalarına hız kazandırırken köy ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Millet İttifakı adayları Talih Özcan, Aslıhan Akbal Tüysüz ve Jale Uzunhasan, Esmahanım ve Melenağzı köylerine ziyaret gerçekleştirirken köylüler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 11.08.36 (1)

Köylüler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan Talih Özcan iktidara geldiklerinde hayata geçirecekleri tarım politikalarından söz etti. Miting havasında geçen görüşmede Talih Özcan, her zaman çiftçi ve köylülerle birlikte çalışacaklarını söyledi. Küçük bir zümre dışında toplumun tüm kesimlerinin, ekonomik buhran başta olmak üzere onun tetiklediği gıda ve diğer krizler tarafından kuşatıldığını ifade eden Özcan, ‘İktidarın politikalarıyla orta sınıf yok edildi’ dedi.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 11.08.35 (2)

ELİN OĞLU KAZANIYORDA, BİZ NEDEN KAZANAMIYORUZ?

Özcan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Fındığı üreten dünyadaki bir numaralı ülkeyiz. Elin oğlu bizim fındıktan milyar dolarları kazanıyor ama bu fındığı üreten Karadenizli kazanamıyor. Nasıl oluyor da elin oğlu kazanıyor, biz kazanamıyoruz? Madem her şey dolara bağlanıyor, bu fındığı da o zaman dolar yapalım. Kilosu 4 dolar. Bunun büyük bir kısmı yüzde 90’ı ihraç ediliyor. O zaman 4 dolar yaparsın sabit fiyat olur dolayısıyla üretici de her yıl ne kadar kazanacağını bilir. Fındık fiyatı 4 doların altına düşmeyecek. Bunun için de taban fiyatı açıklamasını beklemeye gerek yok.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 11.08.37 (1)

Çiftçiyle beraber çalışacağız. Yemi, gübreyi, enerjiyi yerinde üretecek eko-sistemler kurulacak. Gıdanın ucuzlamasını sağlayacağız. Gerektiğinde, tarımsa faaliyetleri sübvanse edeceğiz. Süt üreticisi de et üreticisi de zarar etmeyecek.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 11.08.36

Bizim sistemimizde çiftçi malını, mahsulünü verdiği an parasını alacak. Üretirken devleti yanında görecek. Bu da hemen vatandaşın mutfağına yansıyacak.”

HABER- NALAN TAYYAR