Ak Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilen AK Parti Olağanüstü Genel Kongresini Öncü Haber’ değerlendirdi.

Şengüloğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tabii olağanüstü kongreler her zaman heyecan verici olur. Yani normal seyrin dışında bir olay olduğu zaman insanlar da tabii ciddi manada merak uyandırır.

Şunu gördük, mesela daha önce siyasette yer almamış, çok değişik isimlerin, değişik bakış açısıyla MKYK’ya girdiğini gördük. Bu isimler de bizde de işin doğrusu ciddi heyecan uyandıran isimler oldu. MYK’da çok fazla bir değişiklik yok ama zaten işleyişi bilen, güçlü bir ekip var orada. Bir iki ufak değişiklikler o da devam ediyor.”

8-11

Öncü Haber Mikrofonuna özel açıklamalarda bulunan Şengüloğlu, partisinin seçim sürecine ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çalışmaların hızlı bir şekilde başlatıldığını ifade eden Şengüloğlu Yerel Seçimlere İlişkin “Tabii bundan sonraki süreçte yerel seçim hazırlıklarından işte başlama süreci bundan sonra bu sürece hazırlık yapacağız. Ama gördüğüm en kalabalık, en coşkulu bir kongreydi. Yani bütün kongrelerde gidip orada yer almış birisi olarak söylüyorum bunu. Çok ciddi bir katılım Türkiye'nin her yerinden insanlar vardı. Ve insanların hakikaten coşkusunu orada ortak olmamak elde değildi. Hakikaten çok mutlu oldum orada o coşkuyu görünce.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan konuyu kendisinin hazırlayıp sunduğu Yorumluyorum programında gündeme taşıyan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Akçakoca Vilayetler Evi’nde çalışan 4 işçinin işten çıkarıldığını duyurdu.

Ünsal konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Eski Düzce Valisi Cevdet Atay’dan önce Zülküf Dağlı döneminde hızlandırılan ve hizmete giren Akçakoca’da bir vilayetler evi var. Akçakoca Kalkın köyünün mücavir alanında bir yer. Kamu personeli, mülki idareciler ve üst düzey bürokratlar fırsat bulabilirlerse tatile geliyorlar, güzel de bir yatırım. İnşaat yapılırken ‘Bizim insanımız da burada çalışsın.’ denilmiş, uygun görülmüş. Personel atamaları da Sayın Cevdet Atay döneminde yapıldı. 4 Akçakocalı var, isimlerini söylemek çok uygun değil. Diyarbakır Vilayetler Evi’ne 29.09.2023’te görevlendirme yapılıyor. Çalışanlar ve aileleri AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ve AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk’e, ‘Bu nasıl bir şey biz asgari ücretle çalışıyoruz, Diyarbakır’da ne yapacağız?’ diye söyleyerek iletiyor. Öztürk’ü arayıp konuya vakıf mısınız diye sorduğumda, Vilayetler Birliği Başkanı’nı arayıp, ‘Akçakoca 2023 senesinde zarar etti, 2024 senesindeki sezona kadar geçici görevlendiriyoruz.’ dedi. Görünen tablo bu.

Vilayetler Birliği’ne yeni müdür gelmiş, yeni genel müdür atanmış. 05.10.2023’te 4 arkadaşa, ‘Görevlendirdiğimiz yere gitmediniz.’ denilerek çıkış verilmiş. Görevlendirme, ‘Çekin gidin.’ demek. Sonra geçici görevlendirme olmuş ama Akçakocalı asgari ücretle çalışan arkadaşları göndermişler. İdareci ve iradeci meseleye vakıfsa huzur ve mutluluk olur.

“Siyasetin işi bu işi çözmek”

 

Kusurluysa telafi edilir, kasıtlıysa tahammül edilemez. Siyasetin işi bu işi çözmek. İl başkanı biliyor, milletvekili biliyor, Ayşe Hanım’a da söylemişler, Ayşe Hanım’a tam anlatılsaydı orta yol bulunurdu.

Sonra, ‘Diyarbakır olmasın, Nevşehir olsun.’ denilmiş. Türkiye’de kaç tane Vilayetler Birliği’nin tesisi var, hepsinde böyle mi yapılıyor? Gitmedikleri için 4 insanın kışta ekmeğiyle oynandı. Bunun bir orta yolu yok muydu? Siyasetçi ne zaman işe yarar? Adamlık ve erdemlik sürekli yaşanamaz, yaşanırsa adamlığın anlamı olmaz. Ömründe en çok 10 kez yaşadığın olaylara karşı adamlık ve erdemlik göstermek zorunda kalırsın. Siyasetçi de bu zamanlar için lazım. Bunun çözülmesi lazım. Bu vatandaşlar işten çıkarıldılar. Şengüloğlu bu konuyu biliyor. ‘Sayın Vali’mize söyledik, çalışma yapacak.’ Vatandaş işten çıkarılmış Ey Şengüloğlu. Kına zamanı lazım kına sonra lazım değil.

 

“Bu 4 insan ne olacak?”

KEŞİR: 20 YILDIR BU ŞİARLA HİZMET ÜRETTİK KEŞİR: 20 YILDIR BU ŞİARLA HİZMET ÜRETTİK

 

4 kişinin çıkarılmasına bakmıyorum. Siyasetçinin etkin, çözüm üreten noktada olamamasını anlatmaya çalışıyorum. Bu soruna bir çözüm üretilemiyorsa o zaman aldığınız maaş, kullandığınız yetki, yüklendiğiniz maneviyatın yükü ağır olur. ‘Kendi başını bağlayamayan gelin başı bağlarmış.’ denilir ya, 4 kişinin kaderine ve kendi yöresindeki insanına bir orta yol bulamayan siyasi irade bu memleketi şekillendirecek. ‘Etkili kişinin yetkisizliği, yetkili kişinin etkisizliği vardır orada iş bereketsizliği.’ deniliyor. Bereketsiz bir iş var Düzce’de. Bir kasıt olduğuna inanmıyorum, kusur var, biraz cehalet var, biraz olayı bilmemek var. Ama Ayşe ablaya doğru anlatsaydınız ya. Orta yol bulunurdu. Her şeyi anlatıyorsunuz bunu da anlatsaydınız. Bu 4 insan ne olacak?

Sezona kadar geçici görevlendirildiler gitmediler, tamam. Sezon başladığı zaman kimi alacaklar işe? 2024’te bu işin takibini yapacaklar mı? Sizi kandırdılar mı? Takip edin. Eksik konuşabiliriz, cahillik bizde olabilir. Ama 2024’te sezon başladığı zaman buraya kaç personel alınacak, eylül ayında başka yere gönderilecekler mi? Ayvalık’taki veya Türkiye’nin muhtelif bölgelerindeki Vilayetler Evi’nde nasıl iş yapılıyor? Necmi Hoşver, Allah sana hayırlı uzun ömür versin. Sen şu an milletvekili olacaktın, burada böyle bir tasarruf yapılacaktı, mümkün değil. Öğrenecekler, matematiğin okulu var, siyasetin okulu yok. Siyaseti ve yaşamı yaşarken öğreniyorsunuz.”

 

ŞENGÜLOĞLU: “Vali Bey'e ilettik. Vali Bey'in gerekeni yapacağına inanıyoruz”

Bunun üzerine Öncü Haber’e konuşan Şengüloğlu bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şimdi geçen öğrendim bu süreci. Bu işle ilgili Vali Bey'le de görüştük konuyu hani bize söyledikleri kadarıyla kendimiz biraz araştırdık. Biz de Vali Bey'e ilettik. Vali Bey'in gerekeni yapacağına inanıyoruz bu konuda.”

Haber – Ahmet Çelik

Kameraman – Emirhan Töngel