Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren haber geçtiğimiz Salı günü gelmişti. 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 2 deprem felaketi nedeniyle verilen aranın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu geçtiğimiz Salı günü yeniden toplandı. TBMM’nin ilk gündem maddesi ise EYT oldu. EYT Kanun teklifinin Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından, Düzce’de emeklilik hakkı kazanan binlerce kişi soluğu Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) önünde aldı.

Her dakika artan yoğunluk nedeniyle SGK İl Müdürlüğü kurumun bahçesinde bulunan kamelyada EYT’lilerin başvurularını aldı.

DSC_0050-1

Yılarca bekledikleri EYT kanun teklifinin TBMM’den geçerek yasalaşmasının ardından SGK’nın önünde başvuru yapan emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar, mutluluklarını Öncü Haber mikrofonuna paylaştı. Bazı vatandaşlar Nisan ayı içerisinde alacakları ilk emeklilik maaşlarını depremzedeler için AFAD’a bağışlayacaklarını ifade etti.

“EYT bizim için kazanılmış bir hak”

DSC_0086

Emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar, EYT’nin kazanılmış hakları olduklarını ifade ederek, “EYT bizim kazanılmış hakkımızdı. Bunda emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhur ittifakına ve tüm milletvekillerine teşekkür ederiz.  Biz yıllardır EYT’nin çıkmasını dört gözle bekliyorduk. Emekli olduktan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Aldığımız ilk maaşımızı depremzede vatandaşlarımız için AFAD’a bağışlayacağız” diye konuştu.

“Emekli oldum ama iş hayatına devam edeceğim”

DSC_0082

EYT ile birlikte emeklilik hakkı kazanan Savaş Yılmaz,  iş hayatına devam edeceğini kaydederek, “Gerçekten kazanılmış bir hak olduğunu herkes biliyordu. Bunun mücadelesi sosyal medya platformlarında ve federasyonlarda verildi. İyi bir sonuca ulaşıldığını düşüyorum. Herkese hayırlı olmasını diliyorum. 01.11.1996 sigorta girişliyim. 26.5 sene oldu. Bunun üzerine tabii ki bu sürece kadar geldik. Normal şartlarda 99 öncesi girişliler biliyorsunuz 25 yıl ve 5000 gün prime tabilerdi. Primde kademeleri olan emekliliği geciken arkadaşlarıma -buna eşim de dahil- biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum. 99 öncesi koşulların hepsine uyulmadı. Ama olsun bu da bir kazanım. 23 yıllık depremle gelen bir yarayı yine depremle düzeltmek de gerçekten büyük bir başarı. Bu konuda da hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum. Tabii ki mevcut koşullar dahilinde çalışabildiğim kadar çalışmayı düşünüyorum. Çünkü emeklilere aylık bağlama oranları malum düşük olduğu için bu yüzden de çalışma zorunluluğu var ama hükümetin de bu konuda getirmiş olduğu kolaylıklar var, bunu da takdir ettik. Çalışma hayatına yine aynı iş yerinde devam etmek koşuluyla sigorta priminin %5 düşürülmesi gibi bir hak da tanıdılar sağ olsunlar. Bunu da gerçekten iyi ve olumlu bir görüşme olarak görüyorum” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI