İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, katıldığı “Güne Merhaba” programında, Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstünel’in sorularını yanıtladı.

“Özlü’nün doğru yaptığı ve yanlış yaptığı işler de var”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün 4 buçuk yıllık çalışma performansını değerlendiren Er, 21:40: “Düzce'nin 4 buçuk senesine baktığımızda doğru yaptığı işlerde, yanlış yaptığı işlerde olan bir Belediye Başkanı Faruk Özlü. Ama yanlışları, doğrularından fazla olan bir Belediye Başkanı kendisi. Mesela vaatleri açısından baktığımız zaman, 2019 yılında çok güzel bir propaganda süreci yürüttü. Bu yüzden ben kendisini de seçimlerden sonra tebrik etmiştim, çok güzel bir süreç yönettiği için. Topluma çok enteresan beklentiler vererek, marka değerini de doğru kullanarak, iktidar partisinde Bakanlık yapmasının imajını da doğru kullanarak çok güzel bir süreç yönetti ve seçimleri de kazandı. Ben özellikle vaatler noktasında, çok ciddi başarısızlıklarla da karşılaştığımızı ben defalarca dile getirdim, bu yüzden kızar bana çok. Ama birilerinin kalkıp bunları söylemesi lazım, ben de bu konuyu hiç kişiselleştirmeden, bir muhalefet partisi İl Başkanı olarak söyledim ve söylemeye de devam edeceğim. Yani Faruk Bey, verdiği vaatlerin önemli bir kısmını gerçekleştirememiştir. Toplumun ve Düzce'nin yapısal, köklü sorunlarını çözememiştir, futbol tabiri ile orta sahada top çevirmektedir Faruk Bey. Tabii ki verdiği önemli hizmetler var; mesela İtfaiye binası ve teşkilatını yenilemesi gerçekten çok büyük hizmetti, Düzce açısından. Çok fazla gündeme gelmiyor, ama tıbbi atık depolaması çok doğru bir süreçtir. Mali disiplin açısından da ben belediye de doğru işler yaptığını görüyorum. Ama bu biraz sayın başkanın bürokrat kimliği ile sınırlı kalıyor. Ben uzun süre bürokraside görev almış insanların başarılı siyasetçi olacaklarını düşünmüyorum, bu benim kendi fikrim ve kimse üzerine alınmasın. Çünkü o perspektif sınırlı kalıyor, orada biraz vizyon ve cesaret giriyor devreye. Düzce'nin farklı dinamikleri var, o farklı dinamikleri bürokratik anlayışın biraz dışına taşırırsak, Düzce'yi başarıdan başarıya koşturabiliriz” dedi. 

Ekran Alıntısı-34

“Kendisinin yapmadığı işleri, kendisine mal ediyor”

45 MİLYON EURO İÇİN KOMİSYON ÖDENDİ Mİ? 45 MİLYON EURO İÇİN KOMİSYON ÖDENDİ Mİ?

Özlü’nün Düzce Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından yapılan yatırımları kendisine mal ettiğini ileri süren Er, “Mesela bu son yaz, önümüzde seçimler var. Bu son dönemde Düzce'nin hangi sorunları çözülebilmiştir? Hava kirliliği sorunu çözülmüş müdür, trafik sorunu çözülmüş müdür, kentleşme sorunu, yapı stoku sorunu çözülmüş müdür? Tabii bunlar kolay işler değil, ben de bunun farkındayım bunun. Ama ben bunu biraz Faruk Bey'e mal edebilirim, çünkü Faruk Bey kendisinin yapmadığı işleri de kendisine mal edebiliyor. İl Özel İdaresi'nin, Valilik'in ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın; Düzce'ye yapmış olduğu hizmetleri, 'Ben yaptım' diye topluma mal ediyorsa, benim de böyle bir hakkım olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“4 buçuk yılda Düzce’nin daha büyük sorunları çözülebilirdi”

Başkan Özlü’nün seçilmesinin ardından, Düzce halkının kendisinden büyük beklenti içerisinde olduğunu kaydeden Er, “Düzce'de 4 buçuk senede çok daha büyük yapısal sorun çözülebilirdi. Faruk Bey'in, Düzce siyasetindeki varlığı yaklaşık 10-12 senedir. Benim beklentim, onun ilk yıllarında Düzce'den belli markaların öne çıkartılmasıydı, ben kendisini bu noktada eleştirebilirim. Yani bu kadar ciddi ve pratik bir kariyere sahip olan birisinin yedek parça kapsamında, Düzce'de bir civata dahi üretilmiyorsa, ben bunu tenkit ederim” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI