İYİ Parti Düzce Teşkilatı’nın AK Partili Boğaziçi Belediyesi sınırları içerisindeki Şekerpınar Mahallesi’ne kilit parke taşı yardımı yaparken konuyla ilgili yapılan ‘Belediye talep etti’ açıklaması iki parti arasında gerilime neden olmuştu.  Boğaziçi Belediyesi ve AK Parti Teşkilatı’ndan yalanlama ve ‘siyasi şov ve algı operasyonu’ açıklamaları gelirken MHP İl Başkanı da İYİ Parti’yi ‘samimiyetsizlikle’ suçlayarak kilit parke yardımının altında başka amaçların yattığı yorumu yapmıştı.

‘Bizim problemimiz insanlarla değil, biz düzenden rahatsızız’

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Cumhur İttifakı ile tartışmaya dönen konuyla ilgili ilk kez Öncü Haber’e konuştu. Er, kişilerle değil sistemle dertlerinin olduğunu belirterek, “O eleştirilerin neden yapıldığını çok net anlayabiliyorum ben. Çünkü bizim arkadaşlarımızla beraber sürekli dile getirdiğimiz bir konu var. Biz insanlarla uğraşmak ve boğuşmak istemiyoruz. Biz İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak yeni, heyecanlı, azimli insanları bir araya getirerek siyaset üretme perspektifine sahibiz. Bizim problemimiz insanlarla değil, biz düzenden rahatsızız. Bu adaletsizliğin bu haksızlığın alıp başını yürüdüğü sistemi değiştirmeye yönelik her siyasetçinin motivasyona sahip olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

‘Polemikte değil hizmette yarışalım, vatandaş kazansın’

Siyasilere ‘Polemikte değil, hizmette yarışalım’ çağrısı yapan Er, “Dolayısıyla bahsi geçen şahısların söylemleri kendilerini bağlar. Ben onlarla alakalı bir şey söylemek istemem. Ama samimiyet tanımını öğrenmek isterim. Samimiyetsizlik ne demek? Bunlar ağızdan kolay çıkan kelimeler. Bunun altını da doldurmak lazım. Ben isterim ki beyefendilerle hizmette yarışalım, vatandaş kazansın. Polemiklerin kimseye faydası olmaz. Ben bahsi geçen hizmetle alakalı hiçbir açıklama yapmadım, bundan sonra da yapmam. Sadece beyefendileri hizmette yarışmaya davet ederim.” diye konuştu.

‘Talep olduğu için Şekerpınar’dan başladık’

İl genelinde ihtiyaç olan her noktada çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizen Er, “Basının karşısına çıkıp söylemlerde bulunmak en doğal haklarıdır. Ama benim şahsın açısından bir şey ifade etmez. Ben kafamdaki planı yapmaya devam ederim. O sadece Boğaziçi’nde Şekerpınar’la sınırlı olan bir çalışma değil. Düzce’nin tamamını kapsayan bir çalışma. Sadece gelen talep doğrultusunda oradan başlandı. Bunu başka yere çekmenin çok manası yok. Polemiğe de gerek yok. Sadece şunu söylemek isterim. Biz bütün Düzce için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘İYİ Parti’nin ‘Biz de varız’ demesi rahatsız etti’

İYİ Parti Düzce Teşkilatı’nın çalışmalarının mevcut sistemi rahatsız ettiğini savunan Er, “Vatandaşlarımızın şunu bilmesini isterim. Mevcut sistemi ve sistemin aktörlerini de rahatsız eden bu. Eskiden bir talep oluştuğu zaman bu talebin geldiği yer de nasıl karşılanacağı da belliydi. Fakat Düzce siyasetine yeni bir nefes gelmiştir. İYİ Parti Düzce Teşkilatları bu işin içinde biz de varız demiştir. Eğer vatandaşın herhangi bir talebi uzun süre karşılanmıyor ve böyle bir ihtiyaç oluşmuş ise biz bu işe talibiz. Çözüm üretmeye talibiz, polemik üretmeye değil.” dedi.

‘20 senedir bu hizmetler gelmezken neden şimdi gelmeye başlamıştır?’

Eleştiren isimlere ’20 yıldır neden bu hizmetler yapılmadı?’ diye soran Er sözlerine şöyle devam etti:

“Bugüne kadar kamuoyuna yansıyan ve yansımayan birçok hizmet üretme şansımız oldu. Bu üretilen hizmetlerin tabanında bir ihtiyaç yatıyor. Kimse ihtiyaç olmayan bir konuda hayal dünyasında yaşayıp hizmet üretmez. Bundan sonrası için de Düzce’nin neresinden olursa olsun gelecek her taleplere ilgilenmeye ve o talebi karşılamak için eliminden geleni yapmaya hazırız. Sanırım bu perspektif müesses nizamı rahatsız etmiş olabilir. ‘Bundan önce böyle bir şey yoktu. Nereden çıktı bu arkadaşlar? Ne kadar rahat bu memleketi yönetiyorduk. Biz var diyorsak var, yok diyorsak yok oluyordu bu memlekette’   Ama artık bu düzen değişmeye başladı, değişmek zorundadır zaten. Türkiye Cumhuriyeti zengindir. Bizim memleketimizin imkânı çoktur. Mühim olan imkânları doğru noktalara kanalize edecek bir ekiptir. Bundan önce de 20 sene İstanbul ve Ankara belediyeleriyle 15 sene Bolu Belediyesi’ni yöneten insanlar da bellidir. Burada sorulması gereken 15-20 senedir bu memlekete bu hizmetler gelmezken neden şimdi gelmeye başlamıştır? Ki biz bunu da tek başımıza yapmıyoruz. Özellikle ağaç ve peyzaj projesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin bize İBB’de ciddi katkısı vardır.”

‘Bu düzen değişmek zorunda’

Polemiğin olduğu yerde olmayacaklarının altını çizerek çalışmaya devam edeceklerinin mesjaını veren Er, “Bu düzen değişmek zorunda. Bu düzenin değişmesi için de doğrulardan ayrılmadan, siyasi ahlak çevresinde polemiklere hiç girmeden biz çalışmaya devam edeceğiz. Beyefendiler bizim gibi yaparlarsa başımız üstüne. Ama hizmetlerden ziyade polemiklerle siyasete çerçeve girmek isterlerse biz o çerçevenin içinde yokuz. Bundan önce de yoktuk bundan sonra da olmayacağız.” diye konuştu.  

HABER: Mehmet GÜNESEN