DSC_0051

DSC_0053

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu miting yapmak üzere Düzce’ye geldi.

DSC_0123

Coşkulu bir kalabalık eşliğinde gerçekleştirilen mitinge Kılıçdaroğlu ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise sonradan dâhil oldu.

DSC_0068

DSC_0061

DSC_0174

Saat 15’te başlaması planlanan miting 15.30’da başladı. İlk olarak sahneye çıkan İmamoğlu, Düzce halkına hitap ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı tahmin edilen mitinge katılanların çoğunun şehir dışından geldiği gözlemlenirken, CHP’nin Düzce’deki en kalabalık mitinglerinden biri gerçekleşmiş oldu.

“Ben Düzce'nin sorunlarını çok yakından takip ediyorum."

Düzce'yi kendine çok yakın hissettiğini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kendimi buraya çok yakın hissederim, doğduğumun yörenin coğrafyasını taşır, burada heyecan duyuyorum. Düzce’nin insanını da seviyorum çünkü Düzce farklı kültür ve insanların, memleketimin her yöresinden, etnik kökeninden insanının olduğu yer. Memleketin harmanı burası! Düzce her davranışıyla örnek şehirlerimizden birisi! Ben Düzce’nin sorunlarını çok yakından takip ediyorum, biliyorum. Çünkü Düzce ile sadece siyasi bir bağım yok, aynı zamanda İstanbul denilince Melen Çayı gelir. Melen Çayı ve havzasına yoğun bir çabalarla ciddi bir çalışma başlattık. Çayı kirleten bütün unsurları toplayan proje yürütüyoruz. Burada Melen havzasını yönetmek üzere önemli bir merkez açılışını yaptık. Melen Çayı'nı korurken sadece Melen’e bir altyapı yatırımı yapmayacağız, aynı zamanda Melen’i kirleten bütün unsurları rehabilite edeceğiz. Melen’i kirleten bütün atık suları toparlayıp arıtarak temizleyerek, Karadeniz’e aktaran bir sistemi bitirmek üzereyiz. Dolayısıyla tabiri caizse İstanbul’un bir eli Düzce'de olacak. İstanbul’un, Düzce'de bu katkıları sürerken gözü kulağı da yine burada" dedi.

"Daha bize milliyetçilik dersi verecek kişi anasından doğmadı."

DSC_0133

İmamoğlu’nun ardından sahneye çıkarak Düzceliler’le buluşan Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu:

"Bizi zaman zaman 'Yok masanın altında, yok masanın üzerinde, yok masanın yanında' diye terör örgütleriyle bağlantımız varmış gibi bizi dillendiriyorlar. CHP’nin 6 okundan birisi milliyetçiliktir. Daha bize milliyetçilik dersi verecek kişi anasından doğmadı aynen rahatlıkla söyleyeyim. Terör insanlık suçudur, kimden nereden gelirse gelsin hep beraber mücadele edeceğiz" dedi.

DSC_0152

"Komşularımız ile barış ve huzur içinde yaşayacağız"

"Özgürlüğün bütün kapılarını açacağım size" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadınlar ve gençler bu ülkeye demokrasi ve bereketi getirecek. Mutfaklarda yangın var, sarayda yok. Hiç meraklanmayın, benim saraylarda oturmak gibi bir düşüncem olmadı ve olmayacak. Eğer bir yere gitmem gerekiyorsa evime gideceğim, mütevazı bir evim var mutfağımı hepiniz biliyorsunuz. Herkesin evinin mutfağının bereketli olmasını isterim. Saraya değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün mütevazi köşküne gideceğim. Gençler size bir sözüm daha var; sınıra giden askerlik yapanlar orada tabela görürler 'Hudut namustur' derler. 'Huduttan Türkiye’ye kimse elini kolunu sallayarak gelemez' demektir bu. Şimdi size bir sözüm var, 3 milyon 600 bin Suriyeli kardeşimizi 2 yıl içerisinde o huduttan Suriye’ye uğurlayacağız. Sadece Suriyeliler değil, Afganları da göndereceğiz. Hiç endişe etmeyin biz önce halkımızı, milletimizi düşünürüz. Dolayısıyla dış politikamızı 180 derece değiştirip barış eksenli yapacağız. Barış içinde hareket edeceğiz. Komşularımız ile barış ve huzur içinde yaşayacağız" diye konuştu.

DSC_0121

DSC_0103

DSC_0203

DSC_0219

Haber – Ahmet Çelik