Şengüloğlu, AK Parti İl Başkanlığı görevinden aday adayı olmak için istifa eden, ancak adaylık listesine giremeyen Mustafa Keskin ile ilgili soruya ise, “Tabii insan nefis taşıyor, o görev olmayınca illa ki üzülmüştür” diye cevap verdi.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kala, Düzce’de siyasettin nabzı Öncü TV ekranları, 100.2 Radyo Öncü ve Radyo Kent’e atmaya devam ediyor.  Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasında” programının Cuma günü yayınlanan son bölümüne konuk olan AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, seçim çalışmalarından, milletvekili adaylarına, adaylık listesine giremeyen aday adaylarından, siyasetteki hedefine kadar, kendisine yöneltilen birçok soruya cevap verdi.

DSC_0017

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Seçimlerine yönelik, “Düzce’de 3-0 yapacağız” diyerek iddialı konuşan Şengüloğlu, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Adayı Ayşe Keşir’e yönelik eleştirilere de cevap verdi.

“Ayşe Keşir Düzce için büyük bir şans”

Ayşe Keşir’in Düzce için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Şengüloğlu,  “Bizim milletvekili adaylarımız şöyle söyleyeyim; kamuoyunda gerçekten yoğun teveccüh gören isimler. Şimdi zaten Ayşe hanımı biz hepimiz biliyoruz, milletvekillerimiz içerisinde Ankara’ya açılan bir kapı. Yani herhangi bir bakanla bir işimiz olduğu takdirde bakanlıkta üst düzey görevlerle işimiz olduğu takdirde, bazen vatandaşlar tarafından, çeşitli talepler geliyor bunlara bakan yardımcısı düzeyinde çözülmesi gereken işler geliyor. Bunlarla alakalı Ayşe Hanım inanılmaz bize yardımcı oluyor. Böyle bir gücümüz var, diğer il başkaları bana şu ifadeyi kullanıyor; ya ne kadar şanlısın yani kadın kolları başkanın bir milletvekilin var. Bütün işlerini hallediyordur diye söylüyorlar. Biz bazen elimizden gittiği zaman, değerlilerin değerli olduğunu anlıyoruz. Elimizdeyken bazen anlamaya biliyoruz, bu anlamda Ayşe Keşir Düzce için büyük bir şans. Bizi bir adım öteye taşıyanlardan biri Ayşe hanımdır, kesinlikle. Ercan Öztürk’e gelelim. Ercan Bey biliyorsunuz yıllardır Sosyal Yardımlaşma Vakfında çeşitli görevlerde bulunmuş, belli bir süre Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü yapmış, akabinde de son iki buçuk senedir Aile Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü görevini yürütmüş, bir kardeşimiz abimiz. Yaptığı görev gereği dezavantajlı grup dediğimiz, devletimizin kucak açtığı, derdine derman olduğu bir yapılanmanın başındaki abimiz. Bütün kapılara girmiş, ben şuna şahit oldum. Şimdi gidiyoruz evlere, Ercan beyi tanıyanlar oluyor, Ercan abi hoş geldin diyorlar. Ercan Müdürüm demiyorlar, aradaki samimiyetten kaynaklı. Ercan bey görevini içinden gelerek yapmış, dualar almış ve bunun neticesinde rabbim ona bu adaylığı nasip etti” diye konuştu.

“CHP Düzce’ye tepeden inme bir aday layık gördü”

DSC_0013-3

CHP 1. Sıra Milletvekili adayı Talih Özcan ile ilgili “Bu arkadaş Düzce’ye yeni gelmiş, birçok sokağını bilmiyordur” yorumunda bulunan Şengüloğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

”Hakan bey; Düzce’mizin köklü eşraf ailelerinden birinin temsilcisi yıllardır Düzce’de. Üç kuşak esnaflık yapmış, eşraf bir aile babası oda. Düzce yöneticilerinden bir tanesiydi, o yüzden Düzce merkez halkında, özellikle güçlü bir isim. Düzce merkezi temsil eden güçlü adaylarımızdan bir tanesi... Şimdi baktığımız zaman karşı tarafa onca isim konuşuldu, millet ittifakından bahsediyorum. İYİ Parti’de birçok isimler konuşuldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde birçok isimler konuşuldu, ama ne oldu işin sonunda bir sürpriz oldu. Tepeden inme bir tane Düzce’yle alakası olmayan bir beyefendiyi getirdiler, birinci sıra aday yaptılar. Şimdi soruyorum ben size hangi adayımız olursa olsun, Düzce’yi hangisi daha iyi bilir, daha iyi tanır, bunu vatandaşın ikisini karşı karşıya koyup, bunu bir tartması lazım. ‘Hangisine daha rahat ulaşabilirim, hangisini daha yakinen tanıyorum.’ Bizim adaylarımız, bir şekilde temas etmiş insanlara. Bu arkadaş Düzce’ye yeni gelmiş, birçok sokağını bilmiyordur. Biz karış karış hepsini dolaştık, gezdik.  Gittiğimiz yerlerde de bunun karşılığını görüyoruz, bu anlamda bizim adaylarımız temsil kabiliyeti bakımından Düzce’nin tamamına hitap etme noktasında, en güçlü adaylar olarak nitelendirebilirim gönül rahatlığıyla.”

“Ayşe Keşir’in başarılarından rahatsız olan bir kitle var”

Düzce kamuoyunda Ayşe Keşir’e yönelik eleştirileri ‘Dedikodu’ olarak nitelendiren ve bu dedikoduların muhalefet partileri tarafından çıkarıldığını öne süren Şengüloğlu, “Bir defa şöyle bakmak lazım diye düşünüyorum. Ankara’da tabii bürokraside olsun parlamentoda olsun, Genel Merkezde olsun, bir işleyiş var, bir mekanizma var. Ayşe hanımda bu mekanizmanın içinde yetişmiş gerçekten tırnaklarıyla arkasında özel bir güç olmadan, kendi başarısıyla bugüne gelmiş, bir büyüğümüz. Şimdi insanlar şöyle bakabilirler; ya işte AK Parti neden aynı isimlere yer veriyor. Bakın Türkiye’de biliyorsunuz 600 tane milletvekili adayı belirlendi. Her parti tarafından ve en çok Milletvekillerinde değişim yapan AK Parti’dir.  En çok gençlere yer veren AK Parti’dir, listelerinde en çok kadınlara yer veren, AK Parti’dir. Yüzde yetmiş oranında listelerini yenilemiştir AK parti. Teşkilatlarında ciddi manada yenilikler yapmıştır, tüm Türkiye genelinde. Olaya böyle bakmak lazım… Şimdi üç tane adayın üçü de yeni oldu, şimdi tabii Ankara bürokrasisini bu milletvekillerimizin belli bir sürede öğrenmesi gerekiyor. Orada hangi kapıyı çalacak, Düzce’ye yatırım getirmek için nerelerden başlayacak. Çünkü bu kendilerinin belli bir tecrübesi illa ki var, ama bu işi hızlandırmak açısından, hepsi birer değer, hepsi bu işi yapabilir bu ayrı konu, ama bu işi hızlandırmak açısından yanlarında Ayşe Keşir gibi tecrübe olması, diğer iki adayımız içinde büyük bir lütuf, büyük bir şans. Ayşe hanımla alakalı şöyle bu soru bana soruldu; ben şöyle cevapladım, ya şimdi bir insanı istememek için çeşitli sebepleri olmalı. Bir defa bu insan hırsızlık mı yapmış arsızlık mı yapmış? Yani ne yapmış, neden sebebini soruyorum, cevap alamıyorum. Öyle birileri tarafından ben onu şöyle nitelendiriyorum aslında; Ayşe Keşir’ i istemeyen, yani bizim partimiz dışındaki Ayşe Keşir’in bu başarısından rahatsız olan bir kitle var. Bunların kulaktan dolma fısıltısıyla yayılmış bir dedi kodu, başka bir şey değil. Bunu aslında Ayşe Keşir’in başarısını onlarda biliyorlar, onlarda görüyorlar, ama bu başarıyı tabii ki bir nevi çekemiyorlar” diye konuştu.

“Aday adaylarımız büyük ölçüde seçim çalışmalarına katılıyor”

DSC_0012-2

AK Parti’den aday adayı olup, adaylık şansı bulamayanların seçim çalışmalarına katılıp katılmadığı sorusu üzerine Şengüloğlu, “Ben ­kırk tanesinin gelmediğini kabul etmiyorum. Birçok saha faaliyetinde milletvekili adayımızın yanında, en az üç dört tane aday adayımız oluyor ve dönem dönem çalışmalara katılıyor. Faruk Beyle gezen aday adaylarımız var; mesela ben bu akşam Çınardüzü köyündeydim, bu akşam iki tane aday adayımız benimle birlikte dolaştı. Tabii şu var; nefsi olarak böyle yaklaşan olabilir mi? Olabilir, insan nefis taşıyor. Bu sadece bizim partimizle alakalı değil, diğer partilerde bu durumlar olabilir, ama ben o kadar o boyutta bir durumda olduğuna inanmıyorum. Çünkü sürekli biz bu arkadaşlarımızı, bütün çalışmalarımıza davet ediyoruz. Katılamayanlar bana mesaj atıyor, ‘şu sebepten dolayı katılamadım, bir dahaki çalışmalara katılacağım’ diye. Büyük ölçüde katılıyorlar, ben o kadar katılmadıklarını düşünmüyorum. Çünkü her adayımızın yanında en az iki tane, üç tane, her gün farklı farklı programlarda. Aday adaylarımız, öncelikle adaylarımızla beraber aynı dava için, aynı amaç için çalışıyorlar. Biz ahde vefayı gözeten bir partiyiz. Göreve geldikten sonra belki takip etmişsinizdir, bilmiyorum ahde vefa ziyaretleri yaptık biz. Kurulduğundan bugüne kadar partimizde görev almış, bir şekilde partimizin çalışmalarına katılmış, vatandaşlarımızı, dava arkadaşlarımızı tek tek ziyaret ettik. Onlara bir teşekkür belgesi hazırladık, çok güzel geri dönüşler aldık. Bu çalışmaları yıl boyunca devam ettireceğiz. Yaklaşık bugüne kadar üç buçuk, dört bine yakın, bunların hepsine tek tek ulaşıp ziyaret edeceğiz. Akabinde bir ahde vefa iftarı verdik,  sizde takip ettiniz, gördünüz. Gerçekten bin beş yüze yakın katılım oldu. Yani çok mutlu etti, bu bizi AK parti ahde vefayı gözeten, ahde vefayı bilen bir partidir. Bu arkadaşlarımızdan gönlü kırık olan varsa, gönlünü yaparım, hiç sıkıntı yok. Bunda da ben en ufak bir kendime yüksünmem. Birçok arkadaşımızın yanına gittik, bir şekilde böyle kırılmış kapısını çalmamışlar bir şeyler olmuş. Onların hepsine gittik,  gönüllerini aldık, helalleştik. Çalışmalarımıza davet ettik, geliyorlar bakın yani partimizin kurulumdan bugüne kadar partimizde görev alan arkadaşlarımızda çalışmalara destek oluyorlar. Yani böyle bir ortamda birlik ve beraberlik kilitlenmenin ne demek olduğunu şuan gösteriyoruz. Bu anlamda en düzenli tertipli siyasi partiyiz Düzce’de” şeklinde konuştu.

“Ercan Öztürk hem Akçakocamız’ın, hem de Düzcemiz’in vekili olacak”

DSC_0004-2

AK Parti 2’inci sıra Milletvekili Adayı Ercan Öztürk’ün Akçakocalı olmadığı yönündeki iddialara da cevap veren Şengüloğlu, şöyle devam etti:

“Biz Ercan beyle beraber birkaç kez Akçakoca’da birlikte program yaptık. Hatta ilk Akçakoca’ya girdiğimizde girişinde bizi coşkulu bir şekilde karşıladılar. Yaptığımız ziyaretlerde, teveccühünün oldukça yüksek olduğunu gördük. Tabii ki zaten özünde de iyi bir insan. Akçakoca’nın Küpler köyünden olmuş, orasından olmuş, burasından olmuş. Bunu da şöyle söyleyeyim; kaç kişi burada fısıldayan kişiler… İşte Akçakocalı mı, değil mi? Tartışmasını yapan, yani şehir merkezinden olunca veya köyünden olunca değişen ne oldu? Ben çok merak ediyorum yani, bunu böyle bilerek AK Parti teşkilatları içerisinde nifak sokmaya çalışan kişiler var. AK Parti dışından kişiler, bunlar böyle fısıldayarak bir şeyler söylüyorlar, bu yayılıyor. Ercan Öztürk Akçakocalı’dır Ercan Öztürk Düzceli’dir, Ercan Öztürk bizim için bir değerdir. Bunu zaten Akçakoca gördü, görmeleri devam edecek hayırlısıyla. Şu seçimden sonra, bağrına basmaya da devam edecek. Bu parlamentoda hem Akçakoca’mızın hem Düzce’mizin temsilcisi olarak, yıllarca görev yapacak bir kardeşimiz.”

“Mustafa Keskin illa ki üzülmüştür”

AK Parti İl Başkanlığı görevinden aday adayı olmak için istifa eden, ancak adaylık şansı bulamayan eski Mustafa Keskin ile görüştüklerini dile getiren Şengüloğlu, şu ifadelere yer verdi:

Yani şöyle tabii, bu tarz konuşmaları bizde kendi aramızda bir defa ahde vefadan bahsetmiştim. Onlarla da görüşüyoruz, Hikmet başkanımla Mustafa Keskin başkanımla görüşüyoruz, sıkıntı yok. Tabii herkesin arzu ettiği bir görev var, herkesin gönlünden geçen bir hedef var. Tabii insan nefis taşıyor, o görev olmayınca illa ki üzülmüştür, farklı bakmıştır, ama sonuçta biz bu davaya hizmet ediyoruz bu davaya, ama bu görev kimliğiyle, ama başka normal kimlikle. Yine hizmet etmeye devam eder bu siyasi büyüklerimiz. O noktada bir problem olduğunu düşünmüyorum yani.”

“Siyasette bir beklentim yok”

DSC_0016

Siyasette bir beklentisinin olmadığını sözlerine ekleyen Şengüloğlu, son olarak şunları aktardı:

“Şu göreve geleyim, bu göreve geleyim diye bir beklentim yok benim. Derdim mevcuttaki görevim. Mevcutta, o görevin başındayken, o görevi en iyi icra edebilmek. Zaten ben o görevimi iyi güzel icra edersem, bunun neticesinde Allah nasip eder bir yerlere getirir. Ama benim böyle bir talebim yok.  Şuanda bir belediye başkanımız var biz ondan çok memnunuz.”

HABER: Savaş ARI