Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 2 köyün mahalle statüsüne kavuşması için yapılan halk oylamasında seçmen sayısının yüzde 51'i  bulmaması nedeniyle yerleşim yerlerinin statüsünde bir değişiklik yaşanmadı. İki hafta önce ilçeye bağlı İçmeler ve Yazlık köylerinin sakinleri, oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

Merkez İlçe Seçim Kurulu görevlilerinin gözetiminde gerçekleştirilen halk oylamasında 580 seçmenin bulunduğu İçmeler köyünde 270 "evet", 161 "hayır" oyu çıktı, 6 oy geçersiz sayıldı, 266 seçmenli Yazlık köyünde ise 132 "evet", 80 "hayır" oyu kullanıldı, 2 oy geçersiz çıktı.

Yüksek Seçim Kurulunca yapılan değerlendirmede, köylerin mahalle statüsüne geçmesi için toplam seçmen sayısının yüzde 51'inin "evet" oyu vermesi gerektiği bu sonuçlara göre de her iki köyün de statüsünün değişmediği öğrenildi.

Konu ile ilgili ilk açıklamayı Öncü Haber Merkezine yapan İçmeler Köyü Muhtarı Nahit Eker, yanlış hesaplama nedeniyle İl Seçim Kurulu tarafından referandumun geçersiz sayıldığını belirtti. Mahalle olmak için bir daha referanduma gidilmeyeceğini kaydeden Eker, “Alınan karar halkımıza ve köyümüze hayırlı olsun” dedi.

Yazlık Köyü Muhtarı Musa Yirmibeş ise, yasaya göre seçmen sayısının yapılan oylamada bir fazla olmaması nedeniyle referandumun geçersiz sayıldığını belirterek, “Milletimizin aldığı karar, başımızın üstünde. Bu konuda üzüldüğüm bazı noktalar var. Bir ilçenin, bir köyün kaderi ile oynanamaz” diye konuştu.

Editör: Savaş Arı