31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde adaylar arasında proje yarışı başladı. Hazırladıkları çeşitli projelerle vatandaşın gözüne girmeye çalışan adaylar, ile kazandırmayı planladıkları işlerle Düzceliler’e vaatlerde bulunuyor.

Bu kapsamda İYİ Parti ve CHP Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük, “Engelsiz proje”nin ardından afet öncesi ve sonrasında akıllı kentlerin gereği olan coğrafi bilgi sistemleri ile vatandaşın karşısına çıktı.

“Depreme karşı erken uyarı sistemlerini modernize edeceği” diyen Küçük, “Afet risk yönetimi hazırlık ve zarar azaltma birimi kuracağız. Kentimizi afet ile mücadeleye hazır hale getireceğiz. Belediye olarak, denetimle ilgili mevcut yetkilerimizi vatandaşımızın lehine sonuna kadar kullanacağız”

“Mikro bölgelendirme çalışmalarımız üniversite işbirliğinde olacak”
Yerleşime yeni açılacak alanlarda mikro bölgelendirme çalışmaları yapılacağını belirten Küçük, “Yerleşime açılacak yeni alanlarda, güvenli arazi kullanımı, kentsel dönüşüm ve zarar azaltma planlaması çalışmalarında ise öncelikler ve stratejilerin belirlenmesi gibi önemli noktaları netleştirmek amacıyla mikro bölgelendirme çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalarımızı Düzce Üniversitesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerine de dikkat çeken Küçük, önlemek amacıyla yerden takip ile birlikte uydu ve drone ile denetim yapacaklarını belirtti.

“Görüntü kirliliğini önlemek için yıkılmış binaların molozlarını kaldıracağız”
1999 öncesi mevcut yapı stokunun rehabilitasyonu ile ilgili proje ve kaynak oluşturacaklarını belirten Küçük, “Binaların olası depremlere karşı güvenli hale getirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, varsa ağır hasarlı binaların bir an önce yıkılmasını sağlayacağız. Görüntü kirliliğini önlemek için yıkılmış binaların molozlarını kaldıracağız, hak sahipleri ile görüşerek süreli kiralama ya da satın alma yaparak yeşil alanlara dönüştüreceğiz” ifadesinde bulundu.  

Küçük, 1999 depremlerinden sonra kiracıların oluşturduğu dernek, kooperatif gibi kuruluşların yasal mevzuattan kaynaklanan haklarının yerine getirilmesi aşamasında her türlü desteği kendilerine vereceklerini de söyledi.

Deprem Simülasyon Merkezi kuracağız
İYİ Parti ve CHP adayı Ömer Küçük son olarak,“Afetlere karşı erken uyarı sistemleri ile Afet Risk Yönetimi Hazırlık ve Zarar Azaltma birimini de içinde barındıracak Deprem Simülasyon Merkezi kuracağız. Bu merkez ile halkımızın, yaşadığımız depremleri anımsamasını sağlarken bir yandan da depreme karşı bilinçlenmesi için eğitimler vereceğiz. Bu eğitimlerle Düzceli vatandaşlarımız, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonra yapması gereken her şeyi öğrenmiş olacak” dedi.

Haber: Ö.YILMAZ


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ