Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin 14 Mayıs tarihinde yapılacağını açıklamasının ardından, siyasi partilerde ki hareketlilik de devam ediyor. Özellikle AK Parti’de aday adaylığı yoğunluğu yaşanırken, seçimlerin ilk sürprizi ise Milliyetçi Hareket Partisi’nde yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde MHP’nin Genel Merkezine giden AK Partili eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, aday adaylığı resmi başvurusunu partinin Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye yaptı. Keleş’in Milletvekili aday adaylığı için MHP saflarında yer alması, Düzce’de geniş yankı buldu. Öyle ki; her köşe başında Mehmet Keleş’in adı zikredilirken, bu durumun önümüzdeki seçimlere nasıl yansıyacağı merak konusu oldu.

Öncü Haber ekibi de cadde ve sokaklara inerek, Düzce Halkına Mehmet Keleş’in MHP saflarından Milletvekili Aday Adayı olmasını nasıl değerlendirdiklerini sordu.

İşte Düzce Halkının Mehmet Keleş’in aday adaylığı ile ilgili görüşleri:

“KELEŞ DÜZCE’Yİ TANIYAN VE BİLEN İNSAN”

CHP eski İl Başkanı Ahmet Ölmez: “Öncelikle tüm aday arkadaşlara başarılar diliyorum. Hepimizin siyasette bir hedefleri vardır. Gayet normal karşılıyorum. Geçmişte öyle olmuşlar, böyle olmuşlar ama siyasette 1 saat dahi önemli. Mehmet Beyin adaylığıyla ilgili akşam saat 5’i beklemekte fayda var diye düşünüyorum. O siyasi bir tecrübedir. 5’ten sonra siyasi partilerden farklı hamleler olacaktır. Herkes seçimi kazanma arzusunda olacak. Şu anda kritik bir süreçteyiz. Ben 5’ten sonra bazı şeylerin değişeceğini düşünüyorum. Bende eski bir il başkanı olarak Mehmet Beyi tanırım, Mehmet Bey de beni tanır. Siyasette çok takım değiştirmek doğru değildir. Bu seçmen nezdinde nasıl olur, nasıl gider karşılığı nedir, toplum buna nasıl tepki verir, nasıl karşılar onun tabi kararını seçmen verdi. 14 Mayıs akşamı herkes görecektir. Siyasi partilerde kırgınlıklar var. Seçimi sadece 14 Mayıs’a endekslememek gerekiyor. Siyasette aday adayı çok, milletvekili olmak isteyen çok insanlar var. İşin biraz daha kalitesinin olması gerektiğini düşünüyorum ben. ‘Ben milletvekili adayıyım’ gibi çıkarak, kimlik siyaseti yapmak, ileride kendine bir koltuk garanti etmek amacını güden insanlarla siyaset yapılırsa böyle olur. Ben partilerde şunu görüyorum; başarılı olursa karşı taraf, başarısız olursa biz devam ederiz zihniyetinin ortadan kalkması lazım. Samimiyet ortadan kalktığı zaman hangi siyasi partide olursa olsun ülkenin bir şey kazanacağını düşünmüyorum. ‘O gitsin, ben geleyim’ mantığını ortadan kaldırmak lazım. Ülkemizin durumu belli, ekonomik şartlar belli, sıkıntılar belli. Mehmet Bey Düzce’yi tanıyan, bilen bir insan. Geçmişte ne yaptıklarını vatandaş biliyor. Belediye başkanlığında görevden alındı. Niye alındı? Onun yerini doldurtanlar Düzce’de şu an ne yaptıkları belli. Toplumun içinde olmayan insanlar şu an Düzce’yi yönetiyor bu hoş bir şey değil. Toplumun içine çıkın, toplumla birlikte olun, yaptıklarınızı topluma anlatın. Kapalı kapılar altında Düzce yönetiliyor. Bu da vatandaştan tepki çekiyor. Ben isterimki kim Düzce’ye iyi hizmet ediyorsa, ben ona oyumu verebilirim. Seçmenin kafası karışık şu anda. Seçmen kesinlikle siyasi partilerin alacağı kararlara bakmayacak. Güven verecek olan adaya bakacak. Buna dikkat etmek lazım.”

1-32

“AK PARTİ VE MHP ARASINDA BİR ANLAŞMA VARDIR MUHAKKAK”

“Abdullah Dağıstanlı: Zaten ortak onla. Orada olmuş, öbür tarafta olmuş ne fark eder? AK Partiye hayırlı olsun Mehmet Keleş. Onların altında bir şey vardır, bir anlaşma vardır muhakkak. Onlar ortak değil mi zaten? Ortak diye biliyorum onları. Maliye Bakanı’na sormak lazım. Ben anlayamıyorum ki onların ne yaptığını. Bunlar şeytan gibi zaten. Anlayan birisi varsa anlatsın. Yani AK Parti’den oraya niye geçilir? Şimdi bir de billboard işi falan çıkmış, Keleş’in elinden alınıyormuş galiba, öyle bir şeyler duydum ama bilmiyorum doğru mudur. Güzel güzel arabalara biniyorlar bunlar. Daha iyi arabalar alırla, Düzce daha güzel arabalar görür., makam arabaları görür. Belki de helikopter, uçak falan alırlar ne bileyim, faydaları olur tabi.”

2-40

“MEHMET KELEŞ GÜÇLÜ BİR ADAY”

Haluk Velioğlu: Mehmet Keleş bence güçlü bir aday…“Siyasette bu tür geçişler çok olduğu için şunun için geçmişti, bunun için geçmiştir diye bir yorum yapmak istemem. Çünkü onun alt yapısını bilemiyorum açıkçası. Daha önce AK Parti’den neden MHP’ye geçti bilmiyorum. Belki görevden alınışı da önemli bir nedendir. Eskilere bakınca daha iyi olacağına inanırım. Benim bir arkadaşım var, aday oldu. Tabi ki Alev İşler’in aday olmasını isterim.

3-23

“MHP’Yİ MİLLETVEKİLİ OLMANIN YOLU OLARAK GÖRMÜŞTÜR HER HALDE”

Alev İşler: AK Parti’de geleceğini göremedi herhalde artık. MHP’de geçen seçim bir milletvekili çıkardığı için bu seçimde de milletvekili çıkarma ihtimali var diye, milletvekili olmanın yolu olarak orayı görmüş herhalde. Çok da bu insanların kafalarının içine girip, onların düşündüğü şeyi düşünemem. Milletvekilleri maalesef Düzce’ye çok faydalı olmuyorlar. O nedenle onunda çok olacağını sanmıyorum. Zaten 2 dönem belediye başkanlığı yaptı. Belediye başkanlığı döneminde faydalı olabildiği kadar oldu. Şu anda çok faydası olacağını sanmıyorum. Şu anda aday adayları var. Henüz adaylar kesinleşmedi. Adaylar çıktığı zaman söyleyebilirim bunu.

4-16

“BEN MHP’DE DIŞARIDAN İTHAL BİR ADAY İSTEMİYORUM”

Cemal Yücedağ:Benim kanaatimce Milliyetçi Hareket Partisi’nin gerek milletvekilliği, gerek belediye başkanlığı, gerekse il genel meclisi ve benzer yerlere adayları Ülkü Ocaklarında yetişmiş, Ülkücü ahlak ve terbiye ile yetişmiş, orada emeği, teri, alın teri olan kişilerden kesinlikle seçilmesi lazım. Ben dışardan ithal adayların kesinlikle Milliyetçi Hareket Partisi gibi bir ideoloji, bir hareketin adayı olmasını hoş karşılamıyorum. Faydası olabilir de, olmayabilir de. Belki istifa edip gidecek, belki kendi öz kaynağı olan, fikir kaynağı olan AK Parti’ye dönecek. Bununla alakalı hiçbir kesinleşmiş bir kanaatim yok. Ben gidebileceğini düşünüyorum. 1’nci sıra adayının Mehmet Keleş olmasını istemiyorum. Teşkilattan yetişmiş herkes aday olabilir. Benim için bu konuda ön şart, ön koşul teşkilatlarda yetişmiş olması. Başarılar diliyorum, olmuş, bitmiş artık. Başka ne diyebilirim ki? Benim gönlümde birinci sıra adayım değil. Ben MHP’den Ülkü Ocaklarında yetişen Hakan Çetin, Murat Herem, İrfan Durmaz ve Savaş Arı gibi isimleri görmek isterim.

5-10

“DÜZCE’YE İYİ ŞEYLER KAZANDIRACAĞINDAN EMİNİZ”

Ferit Akbal: “Bence iyi olur, Düzce’ye faydalı bir insan. Hayırlı olsun. Bence de iyi olur yani. Sonuçta Düzce’nin insanı, Düzce’ye iyi bir şeyler kazandıracağına eminiz. Yolu açık olsun, inşallah kazanır. İnşallah istediği yere ulaşır. Var olanlardan daha çok faydası olacağından eminim. Düzce’yi çok iyi tanıyan, bilen insan. Düzce’nin geçekten sorunlarını çok iyi bilen bir insan.”

6-3

“KELEŞ DÜZCE’YE GÜZEL ŞEYLER YAPTI”

Mustafa Çıkrıkçı: Daha önce AK Parti’deydi galiba, MHP’ye geçmesi hoş olmamış. Bu AK Parti’ye zamanında hizmet etmiş bir insan, hoş olmamış yani. İyi yaptığı şeylerde vardı, yani güzel şeyler de yaptı.

7-4

HABER: Savaş ARI